وبلاگ

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای استفاده از فرصت‌های بازار، کپی ترید کردن است. کپی ترید…
کپی ترید
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

کپی ترید چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای استفاده از فرصت‌های بازار، کپی ترید کردن است. کپی ترید به شما این امکان را می‌دهد تا به طور خودکار معامله‌ها را از روی دست معامله گران با تجربه تر، بدون نیاز به تجزیه و تحلیل بازار، کپی کنید. اگر در مورد این شیوه سرمایه گذاری چیزی نمی‌دانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

در حرفه‌ سرمایه‌ گذاری، اگر از هر 10 معامله، 6 معامله‌  موفق داشته باشید یعنی خوب عمل کرده‌اید. هرگز دنبال این نباشید که از این 10 معامله، حتما 9 معامله ‌ موفقیت آمیز داشته باشید.

وارن بافت | Warren Buffett

 

یادگیری شغل ترید مانند هر شغل دیگری نیاز به زمان و کسب تجربه دارد. برخی از معامله گران از این روش به عنوان راهی برای درآمد در حین یادگیری بازارها استفاده می‌کنند. با این روش حتی در حین یادگیری بازار هم می‌توان درآمد داشت. از سوی دیگر، برخی از معامله گران هستند که به دلیل کمبود زمان برای تعهد به بازار، از معاملات کپی استفاده می‌کنند.

تاریخچه کپی ترید

تاریخچه کپی ترید

همه چیز از سال 2005 شروع شد. زمانی که سرویس معاملاتی Tradency برای اولین بار معاملات خودکار را ارائه کرد، اما محبوبیت آن با eToro و سرویس CopyTrader آن افزایش یافت. امروزه بسیاری از کارگزاران، معاملات کپی را با ویژگی‌های مختلف ارائه می‌دهند.

چگونه کپی ترید انجام دهیم؟

برای این کار تنها تحقیقی که باید انجام دهید این است که یک معامله گر سودآور در یک پلت فرم معاملاتی مناسب پیدا کنید. اکثر پلتفرم‌ها راه ساده‌ای برای فیلتر کردن نتایج معاملات معامله‌گران با تجربه ارائه می‌دهند. این فیلترها یافتن روشی را که به بهترین وجه، متناسب با سبک معاملاتی و تحمل ریسک شماست، آسان می‌کنند.

در شیوه‌ی کپی تریدینگ هنگامی که معامله‌گری که دنبال می‌کنید معامله‌ای را باز می‌کند، پلتفرم معاملاتی کپی همان معامله را به صورت خودکار در حساب شما باز می‌کند. در این روش می‌توانید میزان ریسک در هر معامله را خودتان مشخص کنید. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که چه مقدار از سرمایه خود را به یک معامله‌گر تخصیص دهید.

به عنوان مثال، اگر یک معامله گر با 5 درصد از اندازه حساب معاملاتی خود، موقعیت خرید طلا را باز کند، همان معامله در حساب معاملاتی شما ظاهر می‌شود. در صورتی که ریسک گریزتر از معامله گر هستید، می‌توانید ریسک هر معامله را به هر سطحی که می‌خواهید محدود کنید.

انواع کپی ترید

می‌توان گفت انواع مختلفی از کپی تریدینگ وجود دارد. در واقع پایه تمام این نوع‌ها همان کپی ترید است که بالاتر توضیح دادیم. Mirror trading میرور تریدینگ (تجارت آینه ای) و Social trading سوشال تریدینگ (ترید اجتماعی) دو نوع کپی ترید هستند. اما این دو روش تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با کپی تریدی که معرفی کردیم دارند. بیایید شباهت‌ها و تفاوت‌های هر یک را بررسی کنیم.

Social trading سوشال تریدینگ (ترید اجتماعی)

سوشال تریدینگ (ترید اجتماعی)

یکی از انواع رایج معاملات کپی، سوشال تریدینگ است. در این نوع، شما به طور خودکار معاملات سایر معامله‌گران را کپی نمی‌کنید، بلکه ایده‌ها و تحقیقات بازار را با سایر معامله گران مبادله می‌کنید که می‌تواند به عملکرد تجاری شخصی شما کمک کند.

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ راه بسیار خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجارت از معامله گران با تجربه است. شما متوجه می‌شوید که چرا آن‌ها معاملات خاصی را انجام می‌دهند. چگونه بازار را تجزیه و تحلیل و چگونه معاملات را مدیریت می‌کنند.

با این حال، این مدل از کپی تریدینگ با چند عیب و البته مزایایی همراه است:

معایب:

  • سوشال تریدینگ خودکار نیست. بلکه بستری برای تبادل دانش، تحقیق و ایده است. در واقع شما باید به صورت دستی معاملات را باز کنید.
  • این روش بسیار وقت گیر است. سوشال تریدینگ بیشتر از کپی ترید و میرور تریدینگ وقت شما را می‌گیرد.

مزیت:

  • با سوشال تریدینگ، می‌توانید درک کنید که چرا یک معامله گر حرفه‌ای یک معامله را انجام می‌دهد. دلایل دقیق پشت معامله‌ها را می‌فهمید. در نهایت راه آموزشی مناسبی در دل بازار است.

Mirror trading میرور تریدینگ (تجارت آینه ای)

میرور تریدینگ (تجارت آینه ای)

معاملات آینه ای را می‌توان زیرمجموعه ای از کپی ترید در نظر گرفت. برخلاف کپی تریدینگ، معاملات آینه ای شامل کپی کردن یک استراتژی معاملاتی خاص است که اغلب به شکل الگوریتم‌های معاملاتی خودکار ارائه می‌شود.

درواقع گروه بزرگی از معامله گران پشت یک استراتژی معاملاتی خودکار هستند. در برخی موارد ممکن است صدها معامله‌گر حرفه‌ای در ایجاد استراتژی خودکاری که شما دنبال می‌کنید، شرکت کرده باشند. به بیان ساده‌تر در این روش به جای کپی کردن معاملات فردی، استراتژی الگوریتمی پشت معاملات را کپی می‌کنید.

کپی ترید در ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

کپی ترید یک مفهوم جهانی است که در همه بازارهای مالی کار می‌کند. از فارکس و ارزهای دیجیتال گرفته تا فلزات و کالاها و…

در نتیجه شما می‌توانید در تمام بازارها از این روش استفاده کنید. مثلاً اگر می‌خواهید تجارت کپی خود را صرفاً بر روی ارزهای دیجیتال متمرکز کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید.

ارزهای دیجیتال در دنیای مالی نسبتاً جدید هستند. معامله گران حرفه‌ای که از اکوسیستم کریپتو پیروی می‌کنند معمولاً دانش فنی عمیقی از آن دارند. کپی کردن معاملات معامله گران ارزهای دیجیتال کاملاً منطقی است، به خصوص اگر تجربه لازم برای معامله آن‌ها را به تنهایی ندارید.

مزایا و معایب کپی ترید چیست؟

مزایا و معایب کپی ترید

کپی تریدینگ روشی فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد. شما به طور خودکار معاملات معامله گران حرفه‌ای را بدون کار زیاد تکرار می‌کنید و از نتایج معاملات لذت می‌برید. اما میدانید که این روش چه مزایا و معایبی دارد؟ در اینجا مزایا و معایب اصلی معاملات کپی را بررسی کرده‌ایم.

مزایا:

  • معاملات خودکار: مزیت اصلی تجارت کپی توانایی خودکار کردن معاملات با پیروی از سایر معامله گران سودآور است. تنها تلاشی که باید انجام دهید این است که یک معامله گر سودآور با نتایج معاملاتی خوب پیدا کنید و به طور دوره‌ای عملکرد معامله گر را بررسی کنید.
  • یافتن معامله گران: این ویژگی ما را به مزیت بعدی تجارت کپی می‌رساند. اکثر پلتفرم‌های کپی تریدینگ به شما امکان می‌دهند معیارهای مختلفی را در پنل خود فیلتر کنید، از جمله نتایج معاملات، سود و زیان، میانگین اندازه معاملات برنده و بازنده، میانگین ریسک در هر معامله، نسبت پاداش به ریسک و موارد دیگر.
  • بدون احساسات: اگر در ترید تازه کار هستید، ممکن است تجربه کرده باشید که احساسات می‌توانند تأثیر زیادی بر نتایج معاملات شما داشته باشد. با تجارت کپی، از آنجایی که مجبور نیستید به تنهایی بازار را تحلیل و معامله کنید، هیچ احساسی برای شما در کار نیست.

معایب:

  • تنها یک عیب می‌توان برای این روش بیان کرد. اشکال اصلی کپی تریدینگ این است که عملکرد معاملاتی شما کاملاً به نتایج معاملات معامله گرانی که دنبال می‌کنید وابسته است. اگر آن‌ها یک معامله بد انجام دهند، آن معامله بد نیز در حساب معاملاتی شما ظاهر می‌شود. البته در نظر داشته باشید که حتی این مورد را نیز می‌توان با استفاده از ابزاری که در دسترس هست کنترل کرد. در واقع برای دور زدن این عیب بزرگ، پلتفرم‌های معاملاتی کپی به شما این امکان را می‌دهند که میزان ریسک و مقدار سرمایه را مشخص کنید. (می‌توانید تعیین کنید که چه مقدار از سرمایه‌تان را به معامله گر کپی اختصاص دهید.)

آیا کپی ترید سودآور است؟

در معاملات کپی، نتایج معاملات شما کاملاً به عملکرد معاملاتی معامله‌گری که انتخاب کردید، بستگی دارد. یعنی اگر معامله‌گری را دنبال می‌کنید که سابقه طولانی‌مدت معاملات خوب دارد، احتمالاً خوب عمل خواهید کرد.

نحوه انجام کپی تریدینگ

نحوه انجام کپی تریدینگ

به منظور انجام این کار نیاز است که شما ابتدا یک حساب تجاری در بروکری مناسب باز کنید. برای این کار کافی است مراحل ثبت‌نام را یکی یکی جلو بروید. در نهایت بعد از تائید ثبت‌نام واریز پولتان را انجام دهید. بعد باید با استفاده از گزینه‌ی دنبال کردن تریدرها یا همان کپی تریدینگ حساب خود را به یک معامله گر حرفه‌ای وصل کنید.

از طریق فیلترهای موجود در بروکر می‌توانید معیارهای مناسب برای انتخاب معامله گر حرفه‌ای خود را ایجاد کنید. در نهایت می‌توانید به سادگی معامله گر مورد نظر را دنبال کرده و معاملات او را کپی کنید.

توجه کنید که حتماً تمام موارد مربوط به حسابتان را چک کنید. همان‌طور که بالاتر گفتیم، می‌توانید میزان ضرر، ریسک و حجم معامله و … را تنظیم کنید.

نکاتی که باید در هنگام کپی تریدینگ به آن‌ها توجه کنید

نکات مهم کپی ترید

با کپی ترید، نیازی به داشتن استراتژی معاملاتی شخصی ندارید. با این حال، داشتن یک استراتژی مناسب می‌تواند به شما در انتخاب بهترین معامله‌گران برای دنبال کردن کمک کند. در اینجا سه نکته‌ی مهم که باید به آن‌ها توجه کنید را آورده‌ایم.

بازارهای قابل معامله:

تمام معاملاتی که معامله گر دنبال شده شما انجام می‌دهد به طور خودکار در حساب معاملاتی شما کپی می‌شود. این کمک می‌کند که بدانید معامله گر چه بازارهایی را بیشتر معامله می‌کند و آیا آن‌ها با سبک و اهداف معاملاتی شما همسو هستند یا خیر.

به عنوان مثال، معامله گرانی که عمدتاً سهام فناوری را معامله می‌کنند، ممکن است در معرض خطرات مرتبط با بخش فناوری قرار گیرند. معامله گرانی که ارزهای دیجیتال را معامله می‌کنند، با توجه به حرکات قدرتمند قیمت در ارزهای دیجیتال، ممکن است شاهد نوسانات بیشتری در عملکرد معاملاتی خود باشند. معامله‌گری را انتخاب کنید که بازارهای دلخواه شما را معامله کند.

ریسک‌ها:

چقدر حاضرید با معاملات کپی ریسک کنید؟ بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی کپی به شما امکان می‌دهند حداکثر ضرر را تعیین کنید یا درصد خاصی از حساب معاملاتی خود را به یک معامله گر اختصاص دهید.

تجزیه و تحلیل بازار:

اگر معامله گر دنبال شده شما بی‌تجربه باشد، می‌تواند یک نقطه ضعف بزرگ باشد. همیشه ایده خوبی است که معاملات کپی شده خود را زیر نظر داشته باشید و در صورت لزوم تنظیمات را در صورت تغییر شرایط بازار انجام دهید.

اهرم:

آیا می‌خواهید معاملات روی اهرم را کپی کنید؟ اهرم می‌تواند هم سود و هم زیان شما را افزایش دهد. هرگز بیش از آنچه می‌توانید از دست بدهید سرمایه گذاری نکنید.

سخن پایانی

همان‌طور که خواندید، کپی ترید روشی جذاب برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی است. اگر به اندازه‌ی کافی در بازارهای مالی تجربه ندارید می‌توانید از تجربه افراد حرفه‌ای استفاده کنید. توجه داشته باشید که خیلی مهم است فردی مناسب را پیدا کنید و سرمایه‌ی خود را به دست توانایی‌های او بسپارید. حتماً نظرات و سؤالات خود را در کامنت ها برای ما بنویسید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده : مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

 رمزارز یا کریپتوکارنسی چیست؟

شاخص ترس و طمع چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونه می‌توانیم به معامله گر بهتری تبدیل شویم؟

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید