وبلاگ

معامله گری روزانه فقط به معنی یافتن یک استراتژی، تمرین آن و کسب درآمدهای زیاد…
عادات معامله گران حرفه ای
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

6 عادت مهم برای معامله گران روزانه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

معامله گری روزانه فقط به معنی یافتن یک استراتژی، تمرین آن و کسب درآمدهای زیاد نیست. معامله گران روزانه‌ موفق، عادات خاصی را در خود پرورش می‌دهند تا یک استراتژی را به طور مؤثر در همه شرایط بازار اجرا کنند. در این مقاله 6 عادت مهم معامله گران روزانه را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

 در دنیای پول و سرمایه ‌گذاری شما باید یاد بگیرید احساسات ‌تان را کنترل کنید.

رابرت کیوسکی | Robert Kiyosaki

 

بسیار بعید است فردی که تازه شروع به معامله می‌کند، همه‌ی این ویژگی‌ها و عادات را داشته باشد. ممکن است هر فردی در یک، دو، سه یا حتی چهار مورد از این عادات قوی باشد. اما برای قوی کردن بقیه‌ی این ویژگی‌ها و عادات باید تمرین کند.

همان‌طور که می‌بینید، این موضوع بدان معنی است که معامله گران، موفق متولد نمی‌شوند. آن‌ها از طریق رشد و پرورش دادن همین عادات و ویژگی‌ها به موفقیت دست می‌یابند.

6 عادت مهم برای معامله گران روزانه

عادت معامله گران روزانه

در زیر با این 6 عادت جادویی و مهم آشنا می‌شوید. در نظر داشته باشید که با تمرین و ممارست می‌توانید به یک معامله گر موفق تبدیل شوید.

  1. نظم و انضباط معامله گران روزانه

نظم و انضباط یک ویژگی کلیدی است که هر معامله گر به آن نیاز دارد. بازار فرصت‌های بی نهایتی را برای معامله و کسب درآمد به شما می‌دهد. شما می‌توانید هزاران سهام مختلف را در هر ثانیه از روز معامله کنید، اما تعداد بسیار کمی از این ثانیه‌ها فرصت‌های معاملاتی عالی را فراهم می‌کنند. تنها حدود پنج ثانیه فعالیت معاملاتی واقعی در طول روز وجود دارد.

پس بقیه‌ی تایم بازار چه می‌شود؟ ثانیه‌های دیگری در بازار هستند که فرصت‌های معاملاتی خوبی به حساب نمی‌آیند. این ثانیه‌ها و لحظات می‌توانند پنج ثانیه فعالیت معاملاتی واقعی شما را تحت تأثیر بد قرار دهند. انجام معاملات بیشتر از حد، حواس پرت شدن، نادیده گرفتن معاملات، خروج زودهنگام از معاملاتی که در آن هستید، یا نگه داشتن معاملات برای مدت طولانی از جمله تأثیرات بد این ثانیه‌هاست.

این موضوع بدان معنا نیست که معاملات شما فقط پنج ثانیه طول می‌کشد. نکته اصلی این است که زمان واقعی معامله شما در هر روز ناچیز است، حتی اگر یک معامله گر روزانه فعال باشید. بقیه زمان‌ها باید با نظم و انضباط در آنجا بنشینید و منتظر سیگنال‌های معاملاتی باشید. هنگامی که یک سیگنال معاملاتی رخ می‌دهد، شما باید بدون تردید و به دنبال برنامه معاملاتی خود عمل کنید.

در واقع نظم و ترتیب یعنی زمانی که هیچ فرصت معاملاتی وجود ندارد، کاری انجام ندهید و به ژورنال معاملاتی خود پایبند باشید. از طرف دیگر باید طبق برنامه‌ای که دارید، حواستان به فرصت‌های بالقوه باشد.

  1. صبر

صبوری در معامله

صبر با نظم و انضباط رابطه مستقیم است. همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، معاملات روزانه نیاز به انتظار زیادی دارد. زمانی که معامله‌گری در زمان‌های نامناسب وارد بازار می‌شود یا از آن خارج می‌شود، اغلب می‌گویند: صبر من تمام شده است. ورود یا خروج از معاملات خیلی زود یا خیلی دیر مشکلی شایع در میان معامله گران تازه کار است.

این معامله گران به اندازه کافی صبور نیستند و نمی‌توانند منتظر نقطه‌ی ورود و خروج عالی باشند. این ویژگی با نظم و انضباط همراه است و شما باید تا زمانی که موقعیت مناسب پیش نیامده، صبور باشید. سپس، باید نظم و انضباط کافی را هم برای عمل کردن بدون تردید داشته باشید.

معامله گران روزانه موفق در انتظار برای نقاط ورود و خروج ایده‌آل خود، بر اساس استراتژی‌هایشان، به صبر نیاز دارند. بعد از این مرحله زمانی که موقعیت مناسب فرا برسد باید با سرعت مناسب عمل کنند. اگر دقت کنید می‌بینید که یک چرخه از صبر کردن نسبتاً طولانی و عمل کردن سریع و مجدداً صبر کردن در معاملات وجود دارد.

  1. سازگاری

شما هرگز دو روز معاملاتی را مشاهده نخواهید کرد که دقیقاً مشابه هم باشند. این تفاوت زمانی مشکل ایجاد می‌کند که یک معامله گر فقط به نمونه‌های کتابی و آموزشی یک استراتژی نگاه کند. وقتی وارد بازار می‌شود و قصد دارد این استراتژی‌های را پیاده کند ناگهان می‌بیند که همه چیز با کتاب و آموزش فرق دارد. ممکن است نوسانات بیشتر، نوسانات کمتر، روند قوی‌تر (یا ضعیف‌تر) یا محدوده‌های متفاوتی وجود داشته باشد.

معامله گران روزانه موفق استراتژی‌های خود را در انواع شرایط بازار پیاده‌سازی می‌کنند و می‌دانند که چه زمانی نباید از استراتژی‌های خود استفاده کنند. این مدل تغییرات سریع نیاز به انعطاف ذهنی دارد. یک معامله گر باید بتواند به عملکرد قیمت هر روز نگاه کند و بهترین راه برای اجرای (یا عدم اجرای) استراتژی‌های خود را بر اساس شرایط موجود در آن روز تعیین کند.

معامله گران باید بتوانند استراتژی‌های خود را در زمان واقعی و در تمام شرایط بازار پیاده سازی کنند. عدم انطباق با شرایط بازار اغلب منجر به کاهش سریع سرمایه می‌شود.

  1. سرسختی ذهنی

سرسختی ذهنی

این ویژگی و عادت را می‌توانید اصطلاحاً به عنوان پوست کلفت بودن هم در نظر بگیرید. بازار دائماً معاملات زیان ده را به سمت شما می‌اندازد. اگر هر بار که یک معامله را از دست می‌دهید، احساس دلسردی کنید، یا استراتژی شما نتیجه‌ای که انتظار دارید را نمی‌دهد، قطعاً زندگی برایتان سخت خواهد شد.

معاملات ضرر ده همیشه برای همه‌ی معامله گران وجود دارند. موفق‌ترین معامله گران روزانه هم معاملات زیان دهی خواهند داشت. تفاوت بین یک معامله گر موفق و یک معامله گر ناموفق این است که اکثر معامله گران روزانه موفق اندکی بیشتر معاملات سود ده دارند. در هر صورت، معاملات زیان ده برای همه اتفاق می‌افتد. با وجود این ضررها، سود روزانه همچنان می‌تواند رخ دهد، اما تنها در صورتی که معاملات زیان ده، شما را دلسرد نکند. اگر از دست دادن معاملات باعث از دست دادن تمرکز شما شود، به احتمال زیاد ترید بعدی را هم از دست می‌دهید. درصورتی که ممکن است معامله بعدی‌تان سود خوبی به شما بدهد.

معامله گران روزانه باید بتوانند متمرکز و منطقی بمانند و اجازه ندهند از دست دادن سرمایه بر قضاوت آن‌ها تأثیر بگذارد. این موضوع اوضاع را بدتر می‌کند. برای تمرکز بر اجرای ژورنال معاملاتی خود و درک زمان نامناسب برای معامله، نیاز به سرسختی ذهنی دارید.

یک معامله گر باید در برابر رگبار مداوم مشت‌های بازار مقاومت کند. ضرر یک واقعیت معاملاتی است، اما این نحوه عمل ما پس از چند معامله سخت است که تفاوت را ایجاد می‌کند. پس از اتمام یک معامله ضرر ده، حرکت کنید و به دنبال برنامه معاملاتی خود باشید. اگر برنامه خود را دنبال می‌کنید، اما مدام ضرر می‌کنید، احتمالاً شرایط بازار برای استراتژی شما مناسب نیست. در چنین شرایطی کافیست که معامله نکنید. بله درست است گاهی اوقات سخت بودن از نظر ذهنی به معنای انتخاب عدم معامله کردن است.

  1. استقلال

در ابتدای قدم گذاشتن در معامله گری، قطعاً از کتاب‌ها، اساتید و ویدیوهای مختلفی کمک گرفته‌اید. در نهایت، این شما هستید که معاملات خود را انجام می‌دهید و موفقیت خود را تعیین می‌کنید.

استقلال این نیست که اصطلاحاً دنیا را به تنهایی در دست بگیرید. هر زمان که به کمک نیاز داشتید باید از اساتید مجرب و کتب آموزشی کمک بگیرید. شما می‌توانید تجارتتان را به جای تکیه بر دیگران (که ممکن است همیشه در زمان نیاز شما در دسترس نباشند) خودتان پیش ببرید.

معامله گران باید احساس استقلال کنند. هنگامی که یک روش معاملاتی دارید که برای شما مفید است، نیازی نیست که نظرات دیگران را داشته باشید. شما کاری را انجام می‌دهید که برای شما مفید است.

معامله گرانی که استقلالی ندارند و مدام به دنبال نظرات و سیگنال‌های دیگران هستند در یک نقطه‌ای شکست می‌خورند. اگر دسترسی این معامله گران به افراد دیگر قطع شود، دیگر نمی‌توانند معامله کنند، زیرا به شدت به شخص دومی متکی بودند.

اگر استقلال خود را توسعه دهید و مسئولیت سود و زیان خود را به عهده بگیرید، در ادامه راه با این مشکلات مواجه نخواهید شد.

اگر به تازگی معامله گری خود را آغاز کرده‌اید، از همین حالا استقلال خود را رشد دهید. اطلاعاتی را که دیگران ارائه می‌دهند، ببینید و خودتان آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید، آن را از آن خود کنید و بر آن مسلط شوید. به این ترتیب، دیگر نیازی به تکیه بر افراد دیگر نخواهید داشت.

  1. معامله گران روزانه آینده‌نگر

معامله گران روزانه نمی‌توانند در گذشته گیر کنند. این معامله گران از داده‌های گذشته برای کمک به تصمیم گیری در مورد معاملات استفاده می‌کنند. معامله گران روزانه باید بتوانند دانش خود را در زمان واقعی به کار گیرند. مانند استادان شطرنج، معامله گران همیشه در حال برنامه ریزی برای حرکات بعدی خود هستند و بر اساس آنچه حریف خود (بازار) انجام می‌دهد، محاسبه می‌کنند که چه کاری انجام خواهند داد.

همان‌طور که در قسمت سازگاری گفتیم، بازارها ثابت نیستند. ما نمی‌توانیم بگوییم که در پنج دقیقه با قیمت مشخصی خرید خواهیم کرد و سپس تمام اطلاعات قیمتی را که در این پنج دقیقه رخ می‌دهد نادیده بگیریم. معامله گران روزانه به طور مداوم بر اساس اطلاعات قیمت جدیدی که هر ثانیه دریافت می‌کنند، اقدام بعدی خود را برنامه ریزی می‌کنند. آن‌ها سناریوهای مختلفی را در نظر می‌گیرند که می‌توانند اجرا کنند. سپس برنامه‌ریزی می‌کنند که چگونه ژورنال معاملاتی خود را اجرا کنند (به عنوان مثال، ورودی‌ها، توقف ضرر، اهداف، مدیریت معامله، اندازه (حجم) پوزیشن)

روش تمرین آینده نگری

 آینده نگری

با خودتان صحبت کنید که چه اتفاقی باید بیفتد تا وارد یک معامله شوید. صحبت با خود، شما را بر روی قیمت متمرکز نگه می‌دارد همچنین استراتژی خود را در ذهنتان تکرار کنید. با نزدیک شدن به یک معامله، در نظر بگیرید که در حین معامله چه اتفاقی می‌افتد (حرکت نمی‌کند، زیاد یا کم حرکت می‌کند، به سرعت به نفع یا علیه شما حرکت می‌کند، به آرامی به نفع یا علیه شما حرکت می‌کند). این کار باعث می‌شود بفهمید که در تمام حالات چه حسی به شما دست خواهد داد. (حس شکست، پیروزی، استرس و …). اگر در مورد روانشناسی معامله چیزی نمی‌دانید از این مقاله شروع کنید.

کارهایی را که در هر سناریوی معاملاتی انجام خواهید داد را مرور کنید. به این صورت با سرعت بالا می‌توانید با تغییرات بازار همراه باشید. با تمرین کردن می‌توانید بدون تفکر و به صورت آنی این کار را انجام دهید.

معامله گران آینده‌نگر می‌دانند که چه کاری انجام خواهند داد، مهم نیست چه اتفاقی بیفتد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد که قاطعانه و بدون تردید عمل کنند. یک مجموعه تعریف شده از پروتکل ها برای استفاده در رویدادهای نادر اما اجتناب ناپذیر داشته باشید. تفکر رو به جلو در ابتدا نیاز به تمرین دارد و انرژی ذهنی زیادی مصرف می‌کند، اما هر چه بیشتر آن را تمرین کنید، سریع‌تر و آسان‌تر می‌شود.

سخن پایانی

معاملات روزانه موفق معمولاً مستلزم تلاش زیاد برای توسعه مهارت‌های لازم است. معامله گران روزانه موفق نظم، صبر، سازگاری، سرسختی ذهنی، استقلال و آینده‌نگری را در خود پرورش می‌دهند.حتما نظراتتان را در کامنتها با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

شرکت در ورکشاپ مدیریت سرمایه و پلن نویسی رو اصلا از دست ندین! این ورکشاپ برای هر کسی که در هر مارکت کار میکنه به شدت ضروری است!

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

طرز فکر صحیح در معاملات چگونه است؟ (به همراه معرفی کتاب)

اشتباهات رایج روانشناسی معاملات و نحوه اجتناب از آن‌ها

چگونه در 7 مرحله بر مهارت های روانشناسی معامله مسلط شویم؟

روانشناسی معاملات چیست؟ چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم؟

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

امتیاز شما

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید