وبلاگ

وام کریپتو، وام‌هایی با وثیقه‌ی ارز دیجیتال هستند. در این وام‌ها در ازای دارایی‌های کریپتو…
وام کریپتو
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

آیا می‌توان در دنیای کریپتو وام گرفت؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

وام کریپتو، وام‌هایی با وثیقه‌ی ارز دیجیتال هستند. در این وام‌ها در ازای دارایی‌های کریپتو به عنوان وثیقه، به افراد وام داده می‌شود. این نوع وام‌ها مانند وام‌های معمولی اند. با این تفاوت که نیازی به واسطه‌هایی مانند بانک وجود ندارد. اگر چیزی از وام کریپتو نمی‌دانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

بازار به کسانی کمک می کند که به خود کمک می‌کنند

وارن بافت | Warren Buffett

 

وام کریپتو چطور کار می‌کنند؟

وام کریپتو

اولاً هم وام دهنده و هم وام گیرنده در مورد نرخ بهره وام توافق دارند. به عنوان یک وام گیرنده، می‌توانید در ازای دارایی‌های رمزنگاری خود که به عنوان وثیقه استفاده می‌شود، وام ارز سنتی دریافت کنید. این بدان معنی است که رمز ارز شما در صورت بازپرداخت ناموفق به عنوان وثیقه و امنیت معامله عمل می‌کند. برعکس، شما همچنین می‌توانید دارایی‌های کریپتو را قرض کنید و از ارز سنتی به عنوان وثیقه استفاده کنید.

پس از توافق با نرخ سود و تائید وام، مبلغ به حساب بانکی شما واریز می‌شود. تقریباً مانند یک وام سنتی، سپس اقساط ماهانه معادل (EMI) را به وام دهنده می‌پردازید و پس از پرداخت وام، وثیقه خود را پس می‌گیرید.

همچنین می‌توانید یک وام فلش یا Flash Loan بگیرید که در شبکه اتریوم اجرا می‌شود. همان‌طور که از نام این وام پیداست می‌توانید به صورت آنی و بدون نیاز به وثیقه وام دریافت کنید. با این حال، از آنجایی که وثیقه ارائه نمی‌دهید، باید پول را به سرعت و در یک تراکنش بازپرداخت کنید.

چگونه یک وام کریپتو دریافت کنیم؟

دریافت وام کریپتو

می‌توانید از طریق پلتفرم های وام دهی DeFi وام کریپتو بگیرید. AAVE، Compound و dYdX پلتفرم های محبوبی هستند که از پروتکل‌های قرارداد هوشمند برای خودکارسازی پرداخت وام استفاده می‌کنند. پلتفرم های وام دهی DeFi نیز کاملاً غیرمتمرکز و در دسترس همه هستند.

برای درخواست وام کریپتو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که درخواست داده و دارایی‌های رمزنگاری را که می‌خواهید به عنوان وثیقه استفاده کنید، به یک کیف پول خاص ارسال کنید. می‌توانید برای وام با هر اندازه‌ای درخواست دهید. همچنین می‌توانید وام خود را به صورت ارزهای مختلفی از جمله ارز سنتی، استیبل کوین یا ارز دیجیتال دریافت کنید.

چرا مردم وام کریپتو می‌گیرند؟

وام‌های رمزنگاری

وام‌های رمزنگاری به این دلیل گرفته می‌شوند که روش خوبی برای دریافت نقدینگی بدون نیاز به فروش دارایی‌های رمزنگاری شما است. در عوض، رمز ارزهای شما به عنوان وثیقه برای وامی که می‌خواهید بگیرید استفاده می‌شود. برخی به جای فروش این روش را انتخاب می‌کنند زیرا ممکن است ارزش کریپتو بالاتر برود و با این کار شما دارایی خود را از دست نمی‌دهید.

مزیت‌های وام کریپتو چیست؟

مزیت‌های وام کریپتو

وام‌های رمزنگاری در دسترس تر، سریع‌تر، انعطاف‌پذیرتر هستند و کارمزد تراکنش‌های پایینی را ارائه می‌دهند.

درخواست برای یک وام سنتی می‌تواند یک فرآیند کاملاً طولانی باشد و مراحل زیادی وجود دارد که قبل از تائید وام شما باید از آن‌ها عبور کنید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد اطلاعاتی مانند امتیاز اعتبار، سابقه اعتباری، گواهی اشتغال و غیره ارائه دهید. همچنین برای کسانی که بیکار هستند یا امتیاز اعتباری ضعیفی دارند، گرفتن وام به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.

با وام‌های کریپتو، اطلاعات امتیاز اعتباری مورد نیاز نیست. همچنین کسانی که حساب بانکی ندارند هم می‌توانند وام کریپتو بگیرند. بر اساس پایگاه داده جهانی Findex تا سال 2017، 1.7 میلیارد بزرگ‌سال بدون بانک در سراسر جهان وجود دارد. چندین پلتفرم وام دهی رمزنگاری وجود دارد که نیازی به حساب بانکی ندارند، بنابراین برای افرادی که ممکن است نتوانند به خدمات بانکداری سنتی دسترسی داشته باشند، بسیار مناسب است.

وام کریپتو تنها در طی 24 ساعت تائید می‌شود و بر خلاف وام سنتی نیازی به کاغذ بازی ندارد. لازم به ذکر است که در شبکه همتا به همتا (P2P)، این فرایند کمی بیشتر طول می‌کشد، زیرا همکاری بین وام‌دهنده و وام گیرنده لازم است.

وام‌ کریپتو مطمئناً راهی آسان‌تر، سریع‌تر و در دسترس تر برای گرفتن وام ارائه می‌دهند. با ادامه رشد محبوبیت کریپتو و حرکت به سمت پذیرش در سراسر جهان، وام‌های کریپتو می‌توانند تحولی بزرگ در ارائه یک رویکرد جایگزین برای وام دادن باشند.

ملاحظات و خطرات

خطرات وام کریپتو

پذیرش وام‌های مبتنی بر DeFi اکنون به حدی افزایش یافته است که حتی کشورهایی مانند نیجریه و السالوادور نیز از این خدمات استفاده می‌کنند. (السالوادور در حال بررسی وام‌های رمزنگاری با بهره کم است.) چندین ملاحظه و ریسک برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال وام کریپتو هستند وجود دارد. در اینجا به برخی اشاره می‌کنیم.

ریسک اولیه وام‌دهی کریپتو، ریسک قرارداد هوشمند است، زیرا یک قرارداد هوشمند در مدیریت سرمایه و وثیقه در هر پروتکل DeFi وجود دارد. یکی از راه‌هایی که می‌توان این خطر را کاهش داد، فرآیندهای آزمایش قوی است که توسط پروتکل‌های DeFi که این دارایی‌ها را به کار می‌گیرند، پیاده‌سازی می‌شوند.

برای وام دهندگان، خطر اضافی دیگری نیز وجود دارد که مربوط به زیان دائمی است. این ریسک در پروتکل بازار ساز خودکار (AMM) ذاتی است. این ضرری است که هنگام ارائه نقدینگی به یک استخر وام‌دهی متحمل می‌شوید و قیمت پایه دارایی‌های سپرده‌گذاری شده کمتر از قیمتی است که در آن سپرده‌گذاری شده‌اند.

مهم است که کسانی که در وام‌ کریپتو در پلتفرم‌های DeFi شرکت می‌کنند، به خطرات موجود در حوزه‌ای که هنوز در اقتصاد توکن دیجیتالی نوپا است، توجه داشته باشند.

آینده وام کریپتو

آینده وام کریپتو

با وجود خطرات ذکر شده، وام‌دهی مبتنی بر ارز دیجیتال یکی از پیشرفته‌ترین فضاها در بازارهای DeFi است و همچنان شاهد نوآوری و رشد مداوم در فناوری است. بدیهی است که پذیرش این دسته DeFi بالاترین رتبه را در میان تعداد زیادی از موارد دیگر در حال رشد در صنعت بلاک چین دارد. استفاده از پروتکل‌های هویت غیرمتمرکز می‌تواند در این پلتفرم‌ها برای تائید کاربران ادغام شود تا از اشتباهات جلوگیری شود.

سخن پایانی

همانطور که خواندید وام‌ کریپتو در ازای دارایی‌های کریپتو به عنوان وثیقه، به افراد داده می‌شود.در این مطلب مفاهیم کلی وام کریپتو را برایتان بازگو کردیم.حتما نظرات را با ما به اشتراک بگذارید.  همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

ضریب بتا چیست؟ و کاربرد آن در سرمایه گذاری

6 عادت مهم برای معامله گران روزانه

طرز فکر صحیح در معاملات چگونه است؟ (به همراه معرفی کتاب)

اشتباهات رایج روانشناسی معاملات و نحوه اجتناب از آن‌ها

چگونه در 7 مرحله بر مهارت های روانشناسی معامله مسلط شویم؟

روانشناسی معاملات چیست؟ چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم؟

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید