کیف پول سرد یا cold wallet یکی دیگر از انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

کیف پول سرد چیست؟ امن ترین ولت برای ذخیره ارز دیجیتال

مهم ترین موضوع در مبحث کیف پول‌ها، امنیت است. ایجاد امنیت هم وظیفه ولت است و هم وظیفه شما. اما شما هر چقدر هم که نکات امنیتی را در کیف پول‌های گرم رعایت کنید باز هم خلاء امنیتی وجود دارد و دارایی‌هایتان در معرض تهدید است. به همین دلیل کیف پول سرد پا به عرضه گذاشت تا این خلاء ها را برطرف کند.
زمان مطالعه: 8 دقیقه

اگر قصد سرمایه گذاری در حوزه‌ی رمز ارزها را دارید، در ابتدا باید یک کیف پول ارز دیجیتال که کاملاً معتبر و مناسب با شرایطتان است، انتخاب کنید. در کل دو نوع ولت داریم، کیف پول سرد و گرم که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در رابطه با اینکه کیف پول گرم چیست صحبت کردیم و مزایا و معایب آن‌را بررسی کردیم. همچنین به خلاء های امنیتی ولت گرم اشاره کردیم. حالا در این مقاله با ولت سرد به عنوان کیف پولی که از نظر امنیتی از نوع گرم قوی تر است آشنا می‌شوید و ویژگی‌های آن آشنا خواهید شد.

کیف پول سرد یا Cold Wallet چیست؟

یکی از ابزارهای امن برای ذخیره و انجام معاملات در زمینه‌ی رمز ارز، کیف پول سرد است. ولت‌های سرد از امنیت بالایی برخوردار هستند؛ زیرا عملیات ذخیره‌سازی را به صورت آفلاین برای شما انجام می‌دهند. در واقع کیف پول سرد ابزاری فیزیکی برای ذخیره و نگه‌داری رمزارزها است. منظور از ابزار فیزیکی چیزی شبیه فلش مموری است.

آشنایی با کیف پول سرد یا Cold Wallet

 

ولت پول سرد به صورت آفلاین، پول دیجیتال شما را روی پلتفرمی که به اینترنت متصل نیست ذخیره می‌کند. آفلاین بودن ولت سرد باعث می‌شود که دست هکرها به کیف پول و دارایی‌های شما نرسد و امنیت بالایی را برای شما فراهم می‌کند. استفاده از کیف پول سرد روشی برای نگهداری آفلاین توکن‌های ارزهای دیجیتال است. هدف استفاده‌ی سرمایه‌گذاران از کیف پول سرد، جلوگیری از دسترسی هکرها به دارایی‌هایشان و افزایش امنیت است.

چرا باید از کیف پول سرد استفاده کنیم؟

برای درک بهتر کارایی کیف پول سرد به این مثال توجه کنید: هنگامی که شما پول خود را به بانک می‌سپارید میدانید که بانک به‌خوبی از اموالتان محافظت می‌کند و در صورت دزدی یا مشکلات این چنینی خود بانک خسارت شما را پرداخت می‌کند؛ اما همان‌طور که میدانید ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و تحت حمایت بانک‌ها یا دولت‌ها نیستند. در نتیجه در صورتی که حساب کیف پول دیجیتال شما یا دارایی‌هایتان به سرقت برود، خودتان مسئول این اتفاق هستید و نمی‌توانید دارایی‌های خودتان را بازیابی کنید. از این رو نیاز است که از یک کیف پول امن و مطمئن برای کوین‌های خود استفاده کنید.

ویژگی های متمایز کننده ولت سرد که دلیلی برای استفاده از آن است

ولت سرد چگونه کار می‌کند؟

هر کیف پول دیجیتالی دارای دو مشخصه‌ی مهم به نام‌های کلید عمومی و خصوص است. کلید خصوصی یک عبارت منحصر به فرد است که شامل کاراکترهای عددی و الفبایی است. حضور این کلید برای نشان دادن مالکیت و همچنین ارسال کوین‌ها ضروری است. کلید عمومی چیزی شبیه شماره حساب شماست و برای دریافت و ارسال کوین‌ها، این کلید را با دیگران به اشتراک می‌گذارید تا تراکنش به صورت کامل انجام شود. هنگامی که تراکنش انجام می‌شود گیرنده و فرستنده فقط از طریق کلید خصوصی خود می‌توانند به وجوه جابه‌جا شده دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین حفظ امنیت کلید خصوصی بسیار مهم است.

چگونگی استفاده از ولت آفلاین

در کیف پول‌های گرم کلیدهای خصوصی به صورت آنلاین و کاملاً متصل به اینترنت ذخیره می‌شوند. این امر باعث می‌شود که امنیت دارایی‌های شما در خطر باشد. به بیان دیگر شما در هنگام انجام تراکنش‌ها با استفاده از کلید خصوصی تراکنش را امضا می‌کنید. حال مشکل اینجاست که این عملیات امضا کردن تراکنش به صورت آنلاین در شبکه انجام و منتشر می‌شود و اگر در این مسیر هکرها نفوذ پیدا کنند امنیت دارایی‌ها و کلید خصوصی شما به خطر می‌افتد. کیف پول سرد این مشکل را با امضای تراکنش در یک محیط آفلاین حل می‌کنند.

عملکرد کیف پول‌های سرد در حالت آفلاین چگونه است؟

هر تراکنشی در Cold Wallet ها به صورت آنلاین آغاز می‌شود و سپس در هنگام امضای دیجیتالی به یک ولت سرد منتقل می‌شود و تمام فرایند امضا و استفاده از کلید خصوصی به صورت آفلاین اتفاق می‌افتد. همان‌طور که مشخص است از آنجایی که فرایند امضا و کار با کلید خصوصی کاملاً آفلاین است، حتی در صورتی که در این مسیر (زمانی که در قسمت آنلاین تراکنش هستیم) هکری وارد شود نمی‌تواند به کلید خصوصی و کیف پول سرد ما دسترسی پیدا کند زیرا این بخش از مسیر به صورت آفلاین است و امنیت بسیار بالایی دارد.

نحوه ذخیره سازی آفلاین دارایی در Cold Wallet

ویژگی‌های Cold Wallet ها

مزایای متمایز کننده کیف پول سرد از کیف پول‌های گرم باعث شده تعداد زیادی از فعالان بازار کریپتو از آن‌ها استفاده کنند. مهم‌ترین ویژگی این ولت‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

  • به علت ذخیره‌ی آفلاین اطلاعات از امنیت بالایی برخوردار است.
  • این ولت‌های سرد قابل حمل هستند و می‌توانید همه جا آن را با خود حمل کنید.
  • بسیاری از کیف پول‌های سرد، در صورت مفقود شدن، روشی برای بازیابی اطلاعات شما قرار داده‌اند.

مزایا و معایب کیف پول سرد در یک نگاه

البته در کنار مزایای گفته معایبی هم دارند که در زیر مشاهده می‌کنید.

  • این کیف پول رایگان نیست و باید آن را خریداری کنید.
  • کیف پول‌های سرد نسبت به کیف پول‌های گرم از ارزهای کمتری پشتیبانی می‌کنند.

انواع کیف پول سرد

ولت سرد شامل دو اصلی دسته‌ی کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی است. کیف پول سخت افزاری دستگاهی شبیه یک فلش است که شما آن را خریداری کرده و استفاده می‌کنید. کیف پول کاغذی هم به گونه‌ای است که شما از طریق سایت‌های معتبر نسخه‌ی چاپی کلیدهای رمز ارزهای خود را دریافت کرده و روی کاغذ یا به صورت پی‌دی‌اف نگه‌داری می‌کنید.

انواع کیف پول سرد شامل کیف پول کاغذی، سخت افزاری و صوتی است

کیف پول کاغذی؛ ساده‌ترین نوع کیف پول سرد

ابتدایی‌ترین روش نگهداری در ولت‌های سرد، کیف پول کاغذی است. کیف پول کاغذی یک کاغذ ساده است که کلیدهای خصوصی و عمومی روی آن به صورت QR کد چاپ شده است. به راحتی می‌توانید این کیف پول را چاپ کنید و از آن در جای امنی نگه‌داری کنید. برای استفاده از کلید خصوصی و عمومی هم می‌توانید کد روی کاغذ را اسکن کنید.

کیف پول کاغذی از انواع ولت سرد

کیف پول سخت افزاری؛ محبوب‌ترین ولت سرد

نوع بعدی کیف پول سرد، کیف پول سخت افزاری است. در این ولت کلیدهای خصوصی روی دستگاه‌هایی فیزیکی مخصوص مانند USB ذخیره می‌شود. این دستگاه را باید خریداری کنید و در نهایت به راحتی در یک مکان امن نگه‌داری کنید.

ولت سخت افزاری

امروزه محبوبیت این ولت در حال افزایش است. از ویژگی‌های خوب این دستگاه‌ها می‌توان به ضد آب و ضدویروس بود و همچنین توانایی پشتیبانی از تراکنش‌های چند امضایی اشاره کرد. این ولت‌ها دارای دستگاه ذخیره‌سازی میکرو و دوربین اسکن کد QR هستند. از معروف‌ترین ولت‌های سخت افزاری می‌توان به کیف پول ترزور (Trezor) و کیپ کی (KeepKey) اشاره کرد.

مقایسه کیف پول سخت افزاری و کاغذی را به عنوان دو نوع محبوب و پرکاربرد کیف پول سرد در جدول زیر قابل مشاهده است:

نوع کیف پول سخت افزاری کاغذی
رایگان بودن برنامه 🗴 🗴
نرم‌افزار نصبی 🗴 🗴
آفلاین بودن
امنیت زیاد کم
نیاز به رایانه 🗴
امکان مفقود شدن
امکان بازیابی کیف پول 🗴
قابل حمل

کیف پول‌های صوتی؛ تکنولوژی جدید و پیچیده

اگرچه کیف پول‌های صوتی رایج یا محبوب نیستند، اما راه دیگری برای ایمن کردن دارایی‌های دیجیتال هستند. فناوری کیف پول صوتی شامل نگهداری کلیدهای خصوصی در فایل‌های صوتی رمزگذاری شده است که روی سی دی نگه‌داری می‌شوند. کد پنهان شده در این فایل‌های صوتی را می‌توان با استفاده از اپلیکیشن طیف‌سنجی با وضوح‌بالا رمزگشایی کرد.

کیف پول سرد صوتی

امنیت کیف پول سرد؛ آیا کیف پول سخت افزاری قابل هک شدن است؟

همان‌طور که میدانید طراحی کیف پول‌های سخت افزاری به گونه‌ای است که در آن‌ها مشکلات و خلأهای امنیتی کیف پول‌های گرم (امکان هک شدن، حمله‌ی سایبری و…) به‌ واسطه‌ی ذخیره‌سازی آفلاین از بین رفته است؛ اما آیا این کیف‌ها کاملاً امن هستند؟ چه موارد امنیتی در هنگام استفاده از این کیف‌ها اهمیت دارد؟ در اینجا به سه مورد از روش‌های مرسوم دزدی از این ولت‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. فیشینگ
  2. دزدیده شدن ولت
  3. خرید ولت سخت افزاری تقلبی

در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت کامل شرح می‌دهیم.

کلاه برداری از طریق فیشینگ (Phishing)

در فیشینگ، هکرها با استفاده از روش‌های متنوعی تلاش می‌کنند تا کاربران کیف پول سرد را فریب داده و کلید خصوصی آن‌ها را به دست بیاورند. البته برخی از کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر، در سایت خود بخشی را به ردیابی و پیگیری این نوع کلاه‌برداری‌ها اختصاص داده‌اند.

دزدیدن کیف پول از طریق زورگیری یا سرقت از منزل

افراد سودجو با استفاده از تهدید، ایجاد رعب و وحشت و همچنین با استفاده از زور فیزیکی، کاربران را مجبور می‌کنند تا کیف سخت افزاری یا کلیدهای خصوصی آن‌ها را به دست بیاورند. به همین علت است که بارها در مقالات مختلف بیان کردیم که در مورد دارایی‌های خود به دیگران چیزی نگویید تا امنیت بیشتری داشته باشید.

برگ برنده کیف پول سرد یعنی امنیت

خرید کیف پول سرد سخت افزاری تقلبی

در این روش افراد سودجو ولت‌های سخت افزاری را دست‌کاری می‌کنند و با ارائه‌ی کیف پول‌های جعلی به کاربران، به تمام اطلاعات و دارایی‌های آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است که این کیف پول‌ها را از منابع معتبر خریداری کنید و از اصل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

بازیابی کیف پول سخت افزاری؛ اگر ولت من دزدیده، گم یا خراب شد چه کنم؟

اگر کیف پول سخت افزاری خود را گم کردید یا آن را از شما دزدیدند و یا به هر دلیلی خراب شد به راحتی می‌توانید کیف پول سرد خود و دارایی‌هایتان را بازیابی کنید. در چنین شرایطی با استفاده از کلمات بازیابی (Seed) که در ابتدای مسیر نصب کیف پول دریافت کرده‌اید (۱۲،۱۸ یا ۲۴ کلمه) می‌توانید تمام دارایی‌های خود را به سادگی و در امنیت کامل بازیابی کنید.

برای بازیابی کیف پول‌های سخت افزاری دو راه وجود دارد:

  1. یک کیف پول سخت افزاری جدید تهیه کنید و با استفاده از کیف جدید و ۱۲ کلمه، دارایی‌هایتان را بازیابی کنید.
  2. بلافاصله بعد از دزدیده شدن یا گم شدن کیف پولتان، با استفاده از یک کیف پول نرم افزاری و ۱۲ کلمه‌ی بازیابی، تمام دارایی‌های خود را به یک کیف پول گرم انتقال دهید.

با استفاده از یکی از این دو روش، شما به راحتی و بدون نگرانی دارایی‌هایتان را بازیابی خواهید کرد. استفاده از هر دو این روش ها نیازمند داشتن کلمات بازیابی هست. به همین دلیل باری دیگر تاکید می‌کنیم که این کلمات را حتما یادداشت کنید و در جایی امن مانند گاوصندوق قرار دهید. اگر این کلمات را گم کنید، باید با دارایی‌هایتان خداحافظی کنید.

سخن پایانی در رابطه با کیف پول سرد

در مقاله کیف پول سرد چیست سعی کردیم این نوع ولت را به شما معرفی کنیم و در رابطه با انواع کیف پول سرد و چگونگی کارکرد و امنیت آن‌ها صحبت کنیم. در صورتی که سوالی در رابطه با ولت سرد ارز دیجیتال دارید می‌توانید در قسمت پرسش و پاسخ بپرسید تا اساتید حامی آکادمی در اسرع وقت به سوالاتتان پاسخ دهند. برای آموزش ارز دیجیتال یا شرکت در دوره ارز دیجیتال برای یادگیری و تمرین ترید و خرید و فروش در دنیای کریپتو، حامی آکادمی بهترین منابع را در اختیار شما می‌گذارد. دوره‌های حامی آکادمی دارای پشتیبانی فوق‌العاده برای انجام تمرین‌ها هست که باعث یادگیری کامل مباحث می‌شود.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید