وبلاگ

استیبل کوین دسته‌ای از ارزهای دیجیتال است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارند و…
استیبل کوین چیست؟
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

استیبل کوین چیست؟ همه چیز در مورد این ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 5 دقیقه

استیبل کوین دسته‌ای از ارزهای دیجیتال است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارند و توسط یک دارایی ذخیره پشتیبانی می‌شوند. استیبل کوین‌ها در تلاش‌اند تا بهترین‌های هر دو دنیای فیات و رمز ارز را هم‌زمان ارائه کنند. یعنی پردازش فوری و امنیت یا حریم خصوصی پرداخت‌های ارزهای دیجیتال و ارزش‌گذاری‌های پایدار بدون نوسانات ارزهای فیات را به کاربر عرضه کنند.

 

بازار سهام پر از افرادی است که قیمت همه ‌چیز را می‌ دانند ولی ارزش هیچ‌ چیز را نمی ‌دانند.

فیلیپ فیشر | Philip Arthur Fisher

ویژگی استیبل کوین ها

اگرچه بیت کوین همچنان محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده است، اما از نوسانات بالایی در ارزش‌گذاری خود رنج می‌برد. به عنوان مثال، از سطح حدود 5000 دلار در اوج فروش همه‌گیر کروناویروس در مارس 2020 به تقریباً 65000 دلار در آوریل 2021 افزایش یافت و در ژوئن 2021 با بیش از 50 درصد کاهش به حدود 30000 دلار رسید. حتی نوسانات قیمت روزانه آن نیز می‌تواند وحشیانه باشد. معمول است که ببینیم ارز دیجیتال در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در هر جهت حرکت می‌کند.

ویژگی استیبل کوین ها

این نوع نوسانات کوتاه مدت، بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه محبوب را برای استفاده روزمره توسط عموم نامناسب می‌کند. اساساً، یک ارز باید به عنوان وسیله مبادله پولی و شیوه ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق‌های زمانی طولانی‌تری نسبتاً ثابت بماند. اگر کاربران فردا از قدرت خرید آن مطمئن نباشند، از پذیرش آن خودداری خواهند کرد. در حالت ایدئال، یک کوین کریپتو باید قدرت خرید خود را حفظ کند و کمترین تورم ممکن را داشته باشد. در این حالت مردم تشویق می‌شوند به جای پس‌انداز آن‌ها را خرج کنند. استیبل کوین ها راه حلی برای دستیابی به این رفتار ایدئال ارائه می‌دهند.

انواع استیبل کوین ها

انواع استیبل کوین ها

برای ارزهای فیات (مانند دلار آمریکا) جذابیت خاصی وجود دارد، جایی که این ارز با ایمان و اعتبار کامل (عنوانی که به دلار آمریکا می‌دهند) دولتی که آن را صادر کرده است، پشتیبانی می‌شود. این مقداری ثبات قیمت را برای ارزهای فیات ارائه می‌دهد. با این حال، این بدان معناست که بسیاری از فیات‌ها ذاتاً توسط بانک مرکزی آن‌ها کنترل می‌شوند. استیبل کوین ها تلاش می‌کنند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را پر کنند. سه دسته از استیبل کوین ها وجود دارد که همگی بر اساس مکانیسم‌های کار یکسانی دارند.

استیبل کوین‌های وثیقه شده فیات

این استیبل کوین ها ذخیره ارز فیات مانند دلار آمریکا را به عنوان وثیقه برای انتشار تعداد مناسبی از کوین‌های کریپتو حفظ می‌کنند. سایر اشکال وثیقه می‌تواند شامل فلزات گران‌بها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد. البته اکثر استیبل‌کوین‌های وثیقه شده امروزی از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند.

استیبل کوین‌های وثیقه شده فیات

چنین ذخایری توسط متولیان مستقلی نگهداری می‌شود و به طور منظم برای پایبندی به انطباق با وثیقه لازم حسابرسی می‌شوند. انواع تتر (USDTUSD) و TrueUSD (TUSDUSD) سکه‌های رمزنگاری محبوبی هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند. این سکه‌های رمزنگاری توسط سپرده‌های دلاری پشتیبانی می‌شوند.

استیبل کوین‌های وثیقه شده با رمز ارز

استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزارزی توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند. از آنجایی که ممکن است ارز دیجیتال ذخیره نیز مستعد نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌هایی بیش از حد وثیقه می‌شوند. این یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز دیجیتال به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از استیبل کوین‌ها نگهداری می‌شوند.

استیبل کوین‌های وثیقه شده با رمز ارز

به عنوان مثال، اتر به ارزش 2000 دلار ممکن است به عنوان ذخایری برای انتشار 1000 دلار استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری نگهداری شود که تا 50 درصد از نوسانات ارز ذخیره (اتر) را در برمی‌گیرد. ممیزی‌ها و نظارت‌های مکرر باعث ثبات قیمت می‌شود. با حمایت اتریوم (ETHUSD)، DAI MakerDAO (DAIUSD) در برابر دلار ایالات متحده متصل است و امکان استفاده از سبدی از دارایی‌های رمزنگاری را به عنوان ذخیره فراهم می‌کند.

استیبل کوین‌های وثیقه شده با رمز ارز

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای از هیچ ذخیره‌ای استفاده نمی‌کنند. آن‌ها مکانیسمی مانند مکانیزم یک بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت دارند. به عنوان مثال، بیس کوین وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن ها بر اساس نیاز استفاده می‌کند. چنین اقداماتی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش‌گذاری ارز فیات است.

استیبل کوین‌های وثیقه شده با رمز ارز

می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلت فرم غیرمتمرکز که می‌تواند به صورت مستقل اجرا شود، به دست آورد. چنین اقداماتی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش‌گذاری ارز فیات است. می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلت فرم غیرمتمرکز که می‌تواند به صورت مستقل اجرا شود، به دست آورد.

مقررات استیبل کوین

با توجه به اندازه بازار 130 میلیارد دلاری و تأثیر بالقوه آن‌ها بر سیستم مالی گسترده‌تر، استیبل کوین ها همچنان توسط رگولاتورها مورد بررسی قرار می‌گیرند. در اکتبر 2021، سازمان بین‌المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO) گفت که استیبل کوین ها باید به عنوان زیرساخت بازار مالی در کنار سیستم‌های پرداخت و اتاق‌های پایاپای تنظیم شوند. قوانین پیشنهادی به طور خاص استیبل کوین‌هایی را هدف قرار می‌دهد که تنظیم‌کننده‌ها آن‌ها را از نظر سیستمی مهم می‌دانند و توانایی مختل کردن تراکنش‌های پرداخت و تسویه را دارند.

مقررات استیبل کوین

علاوه بر این، سیاستمداران درخواست‌ها برای نظارت بیشتر استیبل کوین را افزایش داده‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2021، سناتور سینتیا لومیس خواستار ممیزی منظم صادرکنندگان استیبل کوین شد. این موضوع در حالی است که دیگران از مقررات بانکی برای این بخش حمایت کردند.

سخن پایانی

استیبل کوین ها جهت ایجاد ثبات در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند. در این مقاله تمام ویژگی ها و مشخصات این کوین‌ها را برای شما بیان کردیم.اگر در مورد این مقاله سوالی دارید، حتما در قسمت نظرات بنویسید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط:

رگوله شدن استیبل کوین ها: آیا باید نگران قانونی شدن استیبل کوین ها باشیم؟!

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید