وبلاگ

پرایس اکشن (Price Action) یکی از بهترین روش‌های تحلیل تکنیکال است.  به کمک این روش…
پرایس اکشن
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پرایس اکشن Price Action چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

پرایس اکشن (Price Action) یکی از بهترین روش‌های تحلیل تکنیکال است.  به کمک این روش می‌توانید بدون نیاز یا با نیاز بسیار کمی به اندیکاتور ها و اسیلاتور ها تنها به کمک بررسی و تحلیل رفتار گذشته قیمت در نمودار، رفتار قیمت در آینده را پیش بینی کنید.

 

بازار به کسانی کمک می کند که به خود کمک می‌کنند

وارن بافت | Warren Buffett

ویژگی پرایس اکشن چیست؟

ویژگی پرایس اکشن

ویژگی پرایس اکشن در سادگی آن است. به این معنی که در پرایس اکشن به جای درگیر شدن با عوامل داخلی و خارجی بازار بر نوسانات، فقط روی تاریخچه قیمت تمرکز می‌کند. برای مثال سهمی را در نظر بگیرید که هر بار به قیمت 70 تومان رسیده، واکنشی نسبت به این محدوده قیمتی نشان داده.

یعنی اگر قیمت در حال پایین آمدن بوده، با رسیدن به قیمت 70 تومان روند نزولی خود را از دست داده و قیمت شروع به افزایش کرده است. حال با توجه به این رفتار قیمت، احتمال می‌دهیم اگر دوباره قیمت سهم به 70 تومان نزدیک شود، مانند گذشته قیمت افزایش خواهد یافت.

اما چرا رفتار قیمت تکرار می‌شود؟

قیمت بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد. در مثال بالا فرض کنید به جای سهم یک کالا داریم. قیمت تعادلی این کالا 100 تومان است. بر این اساس اگر این کالا 70 تومان معامله شود، قیمت آن ارزان تر از قیمت واقعی آن است به اصطلاح زیر قیمت است.  اگر 130 تومان معامله شود، گران تر از قیمت واقعی معامله می‌شود.

وقتی کالا ارزان تر معامله شود، افراد بیشتری مایل به خرید آن هستند و تعداد فروشندگان کمتر است. اگر گران باشد، افراد کمتری مایل به خرید هستند و تعداد فروشندگان بیشتر است. به این صورت در قیمت 70 تومان تقاضا بیشتر از عرضه می‌شود که باعث افزایش قیمت آن کالا می‌شود. در قیمت 130 تومان، عرضه بیشتر از تقاضا است که باعث کاهش قیمت کالا می‌شود.

در مثالی که گفته شد، می‌دانستیم که قیمت 100 تومان، قیمت تعادلی است. اما در بازار سهام یا ارز دیجیتال و یا فارکس، لزوما قیمت تعادلی را نمی‌دانیم. کاربرد پرایس اکشن دقیقا همینجا نمایان می‌شود. با استفاده از پرایس اکشن و بررسی رفتار قیمت، بدون دانستن اینکه قیمت تعادلی مثلا 100 تومان است، می‌توانیم رفتار قیمت در 70 و 130 تومان را ببینیم و تشخیص دهیم که 70 تومان برای این سهم یا کالا ارزان است و در واقع خرید آن می‌ارزد. اما 130 تومان برای این سهم یا کالا گران است و در واقع ارزنده نیست.

تاریخچه پرایس اکشن

تاریخچه پرایس اکشن

بیایید کمی به عقب برگردیم و کمی از تاریخچه پرایس اکشن بدانیم. در گذشته‌، افرادی که در بازارهای مالی فعالیت داشتند، از انواع روش‌های تحلیل‌گری استفاده می‌کردند. در آن زمان تنها دانش مالی کلاسیک در این فضا وجود داشت.

بعد از گذر مدت زمانی همه این معامله‌گران متوجه شدند که بدون استفاده از ابزارهای مختلف مانند اندیکاتورها و یا هر روش دیگری که در آن زمان وجود داشت، می‌توانند تحلیل مورد نظرشان را انجام دهند و رفتارهای قیمت را زیر ذره بین بگذارند.
اینگونه شد که برخی از آنها بعد از مدتی اندیکاتورها را کنار گذاشتند و تلاش کردند بدون استفاده از آنها، تحلیل انجام دهند.

این روند ادامه داشت تا اینکه پرایس اکشن برای اولین بار توسط آقای ریچارد وایکاف براساس همه اصول اقتصادی و علوم اجتماعی روز، مطرح شد. بعد از آنکه آقای وایکاف پرایس اکشن را به دنیای تحلیل‌های مالی اضافه کرد، افراد زیادی از آن استفاده کردند و به مرور زمان کامل‌تر شد و تئوری‌های آن بهتر و بهتر شدند.

ویژگی‌های روش تحلیلی تکنیکال پرایس اکشن چیست؟

تحلیل پرایس اکشنی

اکنون که می‌دانید پرایس اکشن چیست، ممکن است با خودتان بگویید در بین انواع شیوه‌ها و روش‌های تحلیل تکنیکال چرا باید این راه را انتخاب کنید؟ در پاسخ باید بگوییم درست اینجاست که باید با ویژگی‌های این روش آشنا شوید:

ویژگی اول: سادگی، وجه تمایز پرایس اکشن با دیگر روش‌های تحلیل

یکی از مهمترین ویژگی‌های Price Action آن است که ساده است. خوب است بدانید معامله‌گرانی که از این راهکار برای تحلیل استفاده می‌کنند یک شعار همیشگی دارند که می‌گویند: “نمودارت را همواره ساده نگه دار!.
اگر تا به حال تجربه تحلیل داشته باشید، مطمئناً می‌دانید معامله‌گران در فضاهایی مانند فارکس و بورس از انواع نمودارهای پیچیده که در آنها ابزارهای مختلف به کار رفته‌اند، استفاده می‌کنند.

همه این ابزارها جدا از شلوغی نمودار، شما را به شدت گیج می‌کنند. موضوعی که روش پرایس به کلی با آن مخالف است و طرفدار سادگی است.
در نظر داشته باشید اگر بخواهید از نمودارهای ساده این روش استفاده کنید باید سراغ نمودار برهنه یا معاملات پاک بروید. به عنوان مثال در نمودارهای پاک نمی‌توانید از هیچ‌یک از اندیکاتورها و ابزارهای دیگر استفاده کنید و انواع اخبار اقتصادی را به تحلیل‌هایتان راه دهید.

ویژگی دوم: دارای قدرت تشخیص روند اصلی بازار

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌هایی که روش پرایس اکشن در اختیارتان می‌گذارد آن است که به شما این امکان را می‌دهد تا روند اصلی بازار را شناسایی کنید. هر دارایی در نمودار این روش دارای روند خاص خودش خودش است. نمودار در بازه زمانی خاصی اصطلاحاً رنج می‌زند. این روند می‌تواند صعودی و یا نزولی باشد.

در نظر داشته باشید معمولاً بازارهایی احتمال موفقیت در آنها بیشتر است که دارای روند هستند و آنهایی که قیمتی ثابت دارند، معمولاً به شما این امکان را نمی‌دهند.
بدون شک، شما هم مانند هر کس دیگری می‌خواهید از بازار بیشترین موفقیت و سود را کسب کنید. از این رو لازم است تا تشخیص روند اصلی بازار را به خوبی فرا بگیرید و این دقیقاً چیزی است که پرایس اکشن برای آن به شما کمک زیادی می‌کند. چه چیزی بهتر از این؟

ویژگی سوم: از اشتباهات معامله گران دیگر به دور می‌مانید

از دیگر ویژگی‌های بارز تحلیل پرایس اکشن می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که مانند بسیاری دیگر از معامله گران در دام اشتباهات نمی‌افتید. مطمئناً می‌دانید که معامله‌گران اشتباهات زیادی انجام می‌دهند و شاید ناخواسته مرتکب آنها شوند.
با این وجود، همان‌طور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، تحلیل پرایس اکشن با توجه به سادگی بسیار زیادی که دارد، از بسیاری از این اشتباهات جلوگیری می‌کند و هم راستا با رواشناسی بازار است.

ویژگی چهارم: در هر بازاری قابل استفاده است

و در آخر باید بگوییم فرقی نمی‌کند معاملات‌تان را در چه فضایی انجام می‌دهید؛ در هر صورت، پرایس اکشن می‌تواند به شما کمک کند و در راستای موفقیت تان قدم بردارد. به عنوان مثال از آن می‌توانید در انواع بازارهای سهام، فارکس، فیوچرز، طلا، نفت و … استفاده کنید.

پرایس اکشن تریدر به چه کسی گفته می‌شود؟ (Price Action Trader)

پرایس اکشن تریدر

یکی از فضاهایی که از روش پرایس اکشن استفاده زیادی می‌شود در معاملات ارزهای دیجیتال است. در واقع اینجاست که باید با واژه پرایس اکشن تریدر آشنا شوید. به معامله‌گری از تحلیل پرایس اکشن استفاده می‌کند، پرایس اکشن تریدر می‌گویند.
اما این دسته از معامله‌گران چه ویژگی‌هایی دارند که دیگران ندارند؟ مهمترین ویژگی این افراد آن است که همه چیز را ساده می‌بینند.

همچنین نوسانان قیمت، الگوهای نموداری، حجم معاملات و دیگر اطلاعات بازار که برای معاملات نیاز است را با هم ترکیب می‌کنند و تحلیلشان را انجام می‌دهند.
نکته مهمی که در این بخش باید بدانید آن است که در دنیای ترید، پرایس اکشن بهترین روش معامله نیست. در واقع شما نیاز به دانش بالایی از درک بازار دارید تا بدانید به چه صورت در حال حرکت است و نظام درونی آنچه منطقی را دنبال می‌کند. اگر تسلط خوبی بر این موارد داشته باشید، می‌توانید بگویید این روش تحلیلی تکنیکال یکی از بهترین گزینه‌های پیش رویتان است.

چگونه در استفاده از الگوهای پرایس اکشن حرفه ای شوید؟

پرایس اکشن حرفه ای

بدون شک اگر در ابتدای راه هستید و می‌خواهید از پرایس اکشن، بهترین استفاده را در جهت موفقیت تان در معامله‌ها بکنید، نیاز به ماهر شدن در شناخت و استفاده از الگوهای آن دارید. از این رو، مطمئناً با خودتان می‌گویید چطور باید به این مرحله برسم؟
بیایید با هم صادق باشیم. اولای مسیر اصلاً آسان نیست. در واقع الگوها به همین سادگی که برایتان تعریف کردیم و تصاویر آن را دیدید، نیستند. زمانی که خودتان پای نمودار باشید و بخواهید تحلیل‌ها را انجام دهید، دیگر همه چیز اینگونه نیست.

معمولاً تشخیص این الگوها در نمودارهای واقعی و داده‌های زیادی که دارند، سخت است؛ اما غیرممکن نیست.
پیشنهاد می‌کنیم از نمودارهای گذشته قیمت دارایی‌ها استفاده کنید و سعی کنید مهارت تان را در این زمینه بالا ببرید. تنها به کمک این روش است که می‌توانید وارد نمودارهای اصلی و به روز شوید و با اعتماد به نفس، تحلیل خودتان را انجام دهید.
نکته دیگری که در استفاده از این الگوها باید در نظر داشته باشید آن است که احتمال خطا در آنها وجود دارد. بنابراین حسابی حواستان جمع کنید و به‌طور قطع از نتایج این الگوها مطمئن نباشید.

سبک‌های پرایس اکشن چیست؟

سبک‌های پرایس اکشن

یکی دیگر از نکات مهمی که باید بدانید آن است که سبک‌های مختلفی در این تحلیل وجود دارد. شما دستتان برای انتخاب باز است و می‌توانید هر کدام از این سبک‌ها را دوست دارید انتخاب کنید.
سبک‌های پرایس اکشن به معنای پیروی از اصول و آموزه‌های اساتید و نویسنده‌های مختلف در دنیای پرایس اکشن است. از جمله افرادی که می‌توانید از سبک‌های آنان پیروی کنید و کتاب‌های آنان در این زمینه مطالعه کنید، می‌توان به آر تی ام، ال بروکس، وودز، لنس و … اشاره کرد.

مزایای پرایس اکشن چیست؟

مزایای پرایس اکشن

  •  صد درصد رایگان است.
  •  برای استفاده از تحلیل پرایس اکشن به ابزارها و نرم‌افزارهای اضافی نیازی ندارید. در واقع تنها به کمک کندل، نقطه، بار و یا هر نمودار دیگری اطلاعات لازم را می‌توانید بدست بیاورید.
  •  در هر بازار و موقعیتی مانند سهام، فارکس، آتی، کالا و … می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • به کمک هر نرم‌افزاری که با آن راحت هستید مانند نینجا تریدر، ترید استیشن، متاتریدر و … می‌توانید از تحلیل‌های پرایس اکشن استفاده کنید.
  •  بسیار سریع است و تأخیر قیمتی در آن وجود ندارد.
  • درصد موفقیت بالایی نسبت به انواع روش‌های دیگر دارد.
  • ساده و استفاده از آن بسیار راحت است.
  •  به شما این امکان را می‌دهد تا همه چیز را با هم ترکیب کنید، اما تداخلی در اطلاعات رخ ندهد.

معایب پرایس اکشن چیست؟

معایب پرایس اکشن

هر چیزی یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی ندارد. تحلیل پرایس اکشن هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای ایرادات خاص خودش است. تنها شما زمانی می‌توانید معایب آن را به خوبی درک کنید که به درک کافی از این روش و الگوهای استفاده از آن داشته باشید.
با این وجود، یکی از مهمترین معایب این روش آن است که نتیجه‌هایی که معامله گران از آن بدست می‌آورند، متفاوت است. از جمله دلایلی که باعث می‌شود چنین تفاوتی به وجود بیاید آن است که معامله‌گران در بازه‌های زمانی مختلفی، نمودارهای قیمتی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

سخن پایانی

اگر پیش از خواندن این مطلب چیز زیادی درباره این روش تحلیل تکنیکال محبوب نمی‌دانستید، اکنون دانسته‌های زیادی دارید. قطعا حالا به خوبی درک می‌کنید که پرایس اکشن چیست. تنها کافی است مطلب آموزش پرایس اکشن ما را هم بخوانید و بعد نمودارهای قیمتی را تحلیل کنید و مهارت تان را بیشتر و بیشتر کنید.همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

 رمزارز یا کریپتوکارنسی چیست؟

تفاوت‌های اصلی فارکس و بورس جهانی چیست؟

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید