وبلاگ

امروزه، اصطلاح ارزهای سنتی معمولاً به عنوان راهی برای تشخیص پول معمولی (فیات) از ارز…
ارزهای سنتی در برابر ارزهای دیجیتال
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

مشکل اصلی ارزهای سنتی در برابر ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه، اصطلاح ارزهای سنتی معمولاً به عنوان راهی برای تشخیص پول معمولی (فیات) از ارز دیجیتال استفاده می‌شود. بخش مهمی از درک ارز دیجیتال، درک نحوه مقایسه و تضاد آن با ارزهای سنتی است. در این مقاله با ما همراه باشید.

 

در حرفه‌ سرمایه‌ گذاری، اگر از هر 10 معامله، 6 معامله‌  موفق داشته باشید یعنی خوب عمل کرده‌اید. هرگز دنبال این نباشید که از این 10 معامله، حتما 9 معامله ‌ موفقیت آمیز داشته باشید.

وارن بافت | Warren Buffett

 

ارزهای سنتی در برابر ارزهای دیجیتال

ارزهای سنتی در مقابل ارزهای دیجیتال

هم پول فیات و هم کریپتو انواعی از پول‌اند زیرا وسیله مبادله و ذخیره ارزش هستند. با این حال، این دو ارز چندین تفاوت کلیدی دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • چیزی که به آن‌ها ارزش می‌دهد
 • نحوه اداره آن‌ها
 • مزایا و معایب آن‌ها

در بخش‌های زیر به جزئیات تفاوت‌ها و نحوه مبادله این ارزها خواهیم پرداخت.

ارزهای سنتی در برابر ارزهای دیجیتال

ارز فیات یک ارز قانونی است که توسط یک دولت صادر و پشتیبانی می‌شود. ارزش خود را از یک دولت و یک اقتصاد می‌گیرد. بنابراین ثبات آن تا حد زیادی به این دو عامل بستگی دارد. زمانی که کشوری دچار بحران اقتصادی می‌شود، ممکن است ارزش ارز سنتی خود را از طریق ابر تورم کاهش دهد.

کریپتو کارنسی (Cryptocurrency) یک ارز دیجیتال است که در شبکه بلاک چین منتشر می‌شود. ارزش یک ارز دیجیتال می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی تغییر کند، از جمله:

 • سودمند بودن
 • فن آوری ارز دیجیتال
 • تیم مدیریت
 • محبوبیت

ممکن است به نظر برسد که محبوبیت نباید در ارزش یک ارز مهم باشد، اما ما چندین نمونه از آن را در بازار کریپتو دیده‌ایم. معروف‌ترین آن دوج‌کوین (DOGE) است که در دوره‌ای با وجود نداشتن مزیت رقابتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، قیمت آن به شدت افزایش یافت.

متمرکز و غیرمتمرکز بودن ارزهای سنتی در مقابل ارزهای دیجیتال

ارزهای سنتی متمرکز

بانک‌های مرکزی که به عنوان مرجع پولی یک کشور عمل می‌کنند، کنترل ارزهای دیجیتال را در دست دارند. آن‌ها از طریق سیاست پولی، میزان پول در گردش و زمان افزایش یا کاهش عرضه را تعیین می‌کنند.

ارزهای دیجیتال ذاتاً غیرمتمرکز هستند و قدرت مرکزی حاکم بر آن ندارند. عرضه و نحوه افزایش یا کاهش آن به نوع ارز دیجیتال بستگی دارد. کریپتوهای مختلف قوانین خاص خود را دارند.

به عنوان مثال، بیت کوین از فرآیند استخراج بیت کوین برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ضرب سکه‌های جدید استفاده می‌کند. این فرآیند هر 10 دقیقه یک بار سکه‌های جدید ضرب می‌کند و تا زمانی که 21 میلیون بیت کوین در گردش باشد، ضربات آن ادامه خواهد داشت.

همچنین بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر با سیستم‌های منحصر به فرد خود وجود دارند. به عنوان مثال، برخی از همان ابتدا تمام حداکثر ذخیره خود را آزاد می‌کنند و سپس به تدریج سکه‌ها را از گردش خارج می‌کنند.

مزایای ارزهای سنتی در مقابل کریپتو

ارزهای سنتی و ارزهای دیجیتال هر کدام مزایای خود را دارند. در اینجا مزایای پول فیات را آورده‌ایم:

 • پول فیات به طور کلی بسیار پایدارتر از ارزهای دیجیتال است. ارزش ارزهای اصلی، مانند دلار آمریکا و یورو، در مقایسه با نوسانات شدید قیمتی که در بازار کریپتو مشاهده می‌شود، نوسان زیادی ندارد.
 • پول فیات به طور گسترده‌ای برای پرداخت کالاها و خدمات استفاده می‌شود. تقریباً هر تجارتی ارزهای سنتی را می‌پذیرد.
 • بیشتر مؤسسات مالی ایالات‌متحده بیمه FDIC به میزان 250000 دلار برای هر سپرده‌گذار دارند. اما ارزهای دیجیتال پشتیبانی بیمه ندارند.

حالا بیایید به مزایای ارزهای دیجیتال نگاه کنیم

مزایای ارزهای دیجیتال

 • سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار سودآور (و همچنین بسیار پرخطر) باشد.
 • بسیاری از ارزهای دیجیتال تراکنش‌هایی دارند که در کمتر از یک دقیقه پردازش می‌شوند و ۰.۰۱ دلار یا کمتر هزینه دارند.
 • ارزهای رمزنگاری شده را می‌توان بدون دخالت یک موسسه مالی به هر نقطه از جهان ارسال کرد.
 • ارزهای دیجیتال دارای تراکنش‌های برگشت‌ناپذیر هستند، بنابراین تاجرانی که پرداخت‌های رمزنگاری شده را می‌پذیرند، نیازی به نگرانی در مورد بازپرداخت هزینه ندارند.

معایب ارزهای سنتی در مقابل کریپتو

هر کدام از این نوع ارزها نیز معایب خود را دارند. در اینجا معایب ارزهای سنتی را بررسی می‌کنیم:

نقل و انتقالات پول فیات و به ویژه ترانسفورماتورهای فرامرزی: نقل و انتقالات ممکن است چند روز طول بکشد و شامل هزینه‌های سنگین می‌شود.

برخی از نقاط جهان گزینه‌های بانکی باکیفیت در دسترس، یا ارز فیات پایدار ندارند.

بازرگانان باید با یک پردازشگر پرداخت، کار کنند و کارمزد تراکنش را بپردازند تا اکثر روش‌های پرداخت فیات به غیر از پول نقد را بپذیرند.

بزرگ‌ترین معایب ارزهای دیجیتال

کریپتوکارنسی بسیار نوسان دارد. حتی بزرگ‌ترین سکه‌ها نیز می‌توانند در عرض چند ماه نیمی از ارزش خود را از دست بدهند.

دنیای کریپتو پر از کلاهبرداری است. کلاهبرداری‌هایی که حساب‌های مبادله سرمایه‌گذاران را هدف قرار می‌دهند، مانند پیام‌های فیشینگ و ایمیل‌ها.

اگر مشکلی پیش بیاید، کریپتوکارنسی محافظت یا بیمه‌ای را ارائه نمی‌دهد. برای مثال، اگر رمزارز را به آدرس اشتباهی ارسال کنید یا دسترسی به کیف پول بلاک چین خود را از دست بدهید، راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

صرافی ارزهای دیجیتال در مقابل صرافی ارزهای سنتی

صرافی ارزهای سنتی

صرافی‌های ارز فیات برای تجارت ارز در نقاط مختلف جهان استفاده می‌شود. این صرافی‌ها معمولاً توسط مسافرانی که نیاز به تبدیل پول خودشان به ارز کشوری که سفرکرده اند و سرمایه‌گذارانی که از طریق مبادلات ارز خارجی تجارت می‌کنند، استفاده می‌شوند.

صرافی‌های کریپتو رایج‌ترین مکان برای خرید، فروش و تجارت کریپتو هستند. بسیاری از صرافی‌های بزرگ رمزنگاری به شما این امکان را می‌دهند که با استفاده از پول فیات از روش‌های مختلف ارز دیجیتال بخرید. همچنین صرافی‌هایی وجود دارند که فقط به معاملات ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند و امکان تبدیل پول فیات به ارز دیجیتال را به شما نمی‌دهند.

چگونه کریپتو بر چاپ پول تأثیر می‌گذارد

چاپ پول

چاپ پول نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال ایفا کرده است. هنگامی که فدرال رزرو شروع به خرید 120 میلیارد دلار اوراق قرضه هر ماه در طول همه‌گیری کووید-19 کرد، سرمایه‌گذاران به‌عنوان محافظی در برابر تورم به سمت بیت‌کوین هجوم آوردند.

بخشی از جذابیت ارزهای دیجیتال این واقعیت است که توسط بانک‌های مرکزی کنترل نمی‌شود. بیت کوین همچنین به دلیل عرضه محدودش محبوب است.

در آینده، می‌توانیم شاهد باشیم که بازار ارزهای دیجیتال نقش بیشتری در تصمیم‌گیری‌های چاپ پول بازی می‌کند. فدرال رزرو ممکن است به این زودی‌ها بیت کوین را به جای اوراق قرضه خریداری نکند، اما اگر ایالات‌متحده درنهایت ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) را توسعه دهد، می‌تواند راهی برای چاپ پول نیز باشد.

ارزهای سنتی در برابر استیبل کوین‌ها

ارزهای سنتی در برابر استیبل کوین‌ها

نزدیک‌ترین مقایسه فیات به کریپتو، پیوند بین ارزهای سنتی و استیبل کوین‌ها است. استیبل کوین‌ها ارزهای رمزنگاری شده متصل به دارایی دیگری هستند. محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها به دلار آمریکا متصل می‌شوند. این کوین‌ها عبارت‌اند از:

 • تتر (USDT)
 • بایننس (BUSD)
 • دای (DAI)

هر یک از این ارزهای دیجیتال برای حفظ قیمت 1 دلار طراحی شده اند و نسبت به خود دلار و سایر انواع ارزهای دیجیتال برتری دارند. هنگامی که آن‌ها طبق برنامه کار می‌کنند، ثبات دلار آمریکا و سرعت تراکنش و کارمزد پایین کریپتو را ارائه می‌کنند.

نقطه ضعف بزرگ این است که حتی استیبل کوین‌ها به اندازه ارزهای سنتی ایمن نیستند. چندین استیبل کوین در طول سال‌ها با از دست دادن پیوند خود شکست خورده‌اند که منجر به از دست دادن پول سرمایه‌گذاران شده است.

سخن پایانی

بدیهی است که ارزهای سنتی نوع غالب ارز برای پس انداز و خرج روزانه باقی بماند. چون بسیار امن‌تر است و همچنین استفاده از آن برای خرید چیزها بسیار ساده‌تر است. شما می‌توانید پول فیات را عملاً در هر جایی خرج کنید.

اما ارزهای دیجیتال نیز کاربردهای خود را دارد. کریپتو یک سرمایه‌گذاری محبوب شده است. همچنین می‌تواند به عنوان یک جایگزین مفید برای ارز فیات به منظور نقل و انتقال پول باشد. همیشه در این بازار احتیاط توصیه می‌شود، اما خوب است که حداقل از آن آگاهی داشته باشید زیرا بخشی از آینده پولی و مالی دنیا خواهد بود. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط:

ارز فیات (fiat currency) چیست؟ مشخصه ها و قابلیت های این ارز

قابلیت جدید خرید فیات برای رمز ارز در متامسک

اگر ارز دیجیتال هک نمی‌شود، پس چطور دزدیده می‌شود؟ + مسائل امنیتی

 رمزارز یا کریپتوکارنسی چیست؟

استیبل کوین چیست؟ همه چیز در مورد این ارزهای دیجیتال

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید