کیف پول سخت افزاری (hardware wallet)
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

کیف پول سخت افزاری چیست؟؛ معرفی امن ترین ولت برای نگهداری از دارایی دیجیتال

ذخیره کردن ارز دیجیتال و معامله‌ی امن، یکی از دغدغه‌های افرادی است که در بازار کریپتوکارنسی مشغول فعالیت هستند. کاربران همواره نیازمند فضایی امن و در دسترس هستند تا بتوانند با خیالی آسوده دارایی‌های خود را در آن ذخیره کنند. در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا کیف پول‌های سخت افزاری را به شما معرفی کنیم و سپس مزایا، معایب، نحوه کار ولت سخت افزاری و نکات امنیتی آن در زمان گم شدن یا دزدیده شدن و یا خراب شدن را شرح دهیم. در نهایت هم 3 تا از بهترین Hardware Wallet ها را به شما معرفی می‌کنیم.
زمان مطالعه: 8 دقیقه

یکی دیگر از انواع کیف پول ارز دیجیتال که در دسته کیف پول سرد (Cold Wallet) قرار می‌گیرد، کیف پول سخت افزاری است. این کیف پول به جهت برقراری امنیت بیشتر برای دارایی کاربران، از محبوبیت بالاتری نسبت به سایر ولت‌ها برخوردار است. البته این ولت‌ها رایگان نیستند و باید آن را خریداری کنید. در این مقاله تمام نکات ریز و درشت Hardware Wallet ها را بررسی می‌کنیم و 3 تا از بهترین ولت‌های سخت افزاری را به شما معرفی می‌کنیم.

کیف پول سخت افزاری یا Hardware Wallet چیست؟

همان‌طور که می‌دانید برای فعالیت در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال نیازمند کیف پولی مناسب هستید. از طرفی دارایی‌های شما در بازار ارزهای دیجیتال همیشه در معرض خطر حمله‌ی هکرها و سارقان اینترنتی است. این هکرها از روش‌های مختلفی برای دزدیدن دارایی‌های شما استفاده می‌کنند. بنابراین افرادی که در این حوزه مشغول هستند باید یک کیف پول امن برای نگه‌داری دارایی‌های خود داشته باشند. کیف پول‌های سخت افزاری جزو دسته‌ی ولت‌های سرد هستند و به منظور ذخیره‌ی امن دارایی‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همه چیز درباره کیف پول سخت افزاری

این ولت‌ها دستگاه‌های فیزیکی و کوچکی، مانند یک فلش مموری هستند که کلید خصوصی شما را به صورت آفلاین در خود ذخیره می‌کنند و امنیت بسیار بالاتری نسبت به کیف پول‌های گرم دارند. در این ولت دارایی‌های شما در بلاک چین شبکه‌ی کیف پول ذخیره می‌شود.

مزایای کیف پول سخت افزاری

همانطور که گفتیم این ولت از محبوبیت بالایی برخوردار است که علت آن مزایای منحصر به فرد ولت‌های سخت افزاری است که در زیر می‌بینید:

 • سطح ایمنی بالا به علت ذخیره‌ی آفلاین کلیدهای خصوصی
 • امکان بازیابی دارایی‌ها در صورت ایجاد مشکل برای دستگاه
 • قابلیت حمل به علت کوچک بودن
 • قابلیت امضا و تائید تراکنش‌ها توسط مالک
 • جلوگیری از هک و ورود بد افزار به کیف

همانطور که مشاهده می‌کنید علاوه بر سطح بالای امنیت، این ولت مزایای دیگری هم دارد.

شرح مزایا و معایب کیف پول سخت افزاری یا Hardware Wallet

معایب کیف پول سخت افزاری

همه چیز در دنیا با وجود داشتن مزایای زیاد، معایبی هم دارد. Hard Wallet ها هم از این قائده مستثنی نیستند. در زیر معایب این ولت را مشاهده می‌کنید:

 • این دستگاه رایگان نیست و باید آن را خریداری کنید.
 • احتمال گم شدن
 • احتمال آسیب دیدن دستگاه
 • احتیاج به دو دستگاه برای اتصال (یکی خود کیف پول و دیگری کامپیوتر شخصی)

البته راه حلی برای زمانی که این ولت گم شود وجود دارد که در انتهای همین مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

ولت سخت افزاری چگونه کار می‌کند؟

فرض کنید می‌خواهید با استفاده از کیف پول سخت افزاری خود یک تراکنش بیت کوین را انجام دهید. اولین نکته‌ی مهم در این بخش این است که ولت‌های سخت افزاری دستگاه‌های ساده‌ای هستند که فقط می‌توانند تراکنش‌های شما را امضا کنند. در نتیجه برای سایر عملکردها مانند ایجاد تراکنش درخواستی‌تان، باید از یک دستگاه قوی‌تر مانند رایانه استفاده کنید. بنابراین برای استفاده از کیف پول سخت افزاری باید آن را به کامپیوتر شخصی خود متصل کرده و برنامه‌ی مخصوص آن را دانلود کنید. با این کار کیف پول سخت افزاری شما می‌تواند با رایانه‌تان ارتباط برقرار کند.

نحوه کار با hardware wallet ها

کیف پول سخت افزاری فقط به انواع خاصی از داده‌ها اجازه می‌دهد تا به آن منتقل شوند. (مانند تراکنش‌های ارز دیجیتال). هنگامی که کیف پول شما تراکنشی را از طریق کامپیوترتان دریافت کند، آن را امضا کرده و سپس به رایانه می‌فرستد. نکته‌ی مهم در اینجا این است که کلید خصوصی شما هرگز از کیف پول سخت‌افزاری‌تان خارج نمی‌شود. تنها چیزی که بین ولت شما و کامپیوتر رد و بدل می‌شود تراکنش بدون امضا و تراکنش امضا شده است.

اهمیت کلید خصوصی در کیف پول

برای مدیریت، کنترل و دسترسی کامل به ارزهای دیجیتال، به کلید خصوصی نیاز دارید. کلید خصوصی درست مانند رمز عبور ایمیل شما است؛ بنابراین نگهداری آن در امنیت کامل، اهمیت بسیار بالایی دارد. توجه کنید که کلید خصوصی، کلید دارایی‌هاست و هر شخصی که آن را داشته باشد مالک دارایی‌های مربوط به آن است.

چرایی اهمیت بالای کلید خصوصی در ولت های ارز دیجیتال

نحوه کار سیستم کیف پول سخت افزاری

به طور کلی کیف پول‌ها هیچ کوینی را در خود ذخیره نمی‌کنند. کیف پول‌ها نرم افزارهایی هستند که رمزهای عبور کاربر را در خود نگهداری می‌کنند. این رمز عبورها همان کلید عمومی و خصوصی هستند. کیف پول شما با استفاده از این کلیدها، اجازه‌ی دسترسی به کوین‌هایی را که روی بستر بلاکچین هستند، به دست می‌آورد. با استفاده از این کلیدها می‌توانید دارایی‌های خود را مدیریت کنید. علاوه بر این کیف پول شما با استفاده از کلید خصوصی، تراکنش‌ها را امضا کرده و به شبکه ارسال می‌کند.

نحوه کار سیستم کیف پول سخت افزاری

برای درک بهتر سازوکار کیف پول‌های سخت افزاری به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید می‌خواهید بیت کوین‌های خود را برای شخص دیگری ارسال کنید. ابتدا باید مالکیت این بیت کوین‌ها را به کل شبکه ثابت کنید تا شبکه مطمئن شود که شما مالک این کوین‌ها هستید و در نتیجه با تغییر مالکیت آن‌ها موافقت کند. برای رسید به این هدف کیف پول شما تراکنش درخواستی‌تان را می‌گیرد و آن را از طرف شما و با استفاده از کلید خصوصیتان امضا کرده و به کل شبکه ارسال می‌کند. به بیان ساده‌تر امضای دیجیتال راهی برای اثبات مالکیت یک کلید خصوصی خاص، بدون نیاز به افشای آن کلید است.

این کار با استفاده از قوانین پیچیده ریاضی که به رمزنگاری معروف است، صورت می‌پذیرد. هنگامی که تراکنش امضا شود کیف پول داده‌های آن را به کل شبکه ارسال می‌کند تا صحت آن تایید شود. در نهایت این تراکنش توسط ماینرها وارد بلاکچین شده و تراکنش شما کامل می‌شود.

چگونه از کیف پول سخت افزاری استفاده کنیم؟

همان‌طور که گفته شد ابتدا باید کیف پول سخت افزاری مورد نظر خود را خریداری کنید. با چند قدم ساده می‌توانید نصب اولیه‌ی ولت سخت افزاری خود را انجام دهید. در زمان راه اندازی این کیف‌ها نیاز است یک پین کد انتخاب کنید و آن را همیشه به خاطر بسپارید یا در جایی امن نگه‌داری کنید.

نحوه استفاده کردن و کار با کیف پول های سخت افزاری

از طرف دیگر یک عبارت بازیابی برای شما نمایش داده می‌شود که حتماً باید از آن به خوبی محافظت و نگه‌داری کنید. اگر به هر دلیلی مانند خرابی کیف پول یا گم شدن آن، دارایی‌هایتان از دست برود، با این رمز بازیابی می‌توانید آن‌ها را مجدداً به دست آورید. در نهایت به سادگی و با اتصال کیف پول سخت افزاری خود به کامپیوتر شخصی می‌توانید عملیات مورد نیازتان را انجام دهید.

نکات امنیتی استفاده از کیف پول سخت افزاری

همان‌طور که می‌دانید عیب بزرگ کیف پول گرم امکان هک شدن و از دست رفتن دارایی‌ها است؛ که این اتفاق به دلیل نصب برنامه یا نرم افزار روی گوشی یا رایانه و اتصال به اینترنت می‌افتد.

زمانی که شما یک نرم افزار را روی رایانه یا گوشی خود نصب می‌کنید، امکان آلوده شدن سیستم شما و در نتیجه کیف پول و کلید خصوصی‌تان به بدافزارها وجود دارد. به‌بیان‌دیگر هکرها می‌توانند رایانه شما را کنترل کنند و آنچه را که روی صفحه نمایش شما نشان داده می‌شود، ببینند. در این حالت هکرها به راحتی می‌توانند کلید خصوصی شما را ببینند و طبیعتاً مالکیت دارایی‌های شما دیگر تحت کنترلتان نیست.

چگونه امنیت ولت سخت افزاری را از چیزی که هست بالاتر ببریم

برای جلوگیری از تمام این اتفاقات دو راه وجود دارد:

 1. مطمئن شوید که گوشی یا رایانه شما عاری از هر گونه بدافزار است
 2. استفاده از کیف پولی که در مقابل بدافزارها ایمن باشد

کیف پول‌های سخت افزاری ابزاری کوچک شبیه دستگاه‌های USB هستند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که هک و آلوده کردن آن‌ها به بدافزارها عملاً غیر ممکن است. این ولت‌ها به صورت آفلاین کلید خصوصی شما را ذخیره می‌کنند.

به دلیل نوع طراحی این ولت‌ها می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی آن‌ها را به هر کامپیوتری متصل کنید. تنها کاری که برای اطمینان از صحت تراکنش خود باید انجام دهید این است که مطمئن شوید تراکنشی که روی صفحه نمایش کیف پول مشاهده و تائید می‌کنید با تراکنش موجود در برنامه‌ی نصبی روی رایانه‌تان مطابقت کامل دارد.

چه خطراتی Hardware Wallet شما را تهدید می‌کند؟

خطر گم شدن یا دزدیده شدن کیف پول سخت افزاری چقدر مهم است

در این بخش قصد داریم برخی از خطرات رایج استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری و راه‌های اجتناب از آن‌ها را بررسی کنیم. 3 تا از مهم‌ترین این خطرات موارد زیر است:

 • خرید ولت از فروشنده نامعتبر
 • سرقت دستگاه
 • گم شدن یا خراب شدن دستگاه

در زیر هر کدام از موارد را شرح و راه حل آن را توضیح می‌دهیم.

خرید کیف پول سخت افزاری از فروشنده نامعتبر؛ احتمال دست‌کاری دستگاه

هکرها به راحتی می‌توانند کلمات بازیابی درون دستگاه را دست‌کاری کرده و در نهایت به تمام دارایی‌ها و کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند. برای جلوگیری از این اتفاق همه‌ی تولیدکنندگان معتبر کیف پول‌های سخت افزاری از یک برچسب هولوگرافیک مخصوص استفاده می‌کنند تا شما متوجه شوید که این دستگاه بعد از تولید در کارخانه باز شده است یا خیر. اگر کیف پولی خریدید و برچسب روی آن مخدوش یا خراب بود، از آن استفاده نکنید. همیشه ولت سخت افزاری خود را از فروشندگان معتبر یا سایت‌های سازنده کیف پول خریداری کنید.

سرقت دستگاه

اکثر کیف پول‌های سخت افزاری امروزی دارای پین کد حفاظتی هستند. بنابراین اگر کیف پول شما دزدیده شود، سارق به سرعت نمی‌تواند به دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی پیدا کند. پس زمانی که دستگاه شما به سرقت رفت باید بلافاصله و با استفاده از عبارت بازیابی دارایی‌های خود را به کیف پول دیگری انتقال دهید.

گم شدن یا خراب شدن ولت سخت افزاری

اگر ولت شما گم، خراب یا دچار یک آسیب‌دیدگی شد، می‌توانید به راحتی و با استفاده از عبارت بازیابی (Seed) تمام دارایی‌های خود را به کیف پول جدید و به صورت امن انتقال دهید.

بهترین کیف پول‌های سخت افزاری

امروزه بیش از ده‌ها شرکت وجود دارد که کیف پول‌های سخت افزاری را به بازار ارائه می‌دهند. بهترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری عبارت‌اند از:

 • Trezor
 • Ledger
 • Keep Key

هر کدام از این شرکت‌ها مدل‌های مختلفی از این کیف پول را با ویژگی‌های متفاوت ارائه می‌دهند. در زیر مهم‌ترین ویژگی‌های این سه کیف پول برتر سخت افزاری آورده شده است.

3 تا از بهترین Hardware Wallet ها

ترزور (Trezor)

ولت ترزور اولین ولت سخت افزاری برای بیت کوین بوده است. این ولت در طی تمام این سال‌ها توانسته است محبوبیت خود را حفظ کرده و در لیست بهترین‌ها باشد. قیمت پایین این ولت نسبت به سایر کیف‌های سخت افزاری و پشتیبانی از طیف گسترده‌ی ارزهای دیجیتال، باعث شده است تا کاربران زیادی همچنان از این کیف پول استفاده کنند.

لجر (Ledger)

این ولت (لجر) معروف‌ترین و پرطرفدارترین کیف پول سخت افزاری است. رابط کاربری ساده‌ و طراحی کوچک آن باعث شده تا استفاده از آن آسان بوده و به راحتی حمل شود. از ویژگی‌های خوب این ولت می‌توان به صفحه‌ی نمایشگر لمسی آن اشاره کرد.

کیپ کی (KeepKey)

این ولت نام آشنا ساخت کشور آمریکا است. کیف پول سخت افزاری کیپ کی رابط کاربری ساده و طراحی بسیار خوبی دارد. البته لازم به ذکر است که اندازه‌ی  این ولت از سایر کیف پول‌های سخت افزاری کمی بزرگ‌تر است بنابراین اگر حمل و نقل کیف پول برای شما مهم است، شاید اندازه‌ی بزرگ‌ کیپ کی برایتان مناسب نباشد.

جمع بندی کیف پول سخت افزاری

در این مقاله سعی کردیم تمام آنچه باید در مورد کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری یا همان Hardware Wallet ها بدانید را توضیح دهیم. اگر میزان دارایی شما در بازار ارز دیجیتال زیاد است، توصیه می‌کنیم حتما از ولت سخت افزاری استفاده کنید و نکات امنیتی کیف پول‌ها را بدانید. در دوره ارز دیجیتال حامی آکادمی به طور کامل مباحث مربوط به کیف پول‌ها را بررسی کردیم که می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر سوالی در رابطه با کیف پول‌های سخت افزاری دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد، در قسمت پرسش و پاسخ از ما بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ سوالتان را به اشتراک بگذاریم.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید