وبلاگ

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه دارید و…
رگوله شدن استیبل کوین ها در انتظار فعالان ارز دیجیتال
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

رگوله شدن استیبل کوین ها: آیا باید نگران قانونی شدن استیبل کوین ها باشیم؟!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه دارید و می‌خواهید آخرین اخبار را بدانید، این مطلب را از دست ندهید! این روزها بیش از هر زمانی ارز های دیجیتال باثبات یا همان استیبل کوین ها که دارای قیمت‌های مشخص و یکسانی هستند و دچار نوسان نمی‌شوند، پر سروصدا شده‌اند و دیدگاه‌های مختلفی هم درباره آنها وجود دارد. البته در جلسه شنیداری کنگره ایالت متحده آمریکا، نظرات متفاوتی برای رگوله شدن استیبل کوین، ارائه شد که این موضوع با ریزش اخیر بیت کوین بی ربط نیست. با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات این جلسه، بیشتر مطلع کنیم:

رگوله شدن استیبل کوین ها – نظرات مختلف کارشناسان در کنگره

کمیته امور بانکی، خانه‌ها و مسکن و شهرسازی سنا آمریکا از چند متخصص شنید که از قانونگذاران این درخواست را داشته‌اند که چارچوب نظارتی واضحی در این زمینه وجود داشته باشد، اما شواهد نشان می‌دهد نمی‌توان برای تعیین خط و خطوط این چارچوب به توافق برسند.
جالب است بدانید در روز گذشته جلسه ای با موضوع “استیبل کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟ چطور مورد استفاده قرار می‌گیرند و چه خطراتی ممکن است داشته باشند؟”، هیلاری آلن، استاد کالج حقوق دانشگاه واشینگتن، الکسیس گلدشتاین، مدیر سیاست مالی در بازار باز، جی ماساری، شریک Davis Polk & Wardwell، و دانته دیسپارت، مدیر ارشد استراتژی و رئیس سیاست جهانی درCircle، در رابطه با خطراتی که استیبل کوین ها می‌توانند برای سیستم مالی ایالات متحده آمریکا داشته باشند، صحبت کردند و به این موضوع پرداختند که قانونگذاران آمریکایی چطور می‌توانند نظارت لازم را وضع کنند و رگوله شدن استیبل کوین ها را تسریع بخشند.
گلدشتاین، نظرات خود را به صورت شهادت کتبی ارائه داد. او این شهادت کتبی مبنی بر اینکه پروژه‌های مالی غیر متمرکز معمولاً منطبق بر این اصل هستند که “مشتری خود را بشناسید” و برای مبارزه با پول‌شویی، مقابله با تأمین مالی تروریسم و تحریم‌های در حال حاضر ایالت متحده آمریکا، ارائه کرد که در آن می‌گوید تقریباً هیچگونه چک KYC/AML در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز وجود ندارد و از استیبل کوینهایی مانند Pax Dollar (USDP) می‌توان در پرداخت‌های باج افزار از یک ارز دیجیتال به دیگری استفاده کرد.

جلسه کنگره آمریکا برای قانون گذاری استیبل کوین ها

ماساری همچنین در این جلسه اضافه کرد که به جای آنکه قانونگذاران در ایالات متحده آمریکا، آنها را وادار به استفاده از موسسات سپرده گذاری قابل اطمینان و بیمه شده مانند بانک‌ها کند، فعالیت صادرکنندگان استیبل کوین را زیر نظر فدرال رزرو قرار بدهند. او در ادامه گفته‌است که داشتن صادر کننده‌ای برای این ارز ها که به‌طور مشابه بانک‌ها بیمه شده هستند، کاملاً غیرقابل اجرا و غیرضروری است. او همچنین اضافه کرده‌است که شرکت‌ها ریسک سرمایه‌گذاری در استیبل کوین را می‌توانند به عنوان دارایی‌هایی نقدی اما کوتاه مدت در نظر بگیرند و نیاز دارند تا ارزش بازار این ذخایر آنها کمتر از بازار ارزش استیبل کوین نباشد.
ماساری همچنین در این جلسه گفته‌است یک برنامه‌ریزی فدرال جدید برای رگوله شدن استیبل کوین ها که به خوبی طراحی شده باشد، می‌تواند مدل کسب و کاری بر پایه انتشار استیبل کوین که پشتوانه کاملی از دارایی‌های نقد شونده کوتاه مدت و ارائه خدمات مرتبط دارند، در خود جای دهد. این برنامه‌ریزی و چارت می‌تواند شرایطی را برای صادرکنندگان استیبل کوینها ایجاد کند تا در شرایط پرریسک‌تر، امکان فعالیت‌های محدود داشته باشند تا دیگر نتوانند ادعایی برای دارایی‌های ذخیره شده داشته باشند و کسب و کارها هم بتوانند الزاماتی برای ترکیب دارایی‌های ذخیره شده داشته باشند و ریسک‌ها و دیگر الزامات را به ماهیت مدل کسب و کار تبدیل کنند.

دانته از شاهدان کنگره در مورد رگوله شدن استیبل کوین

همه این گفته‌ها در حالی بود که دیسپارت به عنوان شاهدی که به صورت مستقیم با یکی از صادرکنندگان استیبل کوینها در ارتباط است، در بخشی از شهادت کتبی خودش استفاده از ارزهای دیجیتال را پررنگ کرد و به مواردی از آنها مانند توانمندسازی بانوان، کارآفرینان در جامعه، ارائه کمک و … اشاره کرد. او همچنین این موضوع را مطرح کرد که شاید تغییر در قانونگذاری استیبل کوین ها لازم است اما برای این تغییر رویکرد، قانونگذاران باید اولویت شان را روی تشویق نوآوری و دیدن هیچگونه آسیبی بگذارند.
دیسپارت همچنین گفت که با توجه به مجموع فعالیت‌های بازار در زمینه رمزارزها و خدمات مالی مبتنی بر بلاکچین که در محدوده نظارتی ایالات متحده آمریکا قرار دارند، در حال برنده شدن (در زمینه ارزهای دیجیتال) هستند. به صورت کلی، تمامی این فعالیت‌ها باعث پیش رفتن رقابت‌های اقتصادی و منافع امنیت ملی این کشور می‌شود.

جمع بندی جلسه در مورد قانونگذاری استیبل کوین ها چه بود؟

آینده رگولاتوری استیبل کوین ها چه میشود؟در نهایت، به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این جلسه باید بگوییم که هر شاهدی که در مقابل کمیته ظاهر شد، آنچنان خوشبین نبود. به عنوان مثال آلن گفت که StabelCoins می‌توانند یک تهدید واقعی برای ثبات مالی ایالات متحده آمریکا باشند. او این دیدگاه را دارد که میزان دارایی‌های این بخش به قدری می‌تواند رشد کند که با دلار آمریکا جایگزین شود و فدرال دیگر توانایی لازم برای پاسخ به تورم‌ها و محدود کردن آنها را نداشته باشد.
در آخر، او همچنین به این موضوع اشاره کرد که موسسات در بخش خصوصی که هیچگونه وظیفه‌ای برای خدمت در جهت منافع عمومی ندارند، کنترل عرضه پول را به دست می‌گیرند و با این کار، توانایی بانک‌های مرکزی را برای کاهش تورم‌ها را تضعیف می‌کنند. او این دلیل دیگر را آورد تا بتواند از رشد سیاست‌هایی که مانع رگوله شدن استیبل کوین می‌شود، جلوگیری کند.

منبع: cointelegraph

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید