وبلاگ

با تثبیت اینترنت در دستان انحصارات بزرگ فناوری، ایده وب‌سایت‌های غیرمتمرکز حیاتی می‌شود. بسیاری از…
وب‌سایت‌های غیرمتمرکز
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز چیست و چگونه اداره می‌شوند؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

با تثبیت اینترنت در دستان انحصارات بزرگ فناوری، ایده وب‌سایت‌های غیرمتمرکز حیاتی می‌شود. بسیاری از مخاطبانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، نگران سوء استفاده از داده‌های خود هستند. در نتیجه حرکت به سمت وب‌سایت‌های غیرمتمرکز بیشتر از پیش شده است. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل وب‌سایت‌های غیرمتمرکز را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. حرفه شما، موتور تولید ثروت شماست!

پل کلیترو | Paul Clitheroe

 

با یک وب غیرمتمرکز، این قدرت مرکزی نیست که می‌تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی دیده شود و چه چیزی دیده نشود. این مردم هستند که وب را دموکراتیک‌تر می‌کنند.

معرفی وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

در حال حاضر تعداد افراد معتاد به اینترنت از تعداد مصرف کنندگان دخانیات در سراسر جهان بیشتر است. طراحی هر شبکه اینترنتی که وجود دارد توسط یک سازمان خصوصی اداره یا میزبانی می‌شود.

با این حال، در دهه گذشته، اینترنت به سمت متمرکز شدن حرکت کرده است. در حال حاضر تنها چند شرکت سرور مسئولیت ارائه اینترنت را بر عهده دارند. یک وب‌سایت غیرمتمرکز راه حلی محبوب برای بازگرداندن کنترل داده‌های ما از سازمان‌های بزرگ فناوری است.

اینترنت متمرکز چیست؟

اینترنت متمرکز

متمرکز شدن اینترنت فرآیندی است که از طریق آن واسطه‌ها، این قدرت را دارند که معماری اینترنت را تغییر دهند. در یک معماری متمرکز، سرور به نقطه متمرکزی تبدیل می‌شود که تمام داده‌های شبکه اینترنتی از آن عبور می‌کنند.

چگونه به سمت متمرکزسازی حرکت کردیم؟

اینترنت به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شد. هر کس این قدرت را دارد که بدون اتکا به یک ارائه دهنده خدمات خاص، محتوا را منتشر کند.

با این حال، بسیاری از جنبه‌های اینترنت، غیرمتمرکز نیستند. توازن قوا به هم خورده است. در دوره‌ای، سازمان‌های بزرگی مانند فیس بوک و همچنین گوگل شروع به تسلط بر شبکه خدمات اینترنتی کرده‌اند. این موضوع ایستادن و رقابت در فضا را برای سایر رقبا بسیار سخت می‌کرد. از این رو، این امر منجر به واگذاری قدرت مرکزی به دست چند واحد بزرگ شد.

اینترنت غیرمتمرکز چیست؟

اینترنت غیرمتمرکز

اصطلاح وب غیرمتمرکز به معنی یک شبکه بدون یک مرجع کنترل کننده مرکزی است وب‌سایت‌های غیرمتمرکز، به ما کمک می‌کند تا به هیچ یک از واسطه‌ها برای اتصال خود تکیه نکنیم. وب غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهد تا کنترل داده‌های خود را حفظ کنند. افراد می‌توانند بدون وابستگی به دیگران، به شبکه خود مستقیماً متصل شوند، موضوعی را به اشتراک بگذارند، ارتباط برقرار کنند و محتوایی را منتشر کنند.

نکات مثبت وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

می‌تواند کنترل و استقلال را به کاربران بازگرداند

با وب متمرکز، تمام کنترل داده‌های کاربر در دستان معدودی متمرکز است. از سوی دیگر، یک وب‌سایت غیرمتمرکز به هر کاربر قول ایجاد و دسترسی به اطلاعات را می‌دهد. در یک شبکه وب غیرمتمرکز که به خوبی طراحی شده است، کاربران دیگر نیازی به اعتماد کورکورانه به واسطه‌ها برای اطلاعات و داده‌های شخصی خود ندارند.

نمی‌توان داده‌ها را تغییر داد یا حذف کرد.

سیستم‌های توزیع شده می‌توانند اطلاعات و داده‌های ذخیره شده در چندین مکان را به طور هم‌زمان هدایت کنند. از این رو در اینترنت غیرمتمرکز، نمی‌توان داده‌ها را تغییر داد یا حذف کرد.

حریم خصوصی و امنیت

یک وب‌سایت غیرمتمرکز می‌تواند با جایگزین کردن غول‌های فناوری جهانی با ارائه‌دهنده شبکه همتا به همتا، مسئله حفظ حریم خصوصی و امنیت را تضمین کند. یک شبکه بدون قدرت مرکزی می‌تواند بی طرفی شبکه را تضمین کند. این قدرت را به کاربران می‌دهد تا بتوانند زیرساخت مورد استفاده برای ذخیره سازی را در اختیار داشته باشند و کار کنند. از آنجایی که داده‌ها و اطلاعات از نقاط مختلفی عبور می‌کنند. این امر باعث ایجاد حریم خصوصی بیشتر برای کاربران می‌شود.

معایب وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

کسب درآمد

شرکت کنندگان در شبکه برای حفظ عملکرد روان سیستم غیرمتمرکز مهم هستند. انگیزه‌های پولی باید به اندازه کافی جذاب باشد تا شرکت کنندگان را تشویق کند تا منابع خود را به اشتراک بگذارند. این به معنای هزینه‌های نگهداری بیشتر و بار اضافی بر منابع IT شما است. مزایای پولی باید جذاب باشد تا نرم افزار توسط شرکت کنندگان اجرا شود.

سوء استفاده از آزادی

مفهوم وب‌سایت غیرمتمرکز بزرگ‌ترین نقطه ضعف یک وب متمرکز یعنی حفظ حریم خصوصی داده‌ها را برآورده می‌کند. اما همیشه خطر سوء استفاده از آزادی وجود دارد. فروش سلاح‌های غیرقانونی یا درگیر شدن در ازای مواد مخدر می‌تواند به عنوان یک تهدید بزرگ برای آزادی داده شده از طریق این شبکه باشد.

تکامل وب‌سایت‌های غیرمتمرکز 3.0

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز 3.0

حالا که متوجه شدید اینترنت غیرمتمرکز چیست؟ بیایید در مورد ظهور تدریجی وب غیرمتمرکز 3.0 بیاموزیم.

وب 3.0، شبکه غیرمتمرکز، یکی از بهترین فناوری‌هایی است که در راه است. اما وب 3.0 دقیقاً به چه معناست؟

وب 1.0

گروه برنرز لی در ابتدا وب 1.0 را به عنوان اولین نسل وب به نام وب  فقط خواندنی  معرفی کرد. این فناوری به مدت ده سال از سال 1990 تا 2000 ادامه داشت. وب 1.0 بر حداقل تعامل بین کاربران متمرکز بود.

وب 1.0 فقط می‌تواند اطلاعات ارائه شده در وب را بخواند. در این مرحله تنها تعداد کمی از تولیدکنندگان محتوا وجود داشت.

وب 2.0

نسل دوم وب 2.0، وب خواندن و نوشتن  یا وب اجتماعی دوره‌ای است که خود را به عنوان یک رسانه جدید تعریف می‌کند. نسل دوم وب 2.0، تعامل بین کاربران وب و سایت‌ها را تسهیل می‌کند. وب نسل دوم به کاربران اجازه داد تا با سایر افراد نیز ارتباط برقرار کنند که مشارکت و همکاری را افزایش داد.

علاوه بر این، وب نسل دوم به کاربر پلتفرمی را ارائه می‌دهد که می‌توانند تولید کننده محتوا نیز شوند. وب 2.0 نسخه به روز شده و پیشرفته وب 1.0 است.

وب 3.0

وب غیرمتمرکز 3.0 یا وب خواندن، نوشتن و اجرا مرحله بعدی تکامل اینترنت است. وب 3.0 بیانگر تکامل استفاده از وب و تعامل است. وب غیرمتمرکز 3.0 نشان دهنده پلتفرمی است که رایانه‌ها می‌توانند اطلاعات را مانند انسان‌ها از طریق هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ تفسیر کنند.

وب غیرمتمرکز 3.0 به طور بالقوه می‌تواند به همان اندازه تغییر فاحشی باشد که وب 2.0 انجام داد. وب 3.0 معنایی مبتنی بر اصل اصلی تمرکززدایی و ابزار عالی برای کاربر است.

وب غیرمتمرکز 3.0 دسترسی به داده‌ها را متفاوت از وب 2.0 فراهم می‌کند. در وب 2.0، دستگاه‌ها از HTTP برای ردیابی داده‌هایی که در یک مکان ثابت، معمولاً در یک سرور مرکزی ذخیره می‌شوند، استفاده می‌کنند. وب غیرمتمرکز 3.0 اطلاعات کاربران را به روشی معقول‌تر از وب 2.0 ایجاد کند. با Decentralized Web 3.0، همان‌طور که از نام آن پیداست، اطلاعات در چندین مکان ذخیره می‌شود و به یک مقام واحد قدرت نمی‌دهد.

وب غیرمتمرکز 3.0 بر بازگرداندن مالکیت داده‌ها به کاربران به روشی غیرمتمرکز تمرکز دارد. هدف وب 1.0 به وضوح ثابت و متمرکز بر ارائه اطلاعات بود. سپس وب 2.0 آمد، نسخه پیشرفته که در آن وب پویا و اجتماعی شد. وب 3.0 غیرمتمرکز هنوز یک فضای در حال ظهور است.

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز و بلاک چین

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز و بلاک چین

بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین نمونه‌های سیستم‌های معماری غیرمتمرکز هستند. با ظهور فناوری بلاک چین، وب غیرمتمرکز در محیط کسب و کار امروزی محبوب شده است. هر برنامه بلاک چین، سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) و برنامه غیرمتمرکز (Dapps) سطوح مختلفی از عدم تمرکز را دنبال می‌کنند.

بلاک چین یک فناوری رمزگذاری شده است که بر اساس مفهوم رمزارزهای اینترنتی غیرمتمرکز مانند بیت کوین و اتر اجرا می‌شود. بلاک چین به یک دفتر کل عمومی توزیع شده دیجیتالی اشاره دارد که در سراسر یک شبکه پخش می‌شود.

اولین استفاده از فناوری بلاک چین برای تبادل غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال بود. با این حال، اکنون همان فناوری در توسعه وب غیرمتمرکز استفاده می‌شود. مفهوم تمرکززدایی قلب فناوری بلاک چین را دارد.

آینده وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

مردم از شک و تردید در مورد نحوه دسترسی و دست‌کاری داده‌های آن‌ها توسط واسطه‌ها خسته شده‌اند. از این رو، آن‌ها به دنبال راه حلی هستند که امنیت داده‌ها را به آن‌ها وعده می‌دهد و به حریم خصوصی آن‌ها احترام می‌گذارد. وب غیرمتمرکز شبکه‌ای را فراهم می‌کند که افراد را قادر می‌سازد داده‌های خود را کنترل کنند.

سخن پایانی

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز ، بدون هیچ شکی، پتانسیل رفع نواقص وب فعلی را دارند. علاوه بر این، یک وب غیرمتمرکز یک گزینه عملی است که این پتانسیل را دارد که به کاربران خود قدرت بیشتری بدهد. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

صرافی غیر متمرکز چیست؟ همه چیز در مورد این صرافی‌ها

ایردراپ (Airdrop) چیست و چگونه کار می‌کند؟

صرافی ارز دیجیتال همتا به همتا Peer-to-Peer (P2P) چیست؟

صرافی ارز دیجیتال همتا به همتا Peer-to-Peer (P2P) چیست؟

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید