وبلاگ

دارایی امن نوعی سرمایه گذاری است. انتظار می رود ارزش این دارایی‌ها در زمان آشفتگی…
دارایی امن و انواع آن
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

دارایی امن چیست؟ همه چیز در مورد سرمایه گذاری امن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

دارایی امن نوعی سرمایه گذاری است. انتظار می رود ارزش این دارایی‌ها در زمان آشفتگی بازار حفظ شود یا افزایش یابد. سرمایه گذاران به دنبال دارایی های امن هستند تا در صورت رکود بازار، زیان خود را محدود کنند. با این حال این که چه دارایی هایی در واقع به عنوان دارایی امن تلقی می شوند، بسته به ماهیت خاص بازار  می تواند متفاوت باشد.

 

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. حرفه شما، موتور تولید ثروت شماست!

پل کلیترو | Paul Clitheroe

دارایی امن چیست؟

دارایی امن ابزاری مالی است که انتظار می رود در دوره های رکود اقتصادی، ارزش خود را حفظ کند یا حتی به دست آورد. این دارایی‌ها با کل اقتصاد همبستگی ندارند یا همبستگی منفی دارند، به این معنی که در صورت سقوط بازار می‌توانند ارزش آنها را افزایش دهند.

دارایی امن چیست

سرمایه گذاری امن، سبد سرمایه گذاران را متنوع می کند و در زمان نوسانات بازار سودمند است. اغلب اوقات، زمانی که بازار بالا می رود یا سقوط می کند، برای یک دوره زمانی کوتاه است. با این حال، مواقعی مانند دوران رکود اقتصادی یا جنگ یا بروز پاندمی وجود دارد که رکود بازار طولانی می شود. زمانی که بازار دچار آشفتگی می شود، ارزش بازار اکثر سرمایه گذاری ها به شدت کاهش می یابد.

چنین رویدادهای سیستمی در بازار اجتناب ناپذیر است، برخی از سرمایه گذاران به دنبال خرید دارایی امنی هستند که در زمان آشوبها با بازار عمومی همبستگی ندارند یا همبستگی منفی دارند. در حالی که ارزش اکثر دارایی ها در حال کاهش است، دارایی های امن یا حفظ می شوند یا ارزششان افزایش می یابد.

ویژگی های دارایی امن

دارایی ها به عنوان دارایی امن محسوب می شوند که دارای ویژگی های خاصی هستند. این مشخصه ها عبارت اند از:

ویژگی های دارایی امن

  • نقدینگی: دارایی باید در هر زمان به راحتی به پول نقد تبدیل شود.
  • کارکرد: دارایی کاربردی دارد که به طور مستمر و بلندمدت ایجاد تقاضا کند.
  • عرضه محدود: رشد عرضه هرگز نباید بیشتر از تقاضا باشد.
  • قطعیت تقاضا: دارایی نباید جایگزین یا قدیمی شود.
  • ماندگاری: دارایی نباید در طول زمان پوسیده شود یا از بین برود.

هر دارایی امنی همه این ویژگی ها را نخواهد داشت، بنابراین سرمایه گذاران باید در مورد مناسب ترین دارایی برای شرایط اقتصادی خاص باید تصمیم بگیرند. مهم است که به یاد داشته باشید که آنچه که یک دارایی امن خوب برای یک رکود بازار ایجاد می کند، ممکن است نتایج یکسانی را در بازار دیگر نشان ندهد. بنابراین سرمایه گذاران باید در مورد نیت خود در مورد نحوه از استفاده از سرمایه گذاری های امن و کسب سود از خرید آن، مطمئن باشند.

نمونه هایی از دارایی های امن

انواع دارایی امن

تعدادی از اوراق بهادار سرمایه گذاری وجود دارند که به عنوان دارایی های امن در نظر گرفته می شوند.

دارایی امن: طلا

سال هاست که طلا به عنوان یک ذخیره ارزش در نظر گرفته شده است. به عنوان یک کالای فیزیکی، نمی‌توان آن را مانند پول چاپ کرد و ارزش آن تحت تأثیر تصمیم‌های مربوط به نرخ بهره که توسط دولت اتخاذ می‌شود، قرار نمی‌گیرد. طلا از لحاظ تاریخی ارزش خود را در طول زمان حفظ کرده است. درنتیجه به عنوان نوعی بیمه در برابر رویدادهای اقتصادی نامطلوب عمل می کند. علاوه بر این بانک های مرکزی نمی توانند بنا به سیاست های پولی خود، مثل اسکناس، آن را چاپ کنند.  هنگامی که یک رویداد نامطلوب رخ می دهد که اثر آن برای مدتی باقی می ماند، سرمایه گذاران تمایل دارند وجوه خود را به صورت طلا انباشته کنند که به دلیل افزایش تقاضا، قیمت آن  بالا می رود.

طلا

همچنین زمانی که خطر تورم وجود دارد، ارزش طلا از آنجایی که به دلار آمریکا قیمت گذاری می شود، افزایش می یابد. سایر کالاها مانند نقره، مس، شکر، ذرت و دام با سهام و اوراق قرضه همبستگی منفی دارند. این کالاها می توانند به عنوان دارایی های امن برای سرمایه گذاران باشند.

بسیاری تصمیم به خرید طلا را یک سوگیری رفتاری می‌دانند که بر اساس تاریخچه طلا از ارزهای پشتوانه و ذخیره‌ای ارزش است. این تئوری می گوید که از آن جایی که طلا در طول تاریخ به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته شده است، هنگامی که نشانه هایی از سقوط قابل توجه بازار وجود دارد، سرمایه گذاران به صورت روانی به سمت این فلز گرانبها می روند.

دارایی امن: اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه دولتی اساساً یک اصطلاح “من به شما بدهکارم” از سمت یک دولت است که دارای پرداخت سود دوره ای است. اسناد خزانه و بوند نوعی اوراق قرضه هستند. تنها تفاوت بین آنها مدت زمان قبل از بازپرداخت کامل است. سررسید اسناد خزانه یک سال یا کمتر است، در حالی که اوراق خزانه یا بوند می تواند ده سال یا بیشتر سررسید داشته باشد.

سرمایه گذاران تمایل بیشتری به اوراق قرضه صادر شده توسط دولت های اقتصادهای توسعه یافته دارند. محبوب ترین اوراق قرضه، اسناد خزانه ایالات متحده است. این اوراق بدهی به اعتبار کامل دولت ایالات متحده پشتیبانی می شود. بنابراین حتی در شرایط پرتلاطم اقتصادی به عنوان دارایی های امن در نظر گرفته می شود. این اوراق اسکناس‌های سرمایه‌گذاری بدون ریسک در نظر گرفته می‌شوند. زیرا هر اصل سرمایه‌گذاری شده توسط دولت پس از سررسید آن بازپرداخت می‌شود. بنابراین، سرمایه‌گذاران تمایل دارند در زمان‌های هرج‌ومرج اقتصادی به سمت این اوراق بروند.

دارایی امن: سهام دفاعی

سهام دفاعی

نمونه‌هایی از سهام دفاعی شامل شرکت‌های آب و برق، مراقبت‌های بهداشتی، بیوتکنولوژی و کالاهای مصرفی است و نباید آنها را با سهام شرکت های تسلیحاتی اشتباه گرفت. صرف نظر از وضعیت بازار، مصرف کنندگان همچنان به خرید مواد غذایی، محصولات بهداشتی و لوازم اولیه خانه نیاز دارند. بنابراین، شرکت‌هایی که در بخش دفاعی فعالیت می‌کنند معمولاً ارزش‌های خود را در مواقع عدم اطمینان حفظ می‌کنند. دلیل این امر این است که سرمایه‌گذاران تقاضای خود را برای این سهام افزایش می‌دهند.

دارایی امن: ارزها

برخی از ارزها در مقایسه با سایر ارزها به عنوان دارایی امن در نظر گرفته می شوند. در بازارهای بی ثبات، سرمایه گذاران و معامله گران ارز ممکن است به دنبال تبدیل دارایی های نقدی به این ارزها برای محافظت باشند.

فرانک سوئیس

یک ارز امن در نظر گرفته می شود. با توجه به ثبات دولت سوئیس و سیستم مالی آن، در زمان بروز خطرات اقتصادی، فرانک سوئیس معمولاً با فشار صعودی شدید ناشی از افزایش تقاضای خارجی مواجه است.

فرانک سوئیس

سوئیس دارای صنعت بانکداری بزرگ، ایمن و باثبات است. همچنین دارای بازار سرمایه کم نوسان، بیکاری، استاندارد زندگی بالا و ارقام تراز تجاری مثبت است. استقلال این کشور از اتحادیه اروپا نیز در شرایط منفی سیاسی و اقتصادی، آن را به یک دارایی محبوب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

ین ژاپن

به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود، زیرا اغلب زمانی که سهام و اوراق قرضه دولتی ایالات متحده با نوسان مواجه می شوند، ارزش آن در برابر دلار افزایش می یابد. پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد ژاپن بازسازی شد. این اتفاق باعث شد تا ین ژاپن بتواند با دیگر اقتصادهای جهانی برابری کند. بانک ژاپن (BoJ) بسیار مورد احترام قرار گرفت و ین به عنوان یک ارز مهم جهانی شناخته شد. علیرغم مداخلات مستمر دولت، نقدینگی ین همچنان در مواقع بحران مالی باعث جذب سرمایه گذاران می شود. ین به دلیل مازاد تجاری بالای ژاپن در برابر بدهی هایش، شهرت خود را به عنوان یک دارایی امن به دست آورد. ارزش دارایی های خارجی که توسط سرمایه گذاران ژاپنی نگهداری می شود، بسیار بالاتر از دارایی های ژاپنی است که به سرمایه گذاران خارجی بدهکار هستند.

ین ژاپن

این به این معنی است که وقتی بازارها در معرض خطر قرار می گیرند، پول از ارزهای دیگر خارج می شود و به بازارهای داخلی ژاپن باز می گردد. این اتفاق ین ژاپن را تقویت می کند. یکی دیگر از دلایلی که ین در دوره های آشفتگی بازار همچنان به عنوان یک دارایی عمل می کند، این است که همه بر این باورند که چنین است. در حقیقت دقیقا مشابه طلا، خرید ین در مواقع بحرانی به یک رفتار روانی معامله گران تبدیل شده است.

دلار آمریکا

دلار آمریکا

برای بیش از 50 سال، دلار آمریکا یکی از محبوب ترین دارایی های امن در دوران رکود اقتصادی بوده است. این ارز تعدادی از ویژگی‌های امن را نشان می‌دهد. مهم‌تر از همه، نقدشونده‌ترین ارز در بازار فارکس است. این اعتماد به دلار آمریکا ناشی از توافقنامه برتون وودز در سال 1944 بود. توافقنامه برتون یک سیستم ارزی ثابت را معرفی کرد. طبق این توافقنامه دلار به ارز ذخیره اولیه جهان تبدیل شد. حتی پس از لغو این سیستم، دلار آمریکا موقعیت خود را به عنوان یک دارایی حفظ کرد زیرا بزرگترین اقتصاد جهان را نمایندگی می کرد.

سخن پایانی

در این مقاله دارایی های امن و دلیل امنیت آنها را برایتان شرح دادیم. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

صرافی‌ها: خریدار نیست؛ همه فروشنده‌اند/ ۶ دلیل اصلی ریزش ۴ هزار تومانی قیمت دلار

اثر تورم بر بازار های مالی (سهام – طلا – نرخ ارز)

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید