وبلاگ

اگر در بازارهای مالی فعال هستید حتماً اصطلاح آربیتراژ به گوشتان خورده است. با آربیتراژ…
آربیتراژ
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

توضیح اصطلاح آربیتراژ در بازارهای مالی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر در بازارهای مالی فعال هستید حتماً اصطلاح آربیتراژ به گوشتان خورده است. با آربیتراژ می‌توانید در بازارهای مالی سود بدون ریسک کسب کنید. در این مقاله قصد داریم این اصطلاح پرکاربرد را به شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

بازار به کسانی کمک می کند که به خود کمک می‌کنند

وارن بافت | Warren Buffett

 

آربیتراژ چیست؟

معنی آربیتراژ

آربیتراژ یک اصطلاح مهم اقتصادی است. آربیتراژ خرید و فروش هم‌زمان دارایی یکسان یا مشابه در بازارهای مختلف به منظور کسب سود از تفاوت‌های جزئی در قیمت دارایی است. به بیانی ساده‌تر شما یک دارایی را در بازاری که قیمت پایین‌تری دارد می خرید و در بازار دیگری با قیمت بالاتر می‌فروشید. این اختلاف قیمت به شما سودی بدون ریسک را ارائه می‌دهد.

مهم ترین مفاهیم

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم آربیتراژ می‌تواند فرصت های معاملاتی بدون ریسکی را برای معامله گران فراهم کند. در اینجا مهم ترین مفاهیم این اصطلاح را آورده‌ایم.

  • آربیتراژ عبارت است از خرید و فروش هم‌زمان یک دارایی در بازارهای مختلف برای بهره برداری از تفاوت‌های جزئی در قیمت آن‌ها.
  • معاملات آربیتراژ در سهام، کالاها و ارزها انجام می‌شود.
  • آربیتراژ از ناکارآمدی‌های اجتناب ناپذیر در بازارها استفاده می‌کند.
  • با بهره‌برداری از ناکارآمدی‌های بازار، عمل آربیتراژ بازارها را به کارایی نزدیک‌تر می‌کند.

درک آربیتراژ

آربیتراژ به بیان ساده

برای درک بهتر این اصطلاح نگاهی دقیق تر به آن می‌اندازیم. به طور کلی ممکن است هر سهم، کالا یا ارز در یک بازار با قیمت معینی خریداری شود و هم‌زمان در بازار دیگری با قیمت بالاتر فروخته شود. در چنین حالتی از آربیتراژ می‌توان استفاده کرد. این وضعیت فرصتی برای سود بدون ریسک برای معامله گر ایجاد می‌کند.

آربیتراژ مکانیزمی برای اطمینان از عدم انحراف اساسی قیمت ها از ارزش منصفانه برای دوره‌های زمانی طولانی فراهم می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی، سود بردن از اشتباهات قیمت گذاری در بازار بسیار دشوار شده است. بسیاری از معامله گران سیستم های معاملاتی کامپیوتری دارند که نوسانات ابزارهای مالی را نظارت می‌کنند. هر گونه تنظیم قیمت ناکارآمد معمولاً به سرعت اصلاح می‌شود و این فرصت اغلب در عرض چند ثانیه از بین می‌رود.

نمونه هایی از آربیتراژ

به عنوان یک مثال ساده، به مورد زیر توجه کنید:

سهام شرکت X با قیمت 20 دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) معامله می‌شود، در حالی که در همان لحظه، 20.05 دلار در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) معامله می‌شود. یک معامله گر می‌تواند سهام را در NYSE خریداری کند و بلافاصله همان سهام را در LSE بفروشد و به ازای هر سهم 5 سنت سود کسب کند.

آربیتراژ چگونه کار می‌کند؟

نحوه انجام آربیتراژ

آربیتراژ معاملاتی است که از تفاوت‌های جزئی قیمت بین دارایی های یکسان یا مشابه در دو یا چند بازار استفاده می‌کند. معامله گر، دارایی را در یک بازار می‌خرد و هم‌زمان در بازار دیگر می‌فروشد تا مابه التفاوت این دو قیمت را به دست آورد. تغییرات پیچیده تری در این سناریو وجود دارد، اما همه به شناسایی «ناکارآمدی» بازار بستگی دارد.

معامله گرانی در مؤسسات مالی بزرگ حضور دارند که از این موقعیت بهره می‌برند. این معامله گران با نرم افزارهای بسیار پیچیده، آربیتراژ را شناسایی کرده و مقدار قابل توجهی پول را در این فرصت‌های چند ثانیه‌ای معامله می‌کنند.

چرا آربیتراژ مهم است؟

اهمیت آربیتراژ

معامله گران آربیتراژ در مسیر کسب سود، کارایی بازارهای مالی را افزایش می‌دهند. همان‌طور که آن‌ها خرید و فروش می‌کنند، تفاوت قیمت بین دارایی های یکسان یا مشابه کاهش می‌یابد. دارایی های با قیمت پایین‌تر خریداری می‌شوند، در حالی که دارایی های با قیمت بالاتر فروخته می‌شوند. به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت گذاری بازار را برطرف می‌کند و نقدینگی را به بازار می‌افزاید.

انواع آربیتراژها

انواع آربیتراژ

تا اینجا معنی این اصطلاح را به خوبی درک کردیم؛ اما سؤالی که شاید برایتان پیش بیاید این است که آیا آربیتراژ انواع مختلفی دارد؟

انواع سود آربیتراژ را می‌توان در سه گروه زیر طبقه بندی کرد:

  •  ساده (Simple arbitrage)
  •  مثلثی (Triangular arbitrage)
  • پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)

حال بیایید نگاهی دقیق تر به این سه گروه بی اندازیم.

آربیتراژ ساده (Simple arbitrage)

وقتی که ارزهای دیجیتال در چند صرافی مبادله شوند، آربیتراژ اتفاق می‌افتد. چون خرید و فروش این ارزها در صرافی‌ها مختلف با قیمت‌های متفاوت امکان‌پذیر خواهد بود.

آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage)

نوع مثلثی در زمانی رخ می‌دهد که یک اختلاف قیمت بین سه ارز خارجی وجود داشته باشد؛ یعنی زمانی که نرخ مبادله ارزها دقیقاً با یکدیگر برابر نیست. فرصت‌های مثلثی بسیار به ندرت پیش می‌آیند.

در نوع مثلثی، معامله‌گر سه ارز دیجیتال را مانند بیت کوین، دلار و یورو انتخاب می‌کند. سپس جفت ارزی (بیت کوین/ دلار) را با نرخی مشخص مبادله می‌کند. سپس آن جفت ارز را جابجا می‌کند (بیت کوین/ یورو). در آخر هم آن را به ارز پایه تغییر خواهد داد (دلار/ یورو). این مراحل با پرداخت کارمزد کمی برای انجام تبادلات انجام می‌شود و معامله‌گران به سود خالص دست پیدا می‌کنند.

آربیتراژ پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)

آربیتراژ باعث می‌شود که قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف، به سمت همگرایی برود. برای مثال اگر صرافی کوین بیس اتریوم را ارزان‌تر از صرافی بیترکس بفروشد، معامله‌گرهایی که می‌خواهند سود آربیتراژی به دست آورند، از کوین بیس اتریوم می‌خرند و آن‌ها را در بیترکس می‌فروشند. در بیشتر این موارد به دلیل این همگرایی، بازار به سمت برابری قیمت‌ها می‌رود. در واقع سود معامله‌گر از همگرایی قیمت‌ها به دست می‌آید.

سخن پایانی

تئوری اقتصادی بیان می‌کند که آربیتراژ نباید امکان وقوع داشته باشد زیرا اگر بازارها کارآمد باشند، چنین فرصت هایی برای سود وجود نخواهد داشت. با این حال، در واقعیت، بازارها می‌توانند ناکارآمد باشند و آربیتراژ ممکن است اتفاق بیفتد. هر فرصت آربیتراژی که رخ دهد کوتاه مدت است.حتما نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

مهم ترین مهارت‌های یک تریدر برای کاهش ریسک چیست؟

مهم ترین رویدادها و اتفاقات دنیای کریپتو در سالی که گذشت

موقعیت های شغلی مرتبط با بازارهای مالی دنیا

تفاوت‌های اصلی فارکس و بورس جهانی چیست؟

 

5/5

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید