وبلاگ

در مقاله ی روانشناسی معاملات چیست؟ روانشناسی معامله را به طور کامل توضیح دادیم. از…
روانشناسی معامله
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

چگونه در 7 مرحله بر مهارت های روانشناسی معامله مسلط شویم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در مقاله ی روانشناسی معاملات چیست؟ روانشناسی معامله را به طور کامل توضیح دادیم. از احساساتی که می توانند روی تجارت و معاملات شما تاثیر مستقیم داشته باشند ، صحبت کردیم. اما چگونه می توانیم احساسات خود را مدیریت کنیم؟ چگونه می توانیم بر مهارت های روانشناسی معامله مسلط شویم؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

بازار به کسانی کمک می کند که به خود کمک می‌کنند

وارن بافت | Warren Buffett

 

7 مرحله برای تسلط بر مهارت های روانشناسی معامله

تسلط بر مهارت های روانشناسی معامله

در زیر 7 مرحله‌ی مهم برای تسلط بر مهارت‌های روانشناسی معامله را با هم بررسی می‌کنیم.

1. با یک حساب معاملاتی دمو تمرین کنید

معامله گری همانقدر که نیاز به کسب دانش و مهارت روزانه دارد، نیاز به کسب تجربه و تمرین نیز دارد.

شاید هنوز آمادگی ندارید که پول نقد را وارد معاملات کنید. با استفاده از یک حساب دمو می توانید در بازار واقعی معامله کنید. شما می‌توانید معاملات خود را بدون استرس و ترس از دست دادن پول واقعی، انجام دهید. در حساب دمو شما در بازار واقعی ولی با پولی غیر واقعی معامله میکنید. در این نوع حساب شما سود و ضرر مالی نمیکنید. معاملات دمو می تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک کند.

اگر در ترید کردن تازه کار هستید، یک حساب معاملاتی دمو می تواند به شما در یادگیری نرم افزار معاملاتی و فرآیند بررسی و اجرای معاملات کمک کند. با استفاده از این حساب می توانید تعیین کردن حد سود و ضرر را تمرین کنید. همچنین می توانید یاد بگیرید که چگونه ریسک خود را مدیریت کنید.

با حساب دمو به مدت چند هفته یا چند ماه تمرین کنید. سوابق دقیقی از عملکرد معاملاتی خود در طول زمان جمع آوری کنید. شما باید عوامل دیگری را نیز در روانشناسی معامله خود در نظر بگیرید. آیا در یک بازار گاوی هستید یا خرسی؟ اگر مسیر بازار تغییر کند، استراتژی های شما ممکن است دیگر کارساز نباشند.

به هر حال، حساب دمو فقط برای مبتدیان نیست. این حساب ابزار مفیدی است که می‌توانید با تغییر و رشد مهارت‌هایتان به آن بازگردید. مثلا اگر به یک استراتژی جدید رسیده اید و نمی خواهید آن را با پول واقعی امتحان کنید، حساب دمو بسیار به کار شما میآید.

2. اولین ضرر خود را به عنوان هزینه ای برای یادگیری فرض کنید

هیچ چیز مانند باز کردن و پرش به یک حساب کاربری واقعی حتی پس از ماه ها تمرین کردن نیست. در یک حساب واقعی پول واقعی در میان است. استفاده از پول واقعی می تواند احساسات معامله گری شما را برانگیخته کند. وقتی یکی از دارایی های شما شروع به ریزش کرد، ممکن است وحشت کنید و خیلی زود از یک موقعیت خارج شوید. سپس وقتی چند ساعت بعد به هدف اولیه شما برگشت، خود را سرزنش کنید.

یا ممکن است از روی حرص و طمع و برای به دست آوردن پول بیشتر ، در یک موقعیت بمانید. به ضرر اولیه خود به عنوان شهریه بازار فکر کنید. همه اینها بخشی از آموزش تجارت شما است.

3. عادات معامله گران موفق را رعایت کنید

عادات معامله گران موفق

میدانید که نیازی به اختراع مجدد چرخ برای حرکت دادن اجسام نیست. شما هم نیازی ندارید که چیز جدیدی خلق کنید. کیفی است از هزاران معامله گر موفقی که پیش از شما این مسیر را رفته اند، یاد بگیرید.

یادگیری از معامله گران باتجربه ساده تر از همیشه است. می توانید با استفاده از سرچ کردن در اینترنت و یوتیوب و … در مورد این افراد موفق و عادات آن ها اطلاعات به دست بیاورید.

معامله گران برتر زمانی را صرف یادگیری اصول اولیه می کنند. سپس آنها کار می کنند و دائماً به دنبال دانش بیشتر هستند و تحقیقات بیشتری انجام دهند. آنها روزانه سهم ها را بررسی می کنند و به دنبال رشد خود هستند.

مهمتر از همه، این افراد اهدافی را تعیین می کنند. آنها فرآیند، روانشناسی معامله و پیشرفت خود را به دقت بررسی می کنند. البته آنها اشتباه نیز می کنند، اما از  اشتباهات درس می گیرند و پیشرفت می کنند.

بهترین معامله گران فعال هستند، نه واکنشی. آنها به جای اینکه روی نتیجه، مانند میزان درآمدی که ممکن است به دست بیاورند، تمرکز کنند، روی فرآیند یافتن فرصت های عالی  بازار تمرکز می کنند.

4. حد ضرر را برای محافظت از حساب خود تنظیم کنید

اگر بیش از حد احساسی روی سهامی سرمایه گذاری کرده اید، زمانی که وقت فروش فرا می رسد، به سختی می توانید این کار را بکنید. باید بدون هیچ بهانه ای حد ضررهای خود را از قبل تعیین کنید.

بازار به خواست شما تغییر نخواهد کرد. بازارها معمولا کارهایی را انجام می دهند که شما انتظار ندارید. ممکن است به نظر برسد که  این موضوع  مخالف عقل و هر چیزی که آموخته اید است. شما باید ماهیت تصادفی بازار را بپذیرید.

ضررهای خود را به سرعت کاهش دهید تا روانشناسی معامله خود را حفظ کنید. برخی از امواج بازار آنقدر قوی هستند که نمی‌توان در برابر آن مقاومت کرد. وقتی چنین امواجی اتفاق افتاد، یاد بگیرید که با جریان بروید و ضررهای خود را کاهش دهید.

استاپ ضررهای خود را به اندازه کافی گسترده نگه دارید که یک شیب کوچک شما را از موقعیت خارج نکند. از طرف دیگر استاپ ضرر نیز باید به اندازه ای باشد تا زمانی که همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نمی رود فوراً بفروشید. برای یافتن این تعادل وقت بگذارید.

5. الگوهای مورد علاقه خود را انتخاب کنید و فقط از آن ها استفاده کنید

الگوهای کندلی

هر فردی الگوهای نموداری را ترجیح می دهند که به نظر می رسد برای او بهترین عملکرد را دارد. مثلا الگوهای سر و شانه، فنجان و دسته و…جستجوی الگوها بخش بزرگی از روانشناسی معامله است. الگوها تمایل به تکرار دارند، بنابراین شناسایی آن ها می تواند به شما در معامله کمک کند.

شما باید الگوی مورد نیازتان را پیدا کنید. دو تا پنج مورد از الگوهای مورد دلخواه خود را انتخاب کنید. تشخیص زمان وقوع آنها را تمرین کنید.

6. نحوه صحیح خواندن  اخبار تاثیرگذار را بیاموزید

اگر اخبار تاثیرگذار را در نظر نگیرید، حتی اگر بهترین تحلیل تکنیکال را داشته باشید ، ممکن است  همچنان شکست بخورید.

اکثر مردم یک خبر را می خوانند و تصور می کنند که این خبر روی بازار تاثیرگذار خواهد بود. اما زمانی که شما آن خبر را می خوانید، هر معامله گر دیگری نیز آن را خوانده و قبلاً به آن عمل کرده است . یک رویکرد هوشمندانه تر این است که برعکس عمل کنید. ابتدا از یک غربالگر سهام برای بررسی سهام استفاده کنید. سپس به دنبال یک رویداد خبری برای توضیح عملکرد سهام باشید. با این روش می توانید به راحتی سهامی را که از رشد عقب مانده پیدا کرده و روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

7. از یک غربالگر سهام برای پیدا کردن بهترین سهم ها استفاده کنید

غربالگر سهام

انتخاب بهترین سهام کار ساده ای نیست. تعداد زیادی سهم با ارزش وجود دارد. پیگیری و بررسی تمام این سهم ها و حرکت آن ها کار دشواری است.  بنابراین … چگونه اطلاعات مفید در مورد سهام مختلف را پیدا می کنید؟

فهرست سهام ارزشمند می تواند به شما کمک کند روی سهام خاصی تمرکز کنید که نیازهای شما را برآورده می کند. می توانید الزامات خود را بر اساس استراتژی خود تعیین کنید.

آیا می خواهید سهام با سرمایه کوچک یا بزرگ بخرید؟

غربالگرهای سهام می توانند هزاران سهام را فیلتر کنند تا به شما کمک کنند شرکت هایی را که می خواهید در آن ها معامله کنید، بیابید. سپس می توانید روی سهامی تمرکز کنید که معیارهای شما را برآورده می کنند. البته برای اینکه بتوانید به بهترین شکل معامله کنید باید تحقیقات بیشتری انجام دهید. باید بررسی کنید تا ببینید آیا مسائل خاص شرکت مانند مشکلات کار یا دعوای حقوقی وجود دارد یا خیر.

سخن پایانی

در این مقاله ۷ مرحله‌ی مهم برای تسلط بیشتر بر روی مهارت‌های روانشناسی معامله را آموختیم. تمام این مراحل نیاز به تکرار و پشتکار فراوانی دارند. در آینده مقالات بیشتری در مورد این موضوع منتشر خواهیم کرد. حتما نظراتتان با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

شرکت در ورکشاپ مدیریت سرمایه و پلن نویسی رو اصلا از دست ندین! این ورکشاپ برای هر کسی که در هر مارکت کار میکنه به شدت ضروری است!

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

روانشناسی معاملات چیست؟ چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم؟

توضیح اصطلاح آربیتراژ در بازارهای مالی

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

موقعیت های شغلی مرتبط با بازارهای مالی دنیا

امتیاز شما

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید