وبلاگ

پرچم صعودی ( bull flag) و پرچم نزولی ( bear flag) دو الگوی بسیار محبوب…
پرچم صعودی و پرچم نزولی
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

آموزش استفاده از پترن های پرچم صعودی (bull flag) و پرچم نزولی (bear flag)

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پرچم صعودی ( bull flag) و پرچم نزولی ( bear flag) دو الگوی بسیار محبوب در بین معامله گران هستند. در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده استفاده از این الگوها را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

در حرفه‌ سرمایه‌ گذاری، اگر از هر 10 معامله، 6 معامله‌  موفق داشته باشید یعنی خوب عمل کرده‌اید. هرگز دنبال این نباشید که از این 10 معامله، حتما 9 معامله ‌ موفقیت آمیز داشته باشید.

وارن بافت | Warren Buffett

 

 الگوی پرچم چیست؟

 الگوی پرچم

الگوی پرچم یک الگوی ادامه دهنده روند است. دلیل نام‌گذاری این پترن شباهت ظاهری آن با پرچم است؛ یعنی دارای یک میله و یک بخش پرچم مانند است. الگوی پرچم معمولاً بعد از یک حرکت قیمتی قوی و انفجاری تشکیل می‌شود. این حرکت قوی درواقع میله پرچم را تشکیل می‌دهد و به دنبال آن یک عقب نشینی منظم و متقارن مورب، پرچم را تشکیل می‌دهد. هنگامی که مقاومت خط روند روی پرچم شکسته می‌شود، مرحله بعدی حرکت روند آغاز می‌شود. الگوهای پرچم می‌توانند صعودی یا نزولی باشند.

پرچم صعودی (bull flag)

پرچم صعودی

این الگو با یک جهش قیمت تقریباً عمودی قوی شروع می‌شود که فروشندگان کوتاه مدت را کاملاً غافلگیر می‌کند. درنهایت، قیمت به اوج می‌رسد و یک عقب نشینی منظم را تشکیل می‌دهد که در آن بالا و پایین‌ها به معنای واقعی کلمه با یکدیگر موازی هستند و یک مستطیل کج را تشکیل می‌دهند. دقت داشته باشید زمانی الگوی پرچم صعودی معتبر است که قسمت مستطیلی شکل پرچم به سمت پایین یا نزولی باشد. برای درک این موضوع به شکل زیر نگاه کنید.

تأییدیه پرچم صعودی (bull flag)

در شکل بالا خطوط روند بالا و پایین‌ترسیم شده‌اند تا ماهیت مورب و موازی بودن را منعکس کنند. شکست زمانی شکل می‌گیرد که خط روند مقاومت بالایی شکسته شود، زیرا قیمت‌ها افزایش می‌یابند تا سهم، روند صعودی دیگری را آغاز کنند. شدت سقوط در میله پرچم تعیین می‌کند که پرچم نزولی چقدر می‌تواند قوی باشد. حد سود در این الگو به اندازه‌ی میله پرچم است.

پرچم نزولی (bear flag)

پرچم نزولی

پرچم نزولی یک نسخه وارونه از پرچم صعودی است. ساختاری مشابه پرچم صعودی دارد اما معکوس است. میله پرچم در یک افت قیمت وحشتناک تقریباً به شکل عمودی ایجاد می‌شود. سپس جهشی رخ می‌دهد که دارای خطوط روند بالا و پایین موازی است. این بخش مستطیل شکل، قسمت پرچم را تشکیل می‌دهد. دقت داشته باشید زمانی الگوی پرچم نزولی معتبر است که قسمت مستطیلی شکل پرچم به سمت بالا یا صعودی باشد. برای درک این موضوع به شکل زیر نگاه کنید.

تأییدیه پرچم نزولی (bear flag)

هنگامی که خط روند پایین‌تر شکسته می‌شود، فروشندگان را به وحشت می‌اندازد، زیرا روند نزولی دوباره از سر گرفته می‌شود. شدت سقوط در میله پرچم تعیین می‌کند که پرچم نزولی چقدر می‌تواند قوی باشد. حد سود در این الگو به اندازه‌ی میله پرچم است.

نحوه برنامه ریزی معاملات با استفاده از الگوهای پرچم

معامله با الگوهای پرچم

الگوهای پرچم نیاز به صبر و شکیبایی دارند تا پرچم شکل بگیرد و خطوط روند بالا و پایین را ترسیم شود. این خطوط سطوح ورود و توقف شما خواهند بود. برای ورود بهتر می‌توانید با توجه به استراتژی خود از اندیکاتورها هم کمک بگیرید.

در الگوهای پرچم کجا وارد شویم؟

در الگوی پرچم صعودی، زمانی که مقاومت به سمت بالا شکسته شد، الگوی ما تائید شده است. در الگوی پرچم نزولی اگر کف مستطیل شکسته شود، به اندازه‌ی میله پرچم ریزش خواهیم داشت.

حد ضرر در الگوهای پرچم صعودی و نزولی کجاست؟

حد ضرر الگوی صعودی و الگوینزولی

در روند صعودی حد ضرر زیر کف مستطیل پرچم قرار می‌گیرد. در روند نزولی حد ضرر بالای سقف مستطیل قرار می‌گیرد. دقت کنید که در این الگو تناسب میله با پرچم بسیار اهمیت دارد.

هنگامی که یک الگوی پرچم اتفاق می‌افتد هدف اولیه قیمت در ت

سطوح قیمت هدف در الگوهای پرچم

قیمت هدف در الگو پرچم صعودی و نزولی

مام الگوهای پرچم، ارتفاع میله پرچم خواهد بود. اگر قیمت از اوج اندازه‌ی میله پرچم فراتر رفت، می‌توانید سطوح قیمت پیش رو را با استفاده از فیبوناچی پیدا کنید.

سخن پایانی

الگوهای پرچم بسیار محبوب هستند. با تشخیص درست و به موقع پرچم صعودی و پرچم نزولی می‌توانید سودی زیبا را برای خود به ارمغان بیاورید. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

چرا برای پایداری رشد سهام، نیاز به اصلاح وجود دارد؟

چگونه می‌توانیم به معامله گر بهتری تبدیل شویم؟

آیا می‌توان در دنیای کریپتو وام گرفت؟

ضریب بتا چیست؟ و کاربرد آن در سرمایه گذاری

1/5

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • ممنون از شیوه تدریس قشنگ خانم میتراتاتاری من که شیفته آموزش هاشون شدم و در حال حاضر با تاخیر یکساله بعلت مشکلات دوره ایشون رو که قبلا تهیه کرده بودم رو دارم آموزش می بینم واقعا خسته نباشید من به شما افتخار می کنم❤❤

    • ممنون از محبت و حس خوب تون که انتقال دادید،باعث خوشحالی و افتخار ماست.
      موفق و پرسود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید