وبلاگ

اصلاح بازار سهام، افت مختصری در ارزش سهام منفرد یا کل بازار است. اصلاحات بازار…
اصلاح بازار سهام
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

چرا برای پایداری رشد سهام، نیاز به اصلاح وجود دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اصلاح بازار سهام، افت مختصری در ارزش سهام منفرد یا کل بازار است. اصلاحات بازار به طور منظم اتفاق می‌افتد و می‌تواند به جلوگیری از افزایش مصنوعی قیمت سهام کمک کند. در این مقاله قصد داریم تا ضرورت وجود اصلاح در سهم ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

 کلید کسب درآمد از بورس در مرحله اول این است که از آن نترسید.

 پیتر لینچ | Peter Lynch

 

اگر شما یک سرمایه‌گذار هستید و بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خود را در سهام انجام می‌دهید، یا حتی می‌خواهید برای تجارت و سرمایه‌گذاری وارد بازار سهام شوید، لازم است در مورد اصلاحات بازار سهام بدانید. اصلاح صرفاً به دلیل کاهش قیمت سهام اتفاق می‌افتد و مفهوم ریزشی شدید ندارد. اگر این موضوع شما را نگران می‌کند باید بدانید که این مفهوم لزوماً پیامدهای نامطلوبی ندارد. در واقع، دیدگاه اکثر سرمایه گذاران این است که این امر در معاملات بازار سهام کاملاً طبیعی است.

دیدن فراز و نشیب‌های زیاد در بازار بسیار معمول است. بسیاری از این افت‌ها اصلاحات بازار سهام هستند و درک معنای آن می‌تواند به شما کمک کند سبد سهام خود را بهتر مدیریت کنید و از ثروت و دارایی‌های خود محافظت کنید.

اصلاح بازار سهام چیست؟

اصلاح بازار سهام

همان‌طور که تا اینجا متوجه شدید، اصلاح برای رشد و سلامت یک سهم بسیار حائز اهمیت است. لازم است که در اینجا تفاوت اصلاح با بازار نزولی را برایتان شرح دهیم.

تصحیح یا اصلاح: کاهش موقت قیمت در بازار

سقوط: کاهش غیرمنتظره و ناگهانی قیمت سهام که اغلب نشانه آشفتگی اقتصادی گسترده‌تر است.

بازار نزولی: کاهش گسترده و طولانی مدت 20 درصدی یا بیشتر در قیمت‌های بازار

علت اصلاح بازار

علت اصلاح بازار

اصلاح بازار سهام می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. بسیاری از سرمایه گذاران روندهای بازار را تعقیب می‌کنند، بنابراین اگر مردم سهامی را می‌خرند، معتقدند ارزش آن افزایش می‌یابد و دیگران نیز احتمالاً از این روند پیروی می‌کنند. این باعث افزایش قیمت آن سهم می‌شود. همان‌طور که این اتفاق می‌افتد، برخی از سرمایه گذارانی که آن سهام را در اختیار دارند ممکن است شروع به فروش کنند تا در حالی که قیمت بالا است، به سود برسند. این حرکت باعث می‌شود که قیمت سهم برای زمانی کوتاه ریزش داشته باشد. در اینجا درواقع وارد فاز اصلاح سهم می‌شویم. زمانی که مجدد قیمت‌ها برای سرمایه گذاران جذاب شود، خرید می‌کنند و اصلاح تمام می‌شود. این موضوع می‌تواند در مقیاس بزرگ‌تر هم اتفاق بیفتد.

چرا اصلاحات بازار اهمیت دارد؟

اهمیت اصلاح بازار

به طور کلی، اصلاحات بازار تا زمانی که به رکود تبدیل نشود، بر اکثر سرمایه‌گذاران بلندمدت تأثیر حداقلی دارد. تا زمانی که پرتفوی شما به روند صعودی عمومی خود ادامه می‌دهد، یک افت کوتاه نگران کننده نیست. بنابراین در طول زمان این اصلاحات به نفع شما خواهد بود. اگر با نگهداری سهام در طیف وسیعی از بخش‌ها، سبد سهام خود را متنوع کرده باشید، این موضوع حتی بیشتر هم صادق است.

اما برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت مانند معامله‌گران روزانه و دیگرانی که تلاش می‌کنند معاملات کوتاه داشته باشند، اصلاحات بازار می‌تواند فرصت‌ها و موانع مهمی را ایجاد کند.

از یک طرف، اصلاح بازار می‌تواند زمان خوبی برای خرید سهام با ارزش با قیمت‌های پایین باشد. از سوی دیگر، این موضوع خطرناک است، زیرا سهام ممکن است به کاهش بیشتر قیمت خود ادامه دهد. این اتفاق می‌تواند فرد را در حالت ترس و اضطرار قرار دهد. چنین شخصی بدون تحلیل و برنامه دست به فروش سهام میزند.

زمانی که این فشار روحی روی شماست، به جای فروش با ضرر، ثابت قدم بمانید. وقتی نوبت به بازار سهام می‌رسد، داشتن صبر و حوصله و اطمینان از داشتن یک سبد متنوع در طول نزول بهترین راه است.

برخی از سرمایه گذاران سعی می‌کنند با استفاده از تحلیل بازار و با مقایسه شاخص‌های بازار با خرید در پایین‌ترین سطح، اصلاحات بازار را پیش‌بینی کنند. اما سخت است که با اطمینان بدانیم چه زمانی اصلاح اتفاق خواهد افتاد و نتیجه نهایی چه خواهد بود. به همین دلیل، به طور کلی ایده بهتری است که سبد خود را متنوع نگه دارید و به جای سود کوتاه مدت، بر رشد بلندمدت تکیه کنید.

معاملات و سرمایه گذاری در بازار سهام

سرمایه گذاری و اصلاح بازار

وقتی یک حساب دمو باز می‌کنید، نباید نگران اصلاح بازار باشید. بسیاری از سرمایه گذاران برای شروع و یادگیری در بازار سهام این کار را انجام می‌دهند. زمانی که توانستید تجربه ی خوبی در بازار کسب کنید می‌توانید وارد حساب واقعی شوید. افراد حرفه‌ای و با تجربه نه تنها از اصلاح نمی‌ترسند بلکه از آن به نفع معاملاتشان استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

اصلاحات بازار سهام می‌تواند ترسناک باشد، اما بخشی طبیعی از نحوه رفتار بازار است. اگر یک قانون برای سرمایه گذاری وجود داشته باشد، این است که تصمیمات تکانشی را بر اساس زمانی که بازار نزول می‌کند، اتخاذ نکنید.دانستن اینکه اصلاح بازار سهام چیست و چگونه کار می‌کند می‌تواند به شما کمک کند ماهیت سرمایه‌گذاری‌های خود را بهتر درک کنید تا بتوانید آن‌ها را کارآمدتر مدیریت کنید.حتما نظرات را با ما به اشتراک بگذارید.  همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

ضریب بتا چیست؟ و کاربرد آن در سرمایه گذاری

6 عادت مهم برای معامله گران روزانه

طرز فکر صحیح در معاملات چگونه است؟ (به همراه معرفی کتاب)

اشتباهات رایج روانشناسی معاملات و نحوه اجتناب از آن‌ها

چگونه در 7 مرحله بر مهارت های روانشناسی معامله مسلط شویم؟

روانشناسی معاملات چیست؟ چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم؟

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید