وبلاگ

در بازارهای مالی موقعیت های شغلی زیادی برای افراد وجود دارد. این شغل‌ها، خدماتی را…
مشاغل بازار مالی
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

موقعیت های شغلی مرتبط با بازارهای مالی دنیا

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در بازارهای مالی موقعیت های شغلی زیادی برای افراد وجود دارد. این شغل‌ها، خدماتی را به منظور تسهیل پس‌انداز و سرمایه‌گذاری موفق برای افراد و شرکت‌ها ارائه می‌کنند. برای آشنایی با مشاغل صنعت مالی در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

 

در حرفه‌ سرمایه‌ گذاری، اگر از هر 10 معامله، 6 معامله‌  موفق داشته باشید یعنی خوب عمل کرده‌اید. هرگز دنبال این نباشید که از این 10 معامله، حتما 9 معامله ‌ موفقیت آمیز داشته باشید.

وارن بافت | Warren Buffett

ساختار سیستم مالی

ساختار سیستم مالی

برای شناخت بهتر مشاغل بازارهای مالی، بیایید نگاهی گسترده به نحوه راه‌اندازی سیستم مالی بیندازیم.

در سیستم مالی، صنعت مدیریت سرمایه‌گذاری طیف وسیعی از محصولات و خدمات را به سرمایه‌گذاران و مصرف کنندگان ارائه می‌دهد تا وجوه را بین آن‌ها هدایت کند. سرمایه‌گذاری می‌تواند در طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها، از جمله دارایی‌های واقعی (مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات، طلا، جنگل‌ها و غیره) و ابزارهای مالی (مانند سهام، اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و غیره) انجام شود.

واسطه‌های خدمات مالی می‌توانند نقش مهمی در حوزه‌های مدیریت و استراتژی شرکت‌ها ایفا کنند. (مانند برنامه‌ریزی ادغام و تملک یا کمک به افزایش سرمایه برای استارت‌آپ‌ها). آن‌ها می‌توانند در به حداقل رساندن ریسک برای مؤسسات در بسیاری از سازمان‌ها، از صندوق‌های تأمینی گرفته تا بانک‌های تجاری، کلیدی باشند.

انواع فرصت های شغلی در بازارهای مالی دنیا

فرصت شغلی

اگر فیلم «گرگ وال استریت» را دیده باشید، می‌دانید که چقدر کار کردن در این حوزه می‌تواند جذاب باشد. یک شغل در خدمات مالی یا بازارهای مالی می‌تواند بسیار جالب باشد. اگر به اندازه‌ی کافی در این مشاغل حرفه‌ای شوید همیشه برایتان فرصت های عالی وجود دارد. از جمله فرصت های شغلی در بازارهای مالی دنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تحلیلگر و مدیر ریسک
  • معامله گران ارز فارکس
  • تحلیلگر مالی
  • مشاور سرمایه‌گذاری
  • استراتژیست سرمایه‌گذاری
  • کارگزار بورس
  • مدیر پورتفولیو

برای درک بهتر این مشاغل بیایید نگاهی عمیق‌تر به آن‌ها بی اندازیم.

تحلیلگر و مدیر ریسک چه کسی است؟

تحلیلگر و مدیر ریسک

به طور کلی، کسب‌وکارها از تحلیلگران و مدیران ریسک در فعالیت‌هایی با هدف کاهش احتمال اثرات منفی از منابع مختلف استفاده می‌کنند. از جمله این ریسک‌ها می‌توان به رویدادهایی مانند بلایای طبیعی، ریسک‌های عملیاتی مانند رفتار غیراخلاقی انسانی و ریسک‌های مالی مانند ریسک اعتباری و نرخ بهره اشاره کرد. تیم مدیریت ریسک با هم تکنیک‌هایی را اجرا می‌کنند که از مشکلات آینده جلوگیری می‌کند. برآیند تمام این تکنیک‌ها باعث می‌شود که کسب‌وکار در وضعیت خوبی قرار بگیرد.

تحلیلگران ریسک متخصصانی هستند که از جنبه فنی رویکرد مدیریت ریسک جامع سازمان حمایت می‌کنند. هنگامی که داده‌های ریسک گردآوری و ارزیابی شد، تحلیلگران یافته‌های خود را با مدیرانی که از این بینش‌ها برای تصمیم گیری استفاده می‌کنند، به اشتراک می‌گذارند. مدیران ریسک برنامه هایی را برای به حداقل رساندن و کاهش نتایج مالی منفی ایجاد می‌کنند.

معامله گر ارز فارکس چیست؟

معامله گر ارز فارکس

معامله گران فارکس (تجار ارز خارجی) تغییرات قیمت ارز را پیش‌بینی می‌کنند و موقعیت های معاملاتی جفت ارز را در بازار ارز اتخاذ می‌کنند تا از تغییر تقاضای ارز سود ببرند. آن‌ها می‌توانند معاملاتی را برای مؤسسات مالی، به نمایندگی از مشتریان یا به عنوان سرمایه‌گذاران فردی انجام دهند. برای انجام معاملات سودآور، معامله گران فارکس باید بسیار با تجربه باشند و برای پیش‌بینی حرکت قیمت ارز، به ترکیبی از تحلیل‌های کمی و کیفی تکیه کنند.

تحلیلگر مالی چیست؟

تحلیلگر مالی

تحلیلگران مالی مسئول انواع وظایف تحقیقاتی برای اطلاع رسانی استراتژی سرمایه‌گذاری و تصمیم گیری سرمایه‌گذاری برای شرکت یا مشتریان خود هستند. این کار شامل مواردی مانند ارزیابی داده‌های مالی، بررسی رویدادهای جاری و تحولات بازارهای مالی، بررسی صورت‌های مالی سازمان و ایجاد مدل‌های مالی برای پیش‌بینی عملکرد آینده است. در این شغل تحلیل داده‌های زیادی وجود دارد؛ بنابراین به مهارت‌های ریاضی و تحلیلی قوی نیاز دارید. فرصت های شغلی برای تحلیلگران مالی شامل شرکت‌های بزرگ مانند بانک‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و انواع سازمان‌های مشابه است.

مشاور سرمایه‌گذاری چیست؟

مشاور سرمایه‌گذاری

مشاوران سرمایه‌گذاری به مشتریان خود که می‌تواند شامل صاحبان دارایی، مدیران صندوق‌ها و متولیان باشد، مشاوره مالی می‌دهند. این مشاوران به افراد و شرکت‌ها در تخصیص دارایی و فرآیند ساخت پرتفوی سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند.

علاوه بر این، مشاوران سرمایه‌گذاری می‌توانند در مورد انتخاب مدیران سرمایه‌گذاری و هماهنگی فرآیند انتخاب آن‌ها مشاوره دهند. کار یک مشاور سرمایه‌گذاری تا حد زیادی حول مشتریان آن‌ها متمرکز است و اغلب منجر به روابط طولانی مدت می‌شود. آن‌ها به مشتریان خود کمک می‌کنند تا به اهداف مالی خود برسند. خواه این هدف توسعه یک استراتژی سرمایه‌گذاری برای یک فرد باشد یا حفظ پورتفولیو برای یک شرکت بزرگ.

استراتژیست سرمایه‌گذاری چیست؟

استراتژیست سرمایه‌گذاری

استراتژیست‌های سرمایه‌گذاری مشاوران کلان بازارهای مالی هستند که شاخص‌های اقتصادی (مانند نرخ‌ها، ارزها) را تحلیل می‌کنند و به مدیران در مورد تخصیص دارایی‌ با استراتژی‌های تجاری مشاوره می‌دهند.

صنعت سرمایه‌گذاری، افراد حرفه‌ای را در طیف گسترده‌ای از نقش های استراتژیست به کار می‌گیرد. نقش های استراتژیست سرمایه‌گذاری بسیار متفاوت هستند. شرکت‌ها و افراد، نیازهای تجاری خاصی دارند. به طور کلی، استراتژیست ها معمولاً مسئولیت ارزیابی عوامل کلان، مانند مبانی اقتصادی و کمک به فرآیند تصمیم گیری سرمایه‌گذاری را دارند. یک استراتژیست حرفه ای می‌تواند مسئولیت جامعی برای تجزیه و تحلیل اقتصادی، تخصیص دارایی، مدیریت ریسک، ساخت پورتفولیو و سایر کارکردهای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

کارفرمایان به دنبال متخصصان سرمایه‌گذاری می‌گردند که بتوانند دانش گسترده اقتصاد را با درک عمیق سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی ترکیب کنند.

کارگزار بورس چیست؟

کارگزار بورس

حتی اگر در صنعت مالی حرفه‌ای نباشید، احتمالاً نام کارگزاران سهام را شنیده اید؛ اما کارگزاران واقعاً چه می‌کنند؟ کارگزاران سهام در هسته خود، متخصصان مالی هستند که معاملات را از طرف مشتریان خود انجام می‌دهند.

کارگزار بورس چه می‌کند؟

کارگزاران مالی هم برای افراد و هم برای مشتریان شرکتی، معاملات سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کنند. یک کارگزار همچنین می‌تواند مانند یک مشاور مالی عمل کند که به مشتریان در مورد سبد سرمایه‌گذاری و گزینه‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها برای رسیدن به یک هدف مالی مشاوره می‌دهد. وضعیت مالی مشتری و آنچه که آن‌ها در تلاش برای دستیابی هستند، گزینه‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال، یک سرمایه‌گذار بلندمدت که به دنبال کمک برای برنامه‌ریزی بازنشستگی است، گزینه‌های معاملاتی متفاوتی نسبت به سرمایه‌گذار فعالی که به دنبال گین سریع است، دارد.

مدیر پورتفولیو چیست؟

مدیر پورتفولیو

مدیران پورتفولیو تصمیم گیرندگان سرمایه‌گذاری هستند. آن‌ها استراتژی‌ها و فرآیندهای سرمایه‌گذاری را برای برآورده کردن اهداف و محدودیت‌های مشتری، ایجاد می‌کنند. این افراد مدیریت پورتفولیو، تصمیم‌گیری در مورد خرید و فروش سرمایه‌گذاری‌ها را تعیین می‌کنند.

بسیاری از شرکت‌های خصوصی مدیران پورتفولیو را استخدام می‌کنند که مستقیماً با مشتریان کار می‌کنند. مسیر مدیریت پورتفولیو می‌تواند به سمت‌های مدیریتی با مسئولیت‌های گسترده‌تر، مانند مدیر عامل یا رئیس مدیریت پورتفولیو منجر شود. شاغلین معمولاً پس از چندین سال کار به عنوان تحلیلگر وارد شغل‌های سرمایه‌گذاری-تصمیم گیری می‌شوند. اگر به تولید ایده‌های سرمایه‌گذاری، توسعه و اجرای استراتژی سرمایه‌گذاری علاقه دارید، می‌توانید ریسک را مدیریت کنید و در مواجهه با عملکرد ضعیف بالقوه و بازارهای مالی انعطاف‌پذیر و قاطع باشید، این شغل می‌تواند برای شما مناسب باشد.

سخن پایانی

طیف گسترده‌ای از مشاغل در بازارهای مالی، با پتانسیل رشد بالا وجود دارد. تنها چیزی که نیاز دارید راهنمایی مناسب، مجموعه مهارت‌های مناسب و پایگاه دانش قوی است.همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

تفاوت‌های اصلی فارکس و بورس جهانی چیست؟

پرایس اکشن Price Action چیست و چه کاربردی دارد؟

قراردادهای هوشمند کجا و چگونه استفاده می شوند؟

پیشنهادهای جامعه کریپتو برای گذر از بازار خرسی

2.5/5

دیدگاهتان را بنویسید