وبلاگ

بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟ در دنیای سرمایه گذاری، اصطلاحات “گاو نر” و “خرس”…
بازار خرسی
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پیشنهادهای جامعه کریپتو برای گذر از بازار خرسی

زمان مطالعه: 20 دقیقه

بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟ در دنیای سرمایه گذاری، اصطلاحات “گاو نر” و “خرس” اغلب برای اشاره به شرایط بازار استفاده می شود. این عبارات نحوه عملکرد بازارهای سهام را به طور کلی توصیف می کنند – یعنی اینکه آیا ارزش آنها در حال افزایش یا کاهش ارزش است. و به عنوان یک سرمایه گذار، جهت گیری بازار یک نیروی اصلی است که تأثیر زیادی بر سبد سهام شما دارد. بنابراین، درک اینکه چگونه هر یک از این شرایط بازار ممکن است بر سرمایه گذاری شما تأثیر بگذارد، مهم است.

 

من به شما می ‌گویم چگونه ثروتمند شوید. درها را ببندید، وقتی همه حریص هستند، ترسان باشید و وقتی همه ترسیده‌اند شما حریص شوید

وارن بافت | Warren Buffett

بازار گاوی در مقابل بازار خرسی

بازار گاوی و خرسی

بازار گاوی بازاری است که در حال افزایش است و شرایط اقتصاد به طور کلی مساعد است. بازار خرسی در اقتصادی وجود دارد که در حال عقب نشینی است و بیشتر سهام در حال کاهش ارزش هستند. بازارهای مالی تا حد زیادی تحت تأثیر نگرش سرمایه گذاران هستند. این اصطلاحات همچنین بیانگر احساس سرمایه گذاران در مورد بازار و روندهای اقتصادی متعاقب آن هستند.

بازار صعودی با افزایش مداوم قیمت ها مشخص می شود. در مورد بازارهای سهام، بازار صعودی نشان دهنده افزایش قیمت سهام شرکت ها است. در چنین مواقعی، سرمایه گذاران اغلب باور دارند که روند صعودی در بلندمدت ادامه خواهد داشت. در این سناریو، اقتصاد کشور به طور معمول قوی است و سطح اشتغال بالا است.

در مقابل، بازار نزولی بازاری است که در حال کاهش است. یک بازار معمولاً یک بازار واقعی “خرسی” در نظر گرفته نمی شود. مگر اینکه 20٪ یا بیشتر از اوج های اخیر سقوط کرده باشد. در بازار نزولی، قیمت سهام به طور مداوم در حال کاهش است. این منجر به روند نزولی می شود که سرمایه گذاران معتقدند ادامه خواهد داشت. این باور، به نوبه خود، مارپیچ رو به پایین را تداوم می بخشد. در طول یک بازار نزولی، با شروع اخراج کارگران توسط شرکت ها، اقتصاد کند می شود. در نتیجه بیکاری افزایش می یابد.

ویژگی های بازار گاو نر و بازار خرسی

ویژگی های بازار گاوی و بازار خرسی

اگرچه یک بازار صعودی یا شرایط بازار خرسی با جهت قیمت سهام مشخص می شود، اما برخی از ویژگی های همراه وجود دارد که سرمایه گذاران باید از آنها آگاه باشند.

عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار

در بازار صعودی، تقاضای قوی و عرضه ضعیف برای اوراق بهادار وجود دارد. به عبارت دیگر، بسیاری از سرمایه گذاران مایل به خرید اوراق بهادار هستند. اما تعداد کمی حاضر به فروش آنها هستند. در نتیجه، با رقابت سرمایه گذاران برای به دست آوردن سهام موجود، قیمت سهام افزایش خواهد یافت. در بازار نزولی، برعکس است: افراد بیشتری به دنبال فروش هستند تا خرید. تقاضا به طور قابل توجهی کمتر از عرضه است و در نتیجه قیمت سهام کاهش می یابد.

روانشناسی سرمایه گذار

از آنجایی که رفتار بازار تحت تأثیر نحوه درک و واکنش افراد نسبت به رفتار آن است، روانشناسی و احساسات سرمایه گذار بر افزایش یا سقوط بازار تأثیر می گذارد. عملکرد بازار سهام و روانشناسی سرمایه گذار به یکدیگر وابسته هستند. در یک بازار صعودی، سرمایه گذاران با کمال میل به امید به دست آوردن سود مشارکت می کنند.

در طول یک بازار خرسی، احساسات بازار منفی است. سرمایه گذاران در حالی که منتظر حرکت مثبت در بازار سهام هستند، شروع به انتقال پول خود از سهام و به اوراق بهادار با درآمد ثابت می کنند. در مجموع، کاهش قیمت در بازار سهام اعتماد سرمایه گذاران را متزلزل می کند. این امر باعث می شود که سرمایه گذاران پول خود را از بازار دور نگه دارند که به نوبه خود باعث کاهش عمومی قیمت با افزایش خروجی می شود.

تغییر در فعالیت اقتصادی

از آنجا که مشاغلی که سهام آنها در بورس معامله می شود، در اقتصاد بزرگ شرکت می کنند، بازار سهام و اقتصاد به شدت با هم مرتبط هستند. بازار نزولی با اقتصاد ضعیف همراه است. اکثر مشاغل قادر به ثبت سودهای کلان نیستند زیرا مصرف کنندگان تقریباً به اندازه کافی هزینه نمی کنند. این کاهش سود مستقیماً بر نحوه ارزش گذاری سهام در بازار تأثیر می گذارد. در بازار صعودی، برعکس اتفاق می افتد. مردم پول بیشتری برای خرج کردن دارند و حاضرند آن را خرج کنند. این امر باعث حرکت و تقویت اقتصاد می شود.

سنجش تغییرات بازار

سنجش تغییرات بازار

عامل اصلی تعیین کننده گاوی یا خرسی بودن بازار فقط واکنش تند بازار به یک رویداد خاص نیست، بلکه نحوه عملکرد آن در دراز مدت است. حرکات کوچک فقط نشان دهنده یک روند کوتاه مدت یا یک اصلاح بازار است. اینکه آیا قرار است بازار صعودی یا نزولی وجود داشته باشد یا خیر، تنها در مدت زمان طولانی‌تری می‌توان تعیین کرد. با این حال، تمام حرکات طولانی در بازار را نمی توان به عنوان گاو یا خرس توصیف کرد. گاهی اوقات یک بازار ممکن است دوره رکودی را پشت سر بگذارد، زیرا سعی می کند جهت پیدا کند. در این حالت، یک سری حرکات صعودی و نزولی عملاً سود و زیان را خنثی می کند که منجر به یک روند ثابت بازار می شود.

بازار خرسی

بازار نزولی زمانی است که یک بازار افت قیمت طولانی مدت را تجربه می کند. معمولاً شرایطی را توصیف می کند که در آن قیمت ها در بازار 20٪ یا بیشتر از اوج های اخیر در میان بدبینی گسترده و احساسات منفی سرمایه گذاران کاهش می یابد.

معمولا اگر بازار خرسی دو ماه یا بیشتر بازارهای نزولی طول بکشد ممکن است با رکود همراه باشند.

درک بازارهای خرسی

بازارهای خرسی

با کاهش چشم انداز رشد و از بین رفتن انتظارات، قیمت سهام می تواند کاهش یابد. رفتار گله، ترس و عجله برای محافظت از ضررهای نزولی می تواند منجر به دوره های طولانی افت قیمت دارایی ها شود.

یکی از تعریف‌های بازار نزولی می‌گوید زمانی که سهام به طور متوسط ​​حداقل 20 درصد از بالاترین قیمت خود افت می‌کند، بازارها در محدوده نزولی قرار دارند. اما 20٪ یک عدد دلخواه است، همانطور که کاهش 10٪ یک معیار دلخواه برای اصلاح است. تعریف دیگر از بازار نزولی زمانی است که سرمایه گذاران ریسک گریزتر از ریسک جویی هستند. این نوع بازار نزولی می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد زیرا سرمایه‌گذاران از حدس و گمان به نفع شرط‌بندی‌های کسل‌کننده و مطمئن اجتناب می‌کنند.

علل ایجاد بازار خرسی

علل ایجاد یک بازار خرسی اغلب متفاوت است، اما به طور کلی، اقتصاد ضعیف یا کند یا در حال کندشدن، ترکیدن حباب های بازار، بیماری های همه گیر، جنگ ها، بحران های ژئوپلیتیکی، و تغییرات پارادایم شدید در اقتصاد مانند تغییر به اقتصاد آنلاین، همه عواملی هستند که ممکن است باعث ایجاد بازار نزولی شود.

نشانه های یک اقتصاد ضعیف یا کند معمولاً اشتغال کم، درآمد قابل تصرف کم، بهره وری ضعیف و کاهش سود کسب و کار است. علاوه بر این، هرگونه مداخله دولت در اقتصاد نیز می تواند باعث ایجاد بازار نزولی شود. به عنوان مثال، تغییرات در نرخ مالیات یا نرخ وجوه فدرال می تواند منجر به یک بازار نزولی شود. به طور مشابه، کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران نیز ممکن است نشانه شروع یک بازار نزولی باشد. زمانی که سرمایه گذاران بر این باورند که چیزی در شرف وقوع است– در این مورد، فروش سهام برای جلوگیری از ضرر ، اقدامی انجام می دهند.

تداوم بازار خرسی

بازارهای نزولی می توانند چندین سال یا فقط چند هفته ادامه داشته باشند. یک بازار خرسی سکولار می تواند بین 10 تا 20 سال دوام بیاورد و با بازدهی کمتر از متوسط ​​بر مبنای پایدار مشخص می شود. ممکن است در بازارهای سکولار نزولی که در آن سهام یا شاخص‌ها برای مدتی افزایش پیدا می‌کنند، افزایش‌هایی وجود داشته باشد، اما این افزایش‌ها پایدار نمی‌مانند و قیمت‌ها به سطوح پایین‌تر باز می‌گردند.

از سوی دیگر، یک بازار نزولی چرخه ای می تواند از چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. بازارهای نزولی معمولاً کوتاهتر از بازارهای صعودی هستند و به طور متوسط ​​349 روز در مقابل 1742 روز برای بازارهای صعودی دوام دارند. بر اساس تحقیقات گردآوری شده توسط Invesco، ضرر آنها به طور متوسط ​​36.34٪ در مقایسه با سود 180.04٪ است. کسانی که از بازار نزولی می ترسند می توانند به تاریخ نگاه کنند تا ببینند، علیرغم بالا و پایین های گاهی اوقات چشمگیر، بازده بازار سهام در طول زمان حدود 10 درصد است.

نمونه های بازار خرسی

شاخص‌های اصلی بازار ایالات متحده در 24 دسامبر 2018 به محدوده بازار خرس نزدیک شده بودند و کاهش 20 درصدی سقوط کردند. اخیراً، شاخص‌های اصلی از جمله S&P 500 و میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) 2022 به شدت در بازار نزولی سقوط کردند. قبل از آن، آخرین بازار نزولی طولانی مدت در ایالات متحده بین سال های 2007 و 2009 در طول بحران مالی رخ داد و تقریباً 17 ماه ادامه داشت. S&P 500 در این مدت 50 درصد از ارزش خود را از دست داد. در فوریه 2020، سهام جهانی در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا وارد بازار نزولی ناگهانی شد.  DJIA را 38 درصد از بالاترین رکورد خود در 12 فوریه (29,568.77) به پایین‌ترین حد در 23 مارس (18,213.65) رساند.   با این حال، هر دو S&P 500 و Nasdaq 100 تا آگوست 2020 به بالاترین سطح خود دست یافتند.

مراحل یک بازار خرسی

بازارهای خرسی معمولاً دارای چهار فاز مختلف هستند.

1- فاز اول یا تشخیص

با قیمت های بالا و تمایل بالای سرمایه گذار مشخص می شود. بازارها در نوسان هستند – این کاری است که آنها انجام می دهند. در مراحل اولیه، سرمایه گذاران ممکن است نشانه های بازار نزولی قریب الوقوع را نپذیرند. از آنجایی که آنها شروع به باور می کنند که افت بازار می تواند تداوم داشته باشد، شروع به خروج از بازارها می کنند. در این مرحله، سرمایه گذاران شروع به خروج از بازار و کسب سود می کنند.

2- در مرحله دوم کایتولاسیون یا وحشت یا panic

قیمت سهام شروع به کاهش شدید می‌کند، فعالیت‌های تجاری و سود شرکت‌ها شروع به کاهش می‌کنند و شاخص‌های اقتصادی که ممکن است زمانی مثبت بوده‌اند، شروع به پایین‌تر از حد متوسط ​​کنند. برخی از سرمایه گذاران با شروع کاهش احساسات شروع به وحشت می کنند. سرمایه‌گذارانی که در یک تجربه رکود خرید کرده‌اند، پشیمان می‌شوند زیرا امنیت پس نمی‌گیرد. زیان های غیرمنتظره می تواند منجر به وحشت شود، سرمایه گذاران سهام را بفروشند و بازار بیشتر سقوط کند.

3- فاز سوم یا تثبیت

حرکات نزولی متوقف می‌شود و سرمایه‌گذاران وحشت زده نمی‌شوند، اما مطمئن نیستند که بازار به کجا خواهد رسید. این نقطه پایین که با افزایش‌ها و افت‌های کوتاه‌مدت مشخص می‌شود، ممکن است این نقطه پایین برای سرمایه‌گذاران تند نباشد، اما همچنان نگران‌کننده است. همچنین می تواند طولانی ترین دوره نزولی بازار باشد. سفته بازان ممکن است شروع به خرید اوراق بهادار با قیمت پایین کنند که منجر به افزایش قیمت و حجم معاملات شود. نشان می دهد که سفته بازان شروع به ورود به بازار کرده و در نتیجه برخی قیمت ها و حجم معاملات را افزایش می دهند.

4- بهبودی

برخی از سرمایه گذاران بهبود اقتصادی را پیش رو می بینند و خوش بینی – و سرمایه گذاری – منجر به افزایش قیمت سهام و بازگشت مجدد بازار می شود. خبر خوب سرمایه گذاران بیشتری را جذب می کند و بازار از قلمرو خرس خارج می شود.

بازارهای نزولی می تواند ناشی از مداخله دولت در اقتصاد، تغییر در نرخ مالیات یا نرخ صندوق های فدرال، یا کاهش اعتماد سرمایه گذاران (به هر دلیلی) باشد. در واقع، از سال 1900، 33 بازار نزولی وجود داشته است که به طور متوسط ​​هر 3.6 سال یکبار رخ می دهد، بنابراین مورخان نمونه های زیادی برای مطالعه دارند. در اینجا چند نمونه قابل توجه بازار نزولی آورده شده است:

سقوط کووید-19 در سال 2020

همه گیری کووید-19 باعث تعطیلی مشاغل و صنعت در سراسر جهان شد. به دلیل سرعت گسترش وحشت، بازار سهام سریعتر از هر زمان دیگری در تاریخ به بازار نزولی سقوط کرد.

بازار نزولی 2008

بحران اعطای وام مسکن ارزان قیمت باعث فروپاشی حباب مسکن شد که با اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن تامین مالی شد. این بحران منجر به ورشکستگی بانک‌ها از جمله فروپاشی Lehman Brothers شد. کمک های مالی عظیم از سقوط سیستم بانکی ایالات متحده جلوگیری کرد، اما در پایین ترین سطح خود در سال 2009، S&P 500 بیش از 50 درصد از بالاترین سطح قبلی خود سقوط کرد. داو تا مارس 2013 دوباره به بالاترین حد خود در سال 2007 نرسید.

سقوط دات کام 2000-2002

حدس و گمان گسترده در سهام فناوری در فضای نوآوری (و همچنین ارزش گذاری بیش از حد) به یکی از بزرگترین بازارهای گاوی در تاریخ ایالات متحده پایان داد. بازار نزولی در ژانویه 2000 آغاز شد. رکود اقتصادی سال 2001 را آغاز کرد، و زمانی که حوادث حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 بورس ها را تعطیل کرد، اقتصاد بیشتر تحت تأثیر قرار گرفت.

رکود بزرگ

داو 90 درصد از 381 در سال 1929 به 41.22 تا ژوئیه 1932 سقوط کرد. رکود ناشی از سقوط بازار سهام در سال 1929 بود، که تا حدی ناشی از خرید سهام با قرض مارجین (قرض گرفتن پول از کارگزار خود و فقط توسط سرمایه گذاران بود). کاهش درصدی روی سهام). سقوط رویداد اصلی در یک بازار نزولی تقریباً سه ساله بود که مصادف با رکود بزرگ بود. اکثر مورخان و اقتصاددانان رکود بزرگ را از سال 1929 تا 1939 به طول انجامید.

بازارهای خرسی در مقابل اصلاحات

بازار نزولی را نباید با یک اصلاح اشتباه گرفت، که یک روند کوتاه مدت است که مدت زمان آن کمتر از دو ماه است. در حالی که اصلاحات زمان خوبی را برای سرمایه گذاران ارزشی فراهم می کند تا نقطه ورود به بازارهای سهام را پیدا کنند، بازارهای نزولی به ندرت نقاط ورود مناسبی را ارائه می دهند. این مانع به این دلیل است که تعیین کف بازار نزولی تقریبا غیرممکن است. تلاش برای جبران زیان‌ها می‌تواند یک نبرد دشوار باشد. مگر اینکه سرمایه‌گذاران کوتاه‌فروش باشند یا از استراتژی‌های دیگری برای کسب سود در بازارهای در حال سقوط استفاده کنند.

سرمایه گذاری در بازار نزولی

بازارهای خرسی یک واقعیت زندگی هستند. این کار پیش بینی آنها، پیش بینی مدت زمان ماندگاری یا تخمین عمق کاهش را آسان نمی کند. اما برای برداشتن چند قدم محتاطانه برای به حداقل رساندن ضررهای بازار نزولی و در عین حال بهبود بازده سرمایه گذاری بلندمدت در معامله، نیازی به روشن بینی ندارید. اینها ملاحظاتی است که باید برای سرمایه گذاری در بازار نزولی در نظر داشت.

تنوع

گسترش سرمایه گذاری ها در بین طبقات دارایی یک استراتژی شناخته شده است که در هر دو بازار نزولی و صعودی مرتبط است، که می تواند با قرار دادن همه چیز در یک دسته سرمایه گذاری که عملکردی نداشته است، پرتفوی کلی سرمایه گذاران را از ضررهایی که متحمل می شوند محافظت کند. ارزش از دست رفته متنوع‌سازی می‌تواند به معنای گسترش سرمایه‌گذاری در بین طبقات دارایی و همچنین در طبقات دارایی باشد، مانند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در بازار سهام.

تخصیص دارایی

بخش هایی که تمایل به عملکرد بهتر در بازارهای نزولی دارند شامل خدمات آب و برق و کالاهای مصرفی می شود. برخی از سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری در بخش‌های خاصی را از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) انتخاب می‌کنند. نوعی از صندوق سرمایه‌گذاری که یک شاخص، بخش یا کالا را دنبال می‌کند و در طول روز در بورس خرید و فروش می‌شود.

میانگین‌گیری هزینه‌های دلار

سرمایه‌گذاری مستمر پول در طول زمان در مقادیر تقریباً مساوی می‌تواند به سرمایه‌گذاران بلندمدت کمک کند تا در کوتاه‌مدت بالا و پایین‌ترین سطح بازار را به دست آورند. روش میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری، سرمایه‌گذاران را از ریختن تمام پول خود به سهام در بالاترین حد خود محافظت می‌کند. این کار به آنها اجازه می‌دهد از برخی افت‌های بازار نیز بهره ببرند.

دیدگاه بلندمدت

از نظر آماری، سرمایه‌گذاران منفرد در کل بازار سهام ضعیف عمل می‌کنند، زیرا احتمال بیشتری دارد که موقعیت‌های خود را بر اساس احساسات بخرند و بفروشند و ممکن است موقعیت‌های خود را آنقدر حفظ نکنند که از سود بلندمدت بهره ببرند. کسانی که در طول زمان موقعیت‌های خود را به دست می‌آورند و واکنش‌های تند و تیز به بازار ندارند، به احتمال بیشتری به دستاوردهای بلندمدت پی خواهند برد.

قرارها و ETFهای معکوس در بازارهای خرسی

ETFهای معکوس

اختیار فروش به مالک این آزادی را می دهد، اما مسئولیتی ندارد که سهام را با قیمتی خاص در تاریخ یا قبل از آن بفروشد. از اختیار فروش می‌توان برای گمانه‌زنی در مورد کاهش قیمت سهام و محافظت در برابر سقوط قیمت‌ها برای محافظت از پرتفوی‌های طولانی مدت استفاده کرد. سرمایه گذاران برای انجام چنین معاملاتی باید امتیازات گزینه در حساب های خود داشته باشند. در خارج از یک بازار خرسی، خرید اوراق بهادار عموماً ایمن تر از فروش کوتاه مدت است.

ETF های معکوس برای تغییر مقادیر در جهت مخالف شاخصی که دنبال می کنند طراحی شده اند. به عنوان مثال، ETF معکوس برای S&P 500 1٪ افزایش می یابد اگر شاخص S&P 500 1٪ کاهش یابد. بسیاری از ETF های معکوس اهرمی وجود دارند که بازده شاخصی را که ردیابی می کنند دو یا سه برابر بزرگ می کنند. مانند گزینه ها، ETF های معکوس می توانند برای حدس و گمان یا محافظت از پورتفولیوها استفاده شوند.

بازار سکولار چیست؟

بازار سکولار

بازار سکولار بازاری است که توسط نیروهایی هدایت می‌شود که می‌توانند برای سال‌های متمادی وجود داشته باشند و باعث افزایش یا کاهش قیمت یک سرمایه‌گذاری خاص یا طبقه دارایی در یک دوره طولانی شود. در یک بازار گاوی سکولار، شرایط مثبت مانند نرخ بهره پایین و درآمد قوی شرکت ها قیمت سهام را بالاتر می برد. در یک بازار خرس سکولار، که در آن کاهش درآمدهای شرکتی یا رکود در اقتصاد منجر به احساسات ضعیف سرمایه‌گذاران می‌شود، سهام در یک دوره زمانی طولانی فشار فروش را تجربه می‌کند.

درک بازار سکولار

بازارهای سکولار معمولاً توسط روندهای ملی و بین المللی در مقیاس بزرگ هدایت می شوند که می توانند پشت سر هم رخ دهند. بازارها، از جمله سهام و اوراق قرضه، در طول سال ها با روند حرکت می کنند. بازار صعودی یک پس‌زمینه کلی است که اعتماد سرمایه‌گذاران، شرایط اقتصادی مطلوب و انتظارات خوش‌بینانه را نشان می‌دهد که در آن سود و رشد اقتصادی احتمالاً ادامه خواهد داشت.

در بازار سهام، یک بازار صعودی معمولاً با افزایش 20 درصدی قیمت سهام مطابقت دارد که معمولاً توسط شاخص بسیاری از شرکت‌ها مانند S&P 500 اندازه‌گیری می‌شود.

برعکس، بازار نزولی نشان دهنده پس‌زمینه‌ای از بدبینی، ترس، و انتظار کاهش رشد اقتصادی و بازارها در آینده است. در بازار سهام، بازار نزولی معمولاً با کاهش 20 درصدی قیمت سهام سازگار است.

یک بازار گاوی سکولار می‌تواند اصلاحاتی داشته باشد (که به صورت افت 10 درصدی یا بیشتر از بالاترین سطح بازار تعریف می‌شود) یا دوره‌های بازار را در داخل آن تحمل کند، اما آنها روند صعودی ارزش دارایی‌ها را معکوس نمی‌کنند. به عبارت دیگر، هر گونه افت در بازار بیش از آن است که با رالی های طولانی در بازار جبران شود. همین امر در مورد بازار خرسی سکولار نیز صدق می‌کند، زیرا هر گونه افزایش قیمت‌ها در جایی که روند نزولی بازار کنترل خود را از سر می‌گیرد، کوتاه‌مدت است و منجر به کاهش قیمت دارایی‌ها می‌شود.

آشنایی با سهام چرخه ای

سهام چرخه ای

شرکت هایی که دارای سهام دوره ای هستند عبارتند از تولید کنندگان خودرو، خطوط هوایی، خرده فروشان مبلمان، فروشگاه های لباس، هتل ها و رستوران ها. وقتی اقتصاد خوب پیش می‌رود، مردم می‌توانند ماشین‌های جدید بخرند، خانه‌های خود را ارتقا دهند، خرید کنند و سفر کنند. وقتی اقتصاد ضعیف عمل می کند، این هزینه های اختیاری از اولین چیزهایی است که مصرف کنندگان کاهش می دهند. اگر رکود به اندازه کافی شدید باشد، سهام دوره ای می تواند کاملا بی ارزش شود و شرکت ها ممکن است از کار بیفتند.

ویژگی های سهام چرخه ای

سهام دوره ای با چرخه اقتصادی افزایش و کاهش می یابد. این قابلیت پیش بینی ظاهری در حرکت قیمت این سهام برخی از سرمایه گذاران را به تلاش برای زمان بندی بازار سوق می دهد. آنها سهام را در نقطه پایینی در چرخه تجاری می خرند و در نقطه بالا می فروشند.

سرمایه گذاران باید در مورد وزن سهام دوره ای در پرتفوی خود در هر مقطع زمانی احتیاط کنند. اگرچه ممکن است این درست باشد، اما به این معنا نیست که سرمایه گذاران باید به طور کامل از این سهام دوری کنند.

سهام چرخه‌ای نسبت به سهام غیر چرخه‌ای یا تدافعی که در دوره‌های ضعف اقتصادی پایدارتر هستند، نوسان‌تر تلقی می‌شوند. با این حال، آنها پتانسیل بیشتری برای رشد ارائه می دهند زیرا تمایل دارند در دوره های قدرت اقتصادی از بازار بهتر عمل کنند. سرمایه گذارانی که به دنبال رشد بلندمدت با نوسانات مدیریت شده هستند، تمایل دارند پرتفوی خود را با ترکیبی از سهام دوره ای و سهام دفاعی متعادل کنند.

سرمایه گذاران اغلب استفاده از صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) را برای به دست آوردن قرار گرفتن در معرض سهام دوره ای و در عین حال گسترش چرخه های اقتصادی انتخاب می کنند.

سهام چرخه ای در مقابل سهام غیر چرخه ای

سهام چرخه ای و غیر چرخه ای

عملکرد سهام چرخه ای تمایل به همبستگی با اقتصاد دارد. اما این را نمی توان در مورد سهام غیر چرخه ای گفت. این سهام تمایل دارند بدون توجه به روند اقتصادی بازار را شکست دهند، حتی زمانی که در اقتصاد کاهشی وجود دارد.

سهام غیر چرخه ای نیز سهام دفاعی نامیده می شود. این سهام دربرگیرنده رده کالاهای مصرف کننده، با کالاها و خدماتی است که مردم در تمام انواع چرخه های تجاری، حتی رکود اقتصادی، به خرید آن ادامه می دهند.

شرکت هایی که با غذا، گاز و آب سر و کار دارند، نمونه هایی از شرکت هایی هستند که دارای سهام غیر چرخه ای هستند. مانند والمارت. افزودن سهام غیر چرخه‌ای به یک سبد می‌تواند یک استراتژی عالی برای سرمایه‌گذاران باشد. این کار به محافظت در برابر ضررهای متحمل شده از شرکت‌های دوره‌ای در طول رکود اقتصادی کمک می‌کند.

نمونه ای از سهام چرخه ای

سهام چرخه ای اغلب توسط کالاهای بادوام، غیرقابل تحمل و خدمات مشخص می شود. شرکت های کالاهای بادوام در تولید یا توزیع کالاهای فیزیکی که طول عمر مورد انتظار آنها بیش از سه سال است، مشارکت دارند. شرکت‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند شامل خودروسازانی مانند فورد، تولیدکنندگان لوازم خانگی مانند ویرپول و سازندگان مبلمان مانند ایتان آلن می‌شوند. شرکت های کالاهای غیرقابل تحمل کالاهای نرمی را تولید یا توزیع می کنند که طول عمر آنها کمتر از سه سال است. نمونه‌هایی از شرکت‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند، تولیدکننده پوشاک ورزشی نایک و فروشگاه‌های خرده‌فروشی مانند Nordstrom و Target هستند.

خدمات یک دسته جداگانه از سهام دوره ای است زیرا این شرکت ها کالاهای فیزیکی تولید یا توزیع نمی کنند. در عوض، آنها خدماتی را ارائه می دهند که سفر، سرگرمی و سایر فعالیت های اوقات فراغت را برای مصرف کنندگان تسهیل می کند. والت دیزنی (DIS) یکی از شناخته شده ترین شرکت هایی است که در این فضا فعالیت می کند. همچنین شرکت هایی که در حوزه دیجیتالی جدید رسانه های جریانی مانند نتفلیکس (NFLX) فعالیت می کنند، در این دسته قرار می گیرند.

بازار سکولار در مقابل بازار چرخه ای

مدت زمان یک بازار چرخه‌ای کوتاه‌تر است و معمولاً شرایط تجاری فصلی یا دوره‌ای را نشان می‌دهد. یک بازار چرخه‌ای، حرکات اوج تا پایین‌ترین حد را نشان می‌دهد. سهام چرخه ای تمایل به حرکت با شرایط کلان اقتصادی مانند مخارج مصرف کننده یا رشد اقتصادی دارند. با این حال، پس از کاهش رشد، سهام دوره ای معمولا فروخته می شود. بازار سکولار یک رویداد بلندمدت با شرایط پایدار بدون توجه به کندی ها و چرخه های اقتصادی است.

نمونه هایی از بازار سکولار

بازار سکولار می تواند شامل اوراق بهاداری مانند سهام باشد. همچنین می تواند شرایط اقتصادی مانند تقاضای سالم و ثابت برای محصولات و خدمات را نیز در بر گیرد.

تجارت سودآور

یک بازار صعودی جهانی در سهام و سایر دارایی ها در اوایل سال 2009 آغاز شد. این در درجه اول در پاسخ به اقدامات هماهنگ بانک های مرکزی در ایالات متحده و سراسر جهان برای کاهش نرخ بهره و افزودن محرک های پولی بود. این اقدامات عملاً اقتصادها را پر از «پول آسان» کرد.

از سال 2009 تا 2019، تعدادی اصلاحات وجود داشت. اما هیچ رویداد یا مجموعه ای از شرایط اقتصادی یا سیاسی به اندازه کافی جدی نبود که بازار صعودی را از مسیر خود خارج کند. با این حال، از اوایل سال 2020، با همه‌گیری کووید-19 که منجر به قرنطینه جهانی و رکود اقتصادی شد، بازارها بیش از 20 درصد کاهش یافتند و در نتیجه به بازار گاوی سکولار پایان دادند.

بازار خرسی متعاقب آن کوتاه مدت بود. یک بازار صعودی جدید در بهار سال 2020 آغاز شد. زیرا دولت‌ها در سراسر جهان اقدامات محرک پولی و کمک‌های گسترده‌ای را برای تثبیت اقتصاد خود به اجرا گذاشتند.

تقاضای فناوری

اگرچه اغلب برای بازار سهام یا اوراق قرضه به کار می رود، بازار سکولار نیز می تواند برای توصیف تقاضای بلندمدت برای کالاهای خاص استفاده شود. به عنوان مثال، بازار فناوری اطلاعات در حال تجربه رشد سکولار است که به نظر می رسد پایان باز باشد. تجارت الکترونیک، خدمات ابری، هوش مصنوعی و دستگاه های تلفن همراه برخی از زیربناهای رشد سکولار درازمدت هستند که همچنان بخش فناوری را به پیش می برند.

در پایان یک بازار گاوی سکولار چه اتفاقی می افتد؟

یک بازار گاوی سکولار زمانی به پایان می رسد که قیمت دارایی ها 20 درصد یا بیشتر از اوج های اخیر کاهش یابد. کاهش طولانی مدت قیمت (معمولاً دو ماه یا بیشتر) نشان دهنده پایان یک بازار صعودی و آغاز یک بازار خرسی است. پایان یک بازار صعودی اغلب با بدبینی و نگرانی سرمایه گذاران نسبت به رشد اقتصادی بلندمدت مشخص می شود. سرمایه گذاران ممکن است سهام خود را بفروشند و به دنبال امنیت در پول نقد یا سرمایه گذاری های کم ریسک، مانند اوراق قرضه یا گواهی سپرده (CD) باشند.

رالی بازار خرسی چیست؟

در طول یک بازار سکولار نزولی، ممکن است مواقعی پیش بیاید که قیمت دارایی ها در کوتاه مدت به سرعت افزایش یابد. به این افزایش موقت قیمت ها رالی بازار نزولی می گویند. رالی بازار خرسی اغلب فقط چند روز یا چند هفته طول می کشد تا قیمت ها به پایین ترین حد خود برسند.

رشد سکولار چیست؟

رشد سکولار زمانی اتفاق می افتد که یک تغییر طولانی مدت و اساسی در یک صنعت یا بخش منجر به رشد قابل توجهی شود. به عنوان مثال، تغییر به سمت وسایل نقلیه الکتریکی نشان دهنده یک تغییر عمیق برای صنعت خودرو است. فرصت‌های رشد را هم برای شرکت‌های نوپا و هم برای تولیدکنندگان مستقری که می‌توانند تقاضای این وسایل نقلیه را برآورده کنند، فراهم می‌کند. نمونه دیگری از رشد سکولار، ظهور تجارت الکترونیک است. اساساً صنعت خرده فروشی و نحوه خرید و خرید محصولات مردم را تغییر داده است

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی

بازار صعودی شرایط یک بازار مالی است که در آن قیمت ها در حال افزایش است یا انتظار می رود افزایش یابد. اصطلاح “بازار گاوی” اغلب برای اشاره به بازار سهام استفاده می شود. اما می تواند برای هر چیزی که معامله می شود.از جمله  این موارد می توان به اوراق قرضه، املاک و مستغلات، ارزها و کالاها اشاره کرد.

قیمت اوراق بهادار اساساً به طور مداوم در طول معاملات افزایش و کاهش می یابد. اصطلاح “بازار گاوی” معمولاً برای دوره های طولانی که در آن بخش بزرگی از قیمت اوراق بهادار در حال افزایش است، استفاده می شود. بازارهای گاوی تمایل دارند ماه ها یا حتی سال ها دوام بیاورند.

درک بازارهای گاوی

مشخصه بازارهای صعودی خوش بینی، اعتماد سرمایه گذاران و انتظاراتی است که نتایج قوی باید برای مدت طولانی ادامه یابد. پیش بینی اینکه چه زمانی روندها در بازار ممکن است تغییر کند، دشوار است. بخشی از دشواری این است که اثرات روانی و حدس و گمان ممکن است گاهی اوقات نقش بزرگی در بازار بازی کند.

هیچ معیار مشخص و جهانی برای شناسایی بازار صعودی استفاده نشده است. با این وجود، شاید رایج ترین تعریف از بازار صعودی وضعیتی باشد که در آن قیمت سهام 20 درصد افزایش می یابد، معمولاً پس از افت 20 درصدی و قبل از کاهش 20 درصدی دوم. از آنجایی که پیش‌بینی بازارهای صعودی دشوار است، تحلیلگران معمولاً می‌توانند این پدیده را پس از وقوع تشخیص دهند. یک بازار صعودی قابل توجه در تاریخ اخیر، دوره بین سال‌های 2003 و 2007 بود. در این مدت، S&P 500 پس از کاهش قبلی با حاشیه قابل توجهی افزایش یافت. با اثرگذاری بحران مالی 2008، پس از رشد بازار صعودی، دوباره کاهش عمده‌ای رخ داد.

ویژگی های بازار گاو نر

بازار گاو نر

ویژگی های اصلی بازار صعودی عبارتند از:

1- افزایش اعتماد سرمایه گذاران

با افزایش قیمت سهام، سرمایه گذاران متقاعد شده اند که به این کار ادامه می دهند، بنابراین به خرید ادامه می دهند. این امر به دلیل عرضه و تقاضا، قیمت سهام را بیشتر افزایش می دهد.

2- شرکت‌ها بیشتر روی آینده‌شان شرط‌بندی می‌کنند

کسب‌وکارها با خرید مصرف‌کننده، بر گسترش و سرمایه‌گذاری روی خودشان تمرکز می‌کنند.

3- نرخ بیکاری کاهش می یابد

با گسترش شرکت ها، آنها کارمندان بیشتری را استخدام می کنند و نرخ بیکاری را کاهش می دهند. متوسط ​​دستمزدها بالا می رود، زیرا شرکت ها برای کارگران رقابت می کنند. کارگران همچنین بیشتر به دنبال شغلی می گردند زیرا شانس بیشتری برای یافتن شغلی دارند که حقوق بیشتری نسبت به شغل فعلی آنها داشته باشد.

4- خرج کردن پول آسان تر است

افزایش دستمزد به این معناست که مشتریان پول بیشتری برای خرج کردن دارند. پس از همه، به نظر می رسد که دریافت بیشتر نسبتا آسان خواهد بود.

و این به معنای ریسک تورم بیش از حد است. تمام این پول اضافی می تواند منجر به افزایش قیمت کالاها شود.

بازارهای گاو نر معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که اقتصاد در حال تقویت است یا در حال حاضر قوی است. آنها معمولاً مطابق با تولید ناخالص داخلی قوی (GDP) و کاهش بیکاری اتفاق می‌افتند. این اتفاق اغلب با افزایش سود شرکت‌ها همزمان می‌شوند. اعتماد سرمایه‌گذاران نیز در طول یک دوره افزایشی بازار افزایش می‌یابد. تقاضای کلی برای سهام همراه با لحن کلی بازار مثبت خواهد

قابل ذکر است که برخی از عوامل فوق آسانتر از سایر عوامل قابل اندازه گیری هستند. سود و بیکاری شرکت ها قابل اندازه گیری هستند. برای مثال، سنجش لحن کلی تفسیر بازار دشوارتر است. عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار باال خواهد بود: عرضه ضعیف خواهد بود در حالی که تقاضا قوی خواهد بود. سرمایه گذاران مشتاق خرید اوراق بهادار خواهند بود، در حالی که تعداد کمی حاضر به فروش خواهند بود. در یک بازار صعودی، سرمایه گذاران تمایل بیشتری به شرکت در بازار (سهام) برای کسب سود دارند.

چگونه از یک بازار گاو نر استفاده کنیم

ترید در بازار گاوی

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از بازار صعودی سود ببرند، باید زودتر خرید کنند تا از افزایش قیمت‌ها استفاده کنند. وقتی قیمتها به اوج خود رسیدند، آن‌ها را بفروشند. اگرچه تعیین زمان پایین و قله دشوار است، اما بیشتر تلفات حداقل بوده و معمولاً موقتی هستند. در زیر، چندین استراتژی برجسته را که سرمایه‌گذاران در طول دوره‌های بازار صعودی استفاده می‌کنند، بررسی خواهیم کرد. ارزیابی وضعیت بازار در حال حاضر دشوار است. در نتیجه این استراتژی ها حداقل درجاتی از ریسک را نیز شامل می شوند.

1- خرید و نگه داری

یکی از اساسی‌ترین استراتژی‌ها در سرمایه‌گذاری، فرآیند خرید یک اوراق بهادار خاص و نگه‌داشتن آن، به طور بالقوه برای فروش آن در آینده است. این استراتژی لزوماً شامل اعتماد سرمایه گذار است: چرا یک اوراق بهادار را نگه دارید مگر اینکه انتظار افزایش قیمت آن را داشته باشید؟ به همین دلیل، خوش بینی همراه با بازارهای صعودی به تقویت رویکرد خرید و نگهداری کمک می کند.

2- افزایش خرید و نگهداری

افزایش خرید و نگه‌داری تغییری از استراتژی خرید و نگه‌داری ساده است و ریسک بیشتری را در بر دارد. فرضیه پشت رویکرد افزایش خرید و نگهداری این است که تا زمانی که قیمت اوراق بهادار افزایش یابد، سرمایه‌گذار به افزایش دارایی خود در اوراق بهادار خاص ادامه خواهد داد. یکی از روش‌های رایج برای افزایش دارایی‌ها نشان می‌دهد که یک سرمایه‌گذار به ازای هر افزایش قیمت سهام با مبلغ از پیش تعیین‌شده، مقدار ثابت اضافی سهام را خریداری می‌کند.

3- اضافه کردن در اصلاحات

اصلاح یک دوره کوتاه است که در آن روند کلی در قیمت اوراق بهادار معکوس می شود. حتی در طول یک بازار صعودی، بعید است که قیمت سهام فقط صعودی باشد. در عوض، احتمالاً دوره‌های زمانی کوتاه‌تری وجود دارد که در آن ریزش‌های کوچک نیز اتفاق می‌افتد. حتی اگر روند کلی به سمت بالا ادامه یابد. برخی از سرمایه گذاران به دنبال اصلاحات در بازار صعودی هستند. آنها در این دوره ها برای خرید حرکت می کنند. تفکر پشت این استراتژی این است که با فرض ادامه بازار صعودی، قیمت اوراق بهادار مورد نظر به سرعت بالا می‌رود. در نتیجه به‌طور عطف به ماسبق قیمت خرید با تخفیف را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کند.

4- تجارت کامل نوسان

شاید تهاجمی ترین راه برای تلاش برای سرمایه گذاری در بازار صعودی، فرآیندی باشد که به عنوان معاملات نوسان کامل شناخته می شود. سرمایه‌گذارانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، نقش‌های بسیار فعالی را ایفا می‌کنند و از روش‌های کوتاه‌فروشی و سایر تکنیک‌ها استفاده می‌کنند تا با توجه به تغییرات در بازار افزایشی بزرگ‌تر، حداکثر سود را کاهش دهند.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تمام مفاهیم مربوط به بازارهای خرسی و گاوی را شرح دهیم. از طرف دیگر پیشنهادهای جامعه کریپتو برای گذر از بازار خرسی را بررسی کرده ایم. حتماً نظرات و سؤالات خود را در کامنت ها برای ما بنویسید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده : میم حامی

5/5

دیدگاهتان را بنویسید