وبلاگ

ایلان ماسک و دیگر رهبران فناوری خواستار توقف پروژه ChatGPT هستند. آیا این پروژه می‌تواند…
ChatGPT و ایلان ماسک
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

 درخواست تعدادی از رهبران تکنولوژی به همراه ایلان ماسک برای توقف پروژه ChatGPT

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ایلان ماسک و دیگر رهبران فناوری خواستار توقف پروژه ChatGPT هستند. آیا این پروژه می‌تواند برای ما خطرناک باشد؟ در این مقاله با حامی آکادمی همراه باشید.

 

همین حالا ریسک کنید و کاری جسورانه انجام دهید، پیشمان نخواهید شد.

ایلان ماسک | Elon Musk

 

نظر ایلان ماسک و بنیان‌گذار اپل در مورد ChatGPT

ایلان ماسک

ایلان ماسک و ده‌ها رهبر فناوری دیگر، از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی خواسته‌اند تا توسعه سیستم‌هایی را که می‌توانند با هوش سطح انسانی رقابت کنند را متوقف کنند. ماسک و استیو وزنیاک بنیان‌گذار اپل، نامه‌ای سرگشاده را امضا کردند. در این نامه رهبران فناوری خواستار توقف شش ماهه توسعه چنین هوش مصنوعی پیشرفته‌ای شدند. آن‌ها بیان کردند که این موضوع یک خطر مهم برای جامعه است.

ماسک یکی از بنیان‌گذاران OpenAI است. او اخیراً چندین بار از این سازمان انتقاد کرده است. وی معتقد است که این سازمان از هدف اصلی خود فاصله گرفته است.

ماجرای نامه‌ ایلان ماسک و رهبران تکنولوژی

نامه‌ ایلان ماسک

در اوایل ماه جاری، OpenAI تحت حمایت مایکروسافت، چهارمین نسخه از برنامه هوش مصنوعی GPT خود را رونمایی کرد. این تکنولوژی کاربران را با درگیر کردن آن‌ها در مکالمات انسان‌مانند، آهنگ‌سازی و خلاصه‌سازی اسناد طولانی، شگفت‌زده کرده است.

در نامه‌ای که توسط مؤسسه Future of Life منتشر شد، آمده است: سیستم‌های قدرتمند هوش مصنوعی تنها زمانی باید توسعه یابند که مطمئن شویم تأثیرات آن‌ها مثبت خواهد بود و خطرات آن‌ها قابل مدیریت خواهد بود.

ماسک در اوایل این ماه گفت: هوش مصنوعی من را تحت فشار قرار می‌دهد. او یکی از بنیان‌گذاران OpenAI است. خودرو تسلای ماسک (TSLA.O) از هوش مصنوعی برای سیستم رانندگی خودکار استفاده می‌کند.

امضا کنندگان نامه توقف پروژه ChatGPT چه کسانی بودند؟

توقف پروژه ChatGPT با ایلان ماسک

این نامه توسط بیش از 1000 نفر از جمله ماسک امضا شده است. سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، در میان امضاکنندگان این نامه نبود. ساندار پیچای و ساتیا نادلا، مدیران عامل آلفابت و مایکروسافت نیز از جمله امضاکنندگان این قرارداد نبودند.

امضاکنندگان شامل عماد موستاک، مدیر عامل هوش مصنوعی پایداری، محققان DeepMind متعلق به آلفابت و یوشوا بنجیو که اغلب به عنوان پدرخوانده های هوش مصنوعی از آن‌ها یاد می‌شود و استوارت راسل، بودند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که ChatGPT توجه قانون‌گذاران ایالات متحده را با سؤالاتی در مورد تأثیر آن بر امنیت ملی و آموزش به خود جلب کرده است. نیروی پلیس اتحادیه اروپا یوروپل روز دوشنبه در مورد سوء استفاده احتمالی از این سیستم در تلاش‌های فیشینگ، اطلاعات نادرست و جرائم سایبری هشدار داد.

در همین حال، دولت بریتانیا از پیشنهادهایی برای یک چارچوب نظارتی تطبیقی در مورد هوش مصنوعی پرده برداری کرد.

مسابقه هوش مصنوعی

مسابقه هوش مصنوعی

گری مارکوس، استاد دانشگاه نیویورک که نامه را امضا کرده است، گفت: این نامه کامل نیست. اما جوهره و محتوای آن درست است. ما باید سرعت خود را کم کنیم تا زمانی که پیامدهای آن را بهتر درک کنیم.

انتشار ChatGPT OpenAI ، رقبا را بر آن داشته است تا توسعه مدل‌های زبان بزرگ مشابه را تسریع بخشند. شرکت‌هایی از جمله Alphabet Inc (GOOGL.O) در حال رقابت برای توسعه محصولات خود در هوش مصنوعی هستند.

سخن پایانی

ایلان ماسک و چندین تن دیگر طی یک طومار آنلاین با بیش از 1100 امضای عمومی خواستار توقف شش ماهه بهبودهای بیشتر در ابزار پیشرو هوش مصنوعیشده اند. این گروه به خطرات ناشی از این تکنولوژی جدید اشاره کرده اند. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

پتانسیل به کارگیری هوش مصنوعی یا AI در ساخت Defi

بررسی نظر بیل گیتس در خصوص ChatGPT

برنامه نویسی با ChatGPT و استفاده از آن در بازارهای مالی

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید