وبلاگ

حتی اگر تازه، وارد بازارهای مالی شده باشید به احتمال زیاد در مقطعی با اصطلاح…
اسکالپ در فارکس چیست؟ چه مزایا و خطراتی دارد؟
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

اسکالپ در فارکس چیست؟ چه مزایا و خطراتی دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

حتی اگر تازه، وارد بازارهای مالی شده باشید به احتمال زیاد در مقطعی با اصطلاح اسکالپ (اسکلپ یا اسکالپینگ) برخورد کرده‌اید.

بازار به کسانی کمک می کند که به خود کمک می‌کنند

وارن بافت | Warren Buffett

در این مقاله، قصد داریم تا به طور کامل ترید اسکالپ در فارکس ،نحوه عملکرد آن و نحوه انتخاب سیستم معاملاتی اسکالپینگ و بهترین استراتژی اسکالپ را به شما آموزش دهیم. با تیم حامی آکادمی همراه باشید.

اسکالپ در فارکس به چه معناست؟

اسکالپینگ (Scalp) در فارکس یک سبک معاملاتی یا استراتژی برای معامله‌گران روزانه (دی تریدینگ) است که همواره مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. هدف از این استراتژی کسب سود از حرکات کوچک قیمت است. یک اسکالپر فارکس با استفاده از حرکات کوچک قیمت، که در طول روز خیلی زیاد اتفاق می‌افتد، تعداد زیادی معامله انجام می‌دهد. اسکالپرهای فارکس معمولاً معاملات را برای چند ثانیه تا چند دقیقه باز نگه می‌دارند. این معامله‌گران در طول یک روز چندین پوزیشن را باز و بسته می‌کنند.

آشنایی با نحوه‌ی انجام اسکالپ در فارکس

نحوه‌ی انجام اسکالپ

از آنجایی که اسکالپ کارهای فارکس از حرکات کوچک در بازار سودهای خوبی به دست می‌آورند نیاز به پوزیشن سایز مناسب دارند.

اگر نمی‌دانید پوزیشن سایز چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید.

اسکالپرهای فارکس برای به دست آوردن پوزیشن سایز مطلوب از اهرم استفاده می‌کنند. اهرم به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند پوزیشن سایز خود را بزرگ‌تر و در نتیجه به ازای یک حرکت کوچک، سود بالاتری کسب کنند. به عنوان مثال، سود پنج پیپ در جفت ارز EUR/USD با پوزیشن سایز 10000 دلاری (لات کوچک) 5 دلار است، در حالی که در یک پوزیشن سایز 100000 دلاری (لات استاندارد) این حرکت پنج پیپ معادل 50 دلار است. همان‌طور که می‌بینید تفاوت فقط در اندازه پوزیشن است و نتیجه نهایی بسیار متفاوت.

انواع کلی استراتژی‌های اسکالپ در فارکس

استراتژی‌های اسکالپینگ فارکس می‌تواند دستی یا اتوماتیک (خودکار) باشد. استراتژی‌های دستی همان‌طور که از نامشان پیداست توسط خود فرد معامله‌گری که پشت یک سیستم کامپیوتری نشسته است، صورت می‌گیرد. استراتژی‌های اتوماتیک (خودکار) توسط ربات برنامه نویسی شده انجام می‌شود. در این مدل بر اساس پارامترهای ورودی به نرم‌افزار معاملاتی اعلام می‌شود که چه زمانی خرید و فروش کند.

در چه تایم‌های معاملاتی اسکالپینگ محبوب است؟

اسکالپینگ در لحظات پس از انتشار داده‌های مهم مانند گزارش اشتغال ایالات متحده و اعلام نرخ بهره محبوب است. این نوع اخبار که تأثیر بالایی دارند، باعث حرکت‌های قابل توجه قیمت در مدت زمان کوتاهی می‌شوند که برای اسکالپرها کاملاً ایده آل است.

در این شرایط به دلیل افزایش نوسانات، معامله‌گران پوزیشن سایز را به منظور کم کردن ریسک کاهش می‌دهند. در حالت عادی یک اسکالپر ممکن است از یک معامله 10 پیپ سود بگیرد اما پس از اعلام یک خبر مهم در زمانی مشابه معامله اول، می‌تواند 20 پیپ به دست آورد!

خطرات اسکالپ در فارکس

خطرات اسکالپ در فارکس

مانند همه سبک‌های ترید، اسکالپینگ در فارکس هم بدون ریسک نیست. همان‌قدر که می‌تواند در مدت زمان کوتاه به شما سود بالایی بدهد، در صورت اشتباه کردن و تشخیص غلط مسیر حرکت قیمتی می‌تواند شما را وارد ضررهای بزرگ بکند. بنابراین برای استفاده از این نوع روش معاملاتی باید تجربه و دانش لازم را داشته باشید.

یکی از خطراتی که بالاتر به عنوان حسن از آن یاد کردیم اهرم یا لوریج است. اهرم شبیه چاقوی دو لبه عمل می‌کند. همان‌قدر که می‌تواند به افزایش سود و کسب درآمد دلاری ما کمک کند، می‌تواند باعث ضرر زیادمان هم بشود؛ مثلاً در همان مثال بالا که پیش‌تر گفتیم، اگر ضرر کنیم در حالت بدون اهرم 5 دلار ضرر و در حالت با اهرم 50 دلار ضرر خواهیم کرد.

البته همیشه به همین سادگی نخواهد بود گاهی اوقات به دلیل عدم رعایت مدیرت سرمایه همین اهرم باعث مارجین کال شدن معامله‌گر می‌شود!

نکات خاص در مورد معاملات اسکالپ

اسکالپرهای فارکس به یک حساب معاملاتی با اسپردهای کوچک، کمیسیون کم و امکان ارسال سفارش به هر قیمتی نیاز دارند. همه این ویژگی‌ها معمولاً فقط در حساب‌های ECN فارکس ارائه می‌شوند؛ بنابراین مهم است که حسابتان متناسب با نوع استراتژی شما باشد.

حساب‌های ECN به معامله‌گر این امکان را می‌دهد که مانند یک بازارساز عمل کند و بتواند با قیمت پیشنهادی خرید و با قیمت پیشنهادی بفروشد. اگر اسپرد یا کمیسیون خیلی زیاد باشد، یا قیمتی که یک معامله‌گر می‌تواند با آن معامله کند بسیار محدود باشد، شانس موفقیت اسکالپ در فارکس بسیار کاهش می‌یابد.

بهترین استراتژی‌های اسکالپ فارکس

در این بخش برخی از بهترین استراتژی‌های اسکالپینگ فارکس را برایتان به صورت خلاصه آورده‌ایم.

استراتژی اسکالپ 1 دقیقه‌ای (1 Minute scalping strategy)

استراتژی اسکالپینگ 1 دقیقه‌ای یک انتخاب محبوب برای معامله‌گران فارکس است که به دنبال کسب سود سریع در مدت زمان کوتاه هستند. انجام دادن این استراتژی نسبتاً ساده است چیزی که این روش را مؤثر می‌کند سطح مناسبی از تمرین و انضباط است.

استراتژی اسکالپ 1 دقیقه‌ای

برای استفاده از این استراتژی، معامله‌گران از دو میانگین متحرک نمایی (EMA) با تنظیم دوره 13 و 26 استفاده می‌کنند. این اندیکاتورها می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا نقاط ورود و خروج معاملات خود را شناسایی کنند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تنظیمات این دو میانگین می‌تواند بر اساس ترجیح معامله‌گر تغییر کند. معامله‌گران باید همیشه از ابزارهای مدیریت ریسک مانند حد ضرر و حد سود برای محافظت از سرمایه خود و اجتناب از ریسک بیش از حد استفاده کنند.

استراتژی ورود روبان میانگین متحرک (Moving average ribbon entry strategy)

استراتژی ورود روبان میانگین متحرک به دلیل صریح بودن و کارایی آن، یک تکنیک اسکالپینگ محبوب در میان معامله‌گران فارکس است. این استراتژی ترکیبی از میانگین‌های متحرک ساده (SMA) در یک نمودار دو دقیقه‌ای برای شناسایی روندهای قوی است. برای اجرای این استراتژی، معامله‌گران باید ترکیبی از 5-8-13 SMA را در نمودار قرار دهند.

استراتژی ورود روبان میانگین متحرک

هنگامی که روبان‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند و روند صعودی یا نزولی را نشان می‌دهند، نشان دهنده یک روند قوی است که احتمالاً ادامه خواهد داشت. در نتیجه، معامله‌گران می‌توانند بسته به جهت روند، پوزیشن خرید یا فروش را انجام دهند.

اسکالپینگ باند بولینگر (Bollinger Band scalping)

برای اسکالپرهای فارکس، Bollinger Bands می‌تواند ابزار مؤثری برای معامله در بازارهای پر نوسان باشد. این یک شاخص تحلیل تکنیکال است که انحراف استاندارد قیمت را نسبت به میانگین متحرک آن نشان می‌دهد. این استراتژی را می‌توان بر روی جفت ارزهایی که اسپرد پایینی در بازار فارکس دارند استفاده کرد.

اسکالپینگ باند بولینگر

این جفت‌ها معمولاً کمترین نوسان را دارند و برای اسکالپرهایی که به دنبال انجام معاملات متعدد در مدت زمان کوتاه هستند، ایده‌آل هستند. برای استفاده از استراتژی اسکالپینگ باند بولینگر، اسکالپرها باید ابتدا نوارهای بولینگر را در نمودار خود ترسیم کنند. نوارها از سه خط تشکیل شده‌اند: نوار بالایی، باند پایینی و نوار میانی. نوار میانی معمولاً یک میانگین متحرک ساده 20 دوره‌ای است. برخورد قیمت به هرکدام از این باندها می‌تواند بیان کننده موقعیت خرید یا فروش باشد.

سخن پایانی

اسکالپ در فارکس یک استراتژی است که هدف آن کسب سود از حرکات کوچک قیمت است. اهرم، اسپرد، کارمزد و …خطراتی هستند که اسکالپر باید تا حد امکان به تمام آن‌ها توجه کند. با مدیریت درست ریسک و سرمایه می‌توانید به یک اسکالپ کار موفق تبدیل شوید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

چگونه می‌توانیم به معامله گر بهتری تبدیل شویم؟

ورکشاپ مدیریت سرمایه و پلن نویسی

6 عادت مهم برای معامله گران روزانه

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید