جریان ورود و خروج بیت کوین از صرافی و تاثر آن بر قیمت بیت کوین
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

ورود و خروج بیت کوین: چطور از جریان ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی در تحلیل استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

یکی از مهم‌ترین عوامل بنیادی در تحلیل کاهش یا افزایش قیمت بیت کوین که در دوره جامع ارز دیجیتال به صورت عملی توضیح دادیم، میزان ورود و خروج بیت کوین از صرافی‌ها است. شاخص ورود و خروج بیت از به صرافی‌ها در واقع نشان‌ذهنده این است که سرمایه گذاری که از یک صرافی، بیت کوین خریداری کرده، تمایل به فروش دارد یا نه. طبیعتا اگر خریدار احساس کند قیمت رو به افزایش است، بیت کوین خود را برای نگهداری به کیف پول خود منتقل میکند. اما اگر احساس کند قیمت کاهش خواهد یافت، بیت کوین را از کیف پول به صرافی منتقل میکند تا در نقطه‌ی مناسب اقدام به فروش کند. اما پیش بینی قیمت با این روش به همین راحتی نیست؛ زیرا سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین یا همان نهنگ های ارز دیجیتال از این موضوع آگاه هستند و اقداماتی برای فریب سرمایه گذاران خرد انجام می‌دهند. با ما در این مقاله همراه باشید تا به این سوال که “چطور از جریان ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی در تحلیل استفاده کنیم؟” پاسخ دهیم.

تعاریف و اصطلاحات شاخص ورود و خروج بیت کوین

ورود به صرافی یا همان Inflow مقدار کوین یا ارزی است که به کیف پول های صرافی منتقل می شود و خروج از صرافی یا همان Outflow مقدار برداشت کوین از کیف پول های صرافی است.

شاخص ورود بیت کوین به صرافی ها

جریان ورود بیت کوین به صرافی (inflow) - ورود بیت کوین به صرافی به چه معناست

 

همانطور که اشاره شد، ورود به صرافی (Exchange Inflow) مقدار کوینی است که به کیف پول های صرافی سپرده می‌شود. اصطلاحات و معیارهای دیگری که باید بدانید مانند مجموع ورود بیت کوین به صرافی ها، میانگین ورودی کوین، 10 تراکنش برتر ورودی و میانگین ورودی هفتگی یا 7 روزه با توصیحات کامل در جدول زیر قرار داده شده:

معیار ها معادل انگیسی تعریف
مجموع ورودی Inflow Total کل مبلغ بیت کوین منتقل شده به صرافی
میانگین ورودی Inflow Mean میانگین مقدار بیت کوینی که در هر تراکنش ارسال شده
10 تراکنش برتر ورودی Inflow Top 10 کل مبلغ بیت کوین از 10 تراکنش برتر ورود به صرافی
میانگین ورودی هفتگی Inflow Mean (MA7) میانگین متحرک 7 روزه ورود متوسط بیت کوین به صرافی

مقدار میانگین ورودی یا همان Inflow Mean از تقسیم مجموع ورود بر تعداد تراکنش های ورودی به دست می‌آید.

شاخص خروج بیت کوین از صرافی ها

جریان خروج بیت کوین از صرافی ها (outflow) - خروج بیت کوین از صرافی به چه معناست

 

خروج از صرافی (Exchange Outflow) هم مقدار کوینی است که از کیف پول های صرافی برداشت می‌شود. اصطلاحات و معیارهای دیگری که باید بدانید مانند مجموع خروج بیت کوین از صرافی ها، میانگین خروجی کوین، 10 تراکنش برتر خروجی و میانگین خروجی هفتگی یا 7 روزه با توصیحات کامل در جدول زیر قرار داده شده:

معیار ها معادل انگیسی تعریف
مجموع خروجی Outflow Total کل مبلغ بیت کوین خارج شده از صرافی
میانگین خروجی Outflow Mean میانگین مقدار بیت کوینی که در هر تراکنش از صرافی خارج شده
10 تراکنش برتر خروجی Outflow Top 10 کل مبلغ بیت کوین از 10 تراکنش برتر خروج از صرافی
میانگین خروجی هفتگی Outflow Mean (MA7) میانگین متحرک 7 روزه میانگین خروج بیت کوین از صرافی

مقدار میانگین خروجی یا همان Outflow Mean از تقسیم مجموع خروجی بر تعداد تراکنش های خروجی به دست می‌آید.

شاخص جریان خالص صرافی

جریان خالص صرافی (Exchange NetFlow) تفاوت بین ورود و خروج بیت کوین به صرافی است. یعنی:

جریان خروج از صرافی (Outflow) – جریان ورود به صرافی (Inflow) = جریان خالص صرافی (Netflow)

تحلیل داده های شاخص ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها

همانطور که در ابتدا گفته شد، تحلیل شاخص جریان ورود و خروج یا به عبارتی، تشخیص ورود پول به بیت کوین و تشخیص حرکت نهنگ ها ساده نیست و پیچ و خم های خاص خود را دارد. اما در اینجا سعی کردیم به 3 تا از تحلیل های مرسوم و کاربردی شاخص جریان ها برای تشخیص زمان ورود و خروج به بیت کوین را بررسی کنیم. البته این را هم در نظر داشته باشید با این که بسیاری از افراد با این روش اقدام به خرید و فروش بیت کوین می‌کنند، اما این روش نمی‌تواند به تنهایی دلیل خرید یا فروش باشد. اما می‌تواند به تصمیم نهایی شما بعد از تحلیل تکنیکال و بررسی عوامل دیگر کمک کند.

1. تحلیل ساده داده ها: ورود و خروج بیت کوین از صرافی به چه معناست؟

در این روش صرفا با استفاده از مقدار داده ها را بررسی میکنیم. افزایش جریان ورود به صرافی ها بیشتر نشانه نزولی است و افزایش جریان خروج از صرافی ها عمدتاً نشانه صعودی است.

2. تحلیل روند جریان ورود و خروج بیت کوین

افزایش جریان ورود/خروج نوسانات احتمالی را نشان می دهد و به پیش بینی روند بازار کمک می کند. با توجه به این واقعیت که جابجایی کوین ها هزینه دارد، کیف پول های خارج از صرافی به سه دلیل امکان دارد کوین های خود را به صرافی ها ارسال کنند.

 1. برای فروش کوین ها (خرسی): اگر جریان ورود به صرافی اسپات باشد، به احتمال زیاد سرمایه گذاران بیت کوین را برای فروش ارسال می کنند. این اقدام می تواند از سوی خرده مالکین بیت کوین باشد که دارایی خود را به صرافی منتقل می‌کنند، و یا موسسات بزرگی که سبدگردانی انجام می دهند. به جای نگهداری آنها در کیف پول، انتقال به صرافی نشان دهنده تمایل مالکین به تبدیل کوینها به ارز فیات یا استیبل کوین است. این عمل بیشتر منجر به افت قیمت می شود که نشان دهنده یک حرکت نزولی است.

تحلیل جریان ورود بیت کوین به صرافی (inflow) در ورود و خروج بیت کوین در صرافی

 

 1. برای تجارت در بازار مشتقه (ریسک نوسان): هدف از ارسال کوین به کیف پول های بازار مشتقه (مثلا خرید آلت کوین ها یا ورود به بازار فیوچرز) نشان می دهد که معاملات بیشتری در بازار مشتقه انجام خواهد شد. در نتیجه عمل سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب سود هستند و یا می خواهند پرتفوی خود را برای کاهش ریسک پرتفوی سرمایه‌گذاری، تغییر دهند، بازار دچار نوسان خواهد شد. این که جهت حرکت نوسانات چگونه خواهد بود، مشکل است، زیرا کوین‌ها در بازار مشتقه می‌توانند برای باز کردن هر دو موقعیت خرید و فروش استفاده شوند. به همین دلیل از آن به عنوان ریسک نوسان یاد شده است.
 2. برای استفاده از سرویسهای درون صرافی (خنثی): گاهی اوقات، سرمایه‌گذاران کوین‌های خود را برای استیک کردن (Staking)، ایردراپ (Airdrop)و یا الزامات IEO به صرافی می فرستند. در این مورد، هیچ نشانه ای برای استنباط در مورد قیمت یا نوسان وجود ندارد. با این حال، در مورد ایردراپ، شاخص هایی مانند نرخ سرمایه (Funding Rate) و بهره باز (Open Interest) باید به دلیل انگیزه پوشش قیمت (Hedge) در نظر گرفته شود. بنابراین اثر این عمل بر بازار خنثی خواهد بود.

در مورد جریان خروج بیت کوین هم مانند جریان ورود به علت وجود هزینه جابجایی بیت کوین، دو سناریو برای خروج کوین ها از کیف پول صرافی‌ها وجود دارد:

 1. انتقال کوین پس از خرید (گاوی): در مورد خروج از صرافی نقدی، به احتمال زیاد سرمایه گذاران بیت کوین را برای ذخیره خارج می کنند. سرمایه گذاران به جای اینکه کوین‌های خود را در کیف پول های صرافی قرار دهند، آنها را از صرافی خارج می کنند تا کوین های خود را برای امنیت و نگهداری طولانی مدت در کیف پول شخصی نگه دارند. این عمل شامل خروج کوین‌های خریداران خرده‌فروشی از صرافی و خریداران عمده و موسسات مالی است. این اقدام بیشتر منجر به افزایش قیمت می شود که نشان دهنده یک حرکت گاوی است.

تحلیل جریان خروج بیت کوین (outflow) از صرافی در جریان ورود و خروج بیت کوین

 1. انتقال کوین هایی که دیگر برای معاملات مشتقه مورد نیاز نیستند: هدف از ارسال کوین از کیف پول های صرافی در بازارهای مشتقه (فیوچرز) نشان می دهد که معاملات کمتری در بازار مشتقه اتفاق می افتد. این اتفاق زمانی می افتد که سرمایه‌گذاران سود خود را از این بازارها خارج می کنند (Take profit) یا به منظور کاهش ریسک، پرتفوی سرمایه‌گذاری خود را دوباره بالانس میکنند.

3. تحلیل روند قیمت ها در جریان ورود و خروج بیت کوین

 • سطح فعالیت صرافی (Exchange Activity): روند مثبت ورود یا خروج به صرافی ها می تواند نشان دهنده افزایش فعالیت کلی مبادلات باشد، به این معنی که کاربران بیشتر و بیشتری به طور فعال از صرافی برای معامله استفاده می کنند. این احتمالاً به این معنی است که احساسات (Sentiment) معامله‌گران در لحظه صعودی است. بر اساس این تفسیر، عکس این حالت به معنای احساس نزولی معامله گران است.
 • پیش بینی نوسانات: میانگین ورود/خروج بیت کوین (MA7) قدرت نوسانات قبلی قیمت را توضیح می دهد، که به این معنی است که موقعیت فعلی ممکن است یک سقف یا کف باشد. این موضوع به این دلیل است که بخش بزرگی از جریان‌های ورود مبتنی بر تراکنش‌های بین صرافی‌ها است و این پدیده را می‌توان با نتایج استراتژی‌ آربیتراژ توضیح داد.
 • پیش بینی روند بازار ( صعودی یا نزولی): بر اساس تفسیر «فعالیت صرافی»، می‌توان با اعمال میانگین متحرک به داده‌ها، روند ورود به تمامی صرافی‌ها و خروج از تمامی صرافی‌ها را مشاهده کرد که یکی از ابزارهای تکنیکال شناخته شده برای تفسیر روند داده‌ها است. همچنین می توان از چندین میانگین متحرک برای دیدن نقاط عطف دقیق استفاده کرد که به آن نوار میانگین متحرک (Moving Average Ribbon) می گویند.
  همانطور که در زیر می بینید، هر دو روند ورودی و خروجی تقریباً به خوبی احساسات صعودی یا نزولی را در 3 سال گذشته توضیح می دهند، جایی که تعداد قابل توجهی از مبادلات فعال شده اند، که از تفسیر “فعالیت صرافی” پشتیبانی می کند.

 

جریان ورود یا inflow بیت کوین به تمام صرافی ها

جریان خروج یا outflow بیت کوین از تمام صرافی ها

 • پیش بینی نوسانات با میانگین ورود/خروج بیت کوین (MA7): با نگاه کردن به میانگین ورود بیت کوین (MA7) در جایی که میانگین متحرک در سقف قرار دارد، می توانیم تخمین بزنیم که مکان فعلی قیمت، چقدر سقف محلی (در دایره قرمز) یا کف محلی (در دایره سبز) است. اگر مقدار میانگین ورود بیت کوین (MA7) شما در موقعیت مشابهی باشد، باید سایر اندیکاتورهای مکمل را که به شما فشار فروش یا خرید را نشان می دهند، بررسی کنید تا مشخص شود قیمت فعلی در سقف یا کف محلی ساخته است.

میانگین 7 روزه ورود بیت کوین یا همان inflow mean of 7day moving average

با نگاه کردن به میزان میانگین خروج بیت کوین (MA7) در جایی که سقف های محلی تشکیل شده، می توانیم تخمین بزنیم که مکان فعلی چقدر بسقف محلی (در دایره قرمز) یا کف (در دایره سبز) است. اگر مقدار میانگین خروج بیت کوین (MA7) شما در موقعیت مشابهی باشد، باید سایر اندیکاتورهای مکمل را که به شما فشار فروش یا خرید را نشان می دهند، بررسی کنید تا مشخص شود قیمت فعلی در سقف یا کف محلی ساخته است.

میانگین 7 روزه خروج بیت کوین یا همان outflow mean of 7day moving average

چطور از جریان ورود و خروج بیت کوین به صرافی در تحلیل استفاده کنیم؟

روش های مختلف استفاده از جریان ورود و خروج بیت کوین یا Inflow Outflow Bitcoin گفته شد. استفاده از این روش در واقع باعث تشخیص ورود پول به ارزهای دیجیتال می‌شود و می‌توانیم حرکت نهنگ ها در ارز دیجیتال را شناسایی کنیم. اما همانطور که گفته شد، اگر دقت کافی را نداشته باشید امکان دارد فریب نهنگ های ارز دیجیتال را بخورید و طعمه‌ی عملیات روانی آن‌ها شوید. با کمک گرفتن از اندیکاتور ها و سایت هایی مانند تریدینگ ویو و کوین مارکت کپ می‌توانید متوجه جریان های ورود و خروج شوید. امیدواریم مطالب گفته شده برایتان مفید بوده و بتوانید از آن بهره ببرید در نهایت هم اگر سوالی دارید حتما در قسمت نظرات در پایین صفحه مطرح کنید. ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 

منبع: cryptoquant

ورود صرافی یا همان exchange inflow مقدار کوین یا ارزی است که از کیف پول شخصی سرمایه‌گذار به کیف پول صرافی ها به منظور فروش یا تبادل منتقل می‌شود. این موضوع می‌تواند نمایانگر این باشد که سرمایه‌گذار احساس می‌کند قیمت کوین روند نزولی خواهد داشت.

خروج از صرافی یا همان exchange outflow مقدار کوین یا ارزی است که سرمایه‌گذار از کیف پول صرافی به کیف پول شخصی خود برای نگهداری انتقال می‌دهد که می‌تواند نشان دهنده این باشد که سرمایه‌گذار احساس میکند قیمت کوین صعودی است.

خروج بیت کوین از کیف پول صرافی به کیف پول شخصی سرمایه‌گذار می‌تواند معانی مختفلی داشته باشد. اما دو تا از محتمل ترین سناریو ها، انتقال بیت کوین پس از خرید (گاوی) و انتقال بیت کوین هایی که دیگر برای معاملات مشتقه مورد نیاز نیستند، می‌باشد. در سناریو اول که بیشتر مربوط به خریداران خرد و خریداران عمده مانند موسسات مالی است، باعث افزایش قیمت و ایجاد بازار گاوی می‌شود.

سناریو دوم به این معنی است که سرمایه‌گذاران سود خود را از این بازار خارج می‌کنند.

ورود بیت کوین از کیف پول شخصی سرمایه‌گذار به کیف پول صرافی می‌تواند معانی مختفلی داشته باشد. اما 3 تا از محتمل ترین سناریو ها، فروش بیت کوین (خرسی)، تجارت در بازار مشتقه و استفاده از سرویس های درون صرافی (خنثی)، می‌باشد.

سناریو اول به منظور فروش انجام می‌شود.

سناریو دوم نمایانگر این است که معاملات بیشتری در بازار مشتقه مانند آلت کوین ها و بازار فیوچرز انجام خواهد شد.

در سناریو سوم هم احتمالا سرمایه‌گذار بیت کوین را برای استیک کردن، ایردراپ یا الزامات IEO به صرافی انتقال داده

4.2/5

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام، خیلی ممنون. فقط مسیر رسیدن به این اطلاعات رو نفهمیدم. داخل cryptoquant رفتم ولی دیتای منسجمی به دست نیاوردم راهنمایی می کنین؟

 • خیلی ممنون از مطالب مفید تان، که باعث افزایش سطح دانش و آگاهی دانشجویان و علاقه‌مندان به معاملات در بازارهای کریپتو می شود.

  • خیلی ممنون که همراه پیج و سایت ما هستید و به تیم حامی آکادمی انگیره تولید محتوا میدین

دیدگاهتان را بنویسید