وبلاگ

امروزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال رشد چشمگیری داشته‌اند. تقریباً همه‌جا در جمع‌های خانوادگی و…
آموزش تکنولوژی بلاکچین به کودک
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

چگونه تکنولوژی بلاکچین را به کودکان تان توضیح دهید؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال رشد چشمگیری داشته‌اند. تقریباً همه‌جا در جمع‌های خانوادگی و دوستانه صحبت این بازارها به میان می‌آید.

 

نظر من کاملا روشن است. من ارزهای دیجیتالی را باور دارم، بیت کوین اولین نمونه آن است، من باور دارم که اینها جهان را تغییر خواهند داد.

ریچارد براون| Richard Brown

کودکان افراد مهمی در جوامع ما هستند. آن‌ها می‌توانند اقتصاد یک کشور را دگرگون کنند. فراگیر شدن بحث بلاکچین باعث می‌شود که دیر یا زود اصطلاحات این بازار مالی به گوش فرزندانتان بخورد. اگر کودکتان در مورد تکنولوژی بلاکچین سؤالی بپرسد، چگونه جواب می‌دهید؟ در این مقاله قصد داریم تا بهترین روش‌های توضیح این فناوری به کودکان را بگوییم. با ما همراه باشید.

چرا باید فناوری بلاکچین را به کودکان یاد داد؟

آموزش بلاکچین به کودک

توضیح این تکنولوژی به فرزندانتان از یک طرف اطلاعات ارزشمند و پایه‌ای اقتصاد را به آن‌ها می‌آموزد و از طرف دیگر راهی روشن و درست برای سرمایه‌گذاری آینده، در اختیارشان می‌گذارد.

تا حد امکان شفاف‌سازی کنید. اجازه دهید کودکتان هر زمان که متوجه موضوع نشد سؤال بپرسد. خلاق باشید و تا جایی که ممکن است از تصاویر بصری استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک، درک عمیقی از این فناوری پیدا می‌کند.

مهم‌ترین نکته برای آموزش فناوری بلاکچین به کودکان چیست؟

بلاکچین و کودکان

بسیار مهم است که بتوانید مفاهیم اصلی و پایه‌ای بلاکچین را برای کودکان توضیح دهید. این توضیحات باید بسیار روان و ساده و در صورت امکان به شکل داستان باشد. داستان‌ها به خوبی در ذهن کودکان جای می‌گیرند. از طرف دیگر شنیدن داستان همیشه برای بچه‌ها جذاب است؛ بنابراین باید تمرکز خود را بر روی حفظ سادگی مطلب قرار دهید.

تعریف تکنولوژی بلاکچین

اولین کاری که باید انجام دهید این است که فناوری بلاک چین را به گونه‌ای توضیح دهید که کودک شما بتواند آن را درک کند. بلاک چین به یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز اشاره دارد که تراکنش‌ها را در بسیاری از رایانه‌ها ثبت می‌کند. بلاک چین نقطه مرکزی ندارد – همه اطلاعات در بسیاری از رایانه‌های مختلف به طور هم‌زمان در سراسر اینترنت ذخیره می‌شود و این امر باعث می‌شود هرکسی نتواند به یک رایانه منفرد نفوذ کند یا داده‌ها را تغییر دهد.

تکنولوژی بلاکچین

برای درک راحت‌تر مفهوم بلاکچین می‌توانید یک فایل وورد را برای کودکان مثال بزنید.

به عنوان مثال فرض کنید که شخصی یک فایل نوشتاری Word را برای شخص دیگری بفرستد و منتظر بماند تا طرف مقابل، فایل را ویرایش کند و آن را دوباره ارسال کند. شخص اول نمی‌تواند داده‌ها را در حالی که در دست گیرنده است ویرایش کند. باید منتظر بماند تا طرف مقابل کار خود را با فایل انجام داده و دوباره آن را برای شخص اول ارسال کند. امروزه پایگاه داده‌ها به این صورت کار می‌کنند.

تکنولوژی بلاکچین به کاربران این امکان را می‌دهد که به اطلاعات مشابهی در یک زمان دسترسی داشته باشند. همه اطلاعات به طور هم‌زمان در دسترس همه شرکت کنندگان است. هیچ فردی نمی‌تواند داده‌ها را کنترل کند.

بلاک چین انواع مختلفی از اطلاعات را ثبت می‌کند. می‌تواند پول، هویت، موسیقی یا حتی توافقات بین افراد را ضبط کند. این فناوری بی‌اعتمادی را از بین می‌برد زیرا تمام اطلاعات در آن جمع‌آوری می‌شود و در دسترس همه است. اگر کسی سعی کند داده‌ها را تغییر دهد، همه کاربران از آن مطلع خواهند شد. این موضوعی است که بلاک چین را به یک سیستم دقیق، قابل اعتماد و بسیار راحت تبدیل می‌کند.

اهمیت فناوری بلاک چین و بیت کوین

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر اساس این فناوری شکل گرفتند. در سال 2009، یک برنامه‌نویس ناشناس اولین ارز رمزنگاری شده به نام بیت کوین را ایجاد کرد.

 آموزش بلاک چین و بیت کوین

به بیان ساده، بیت کوین یک ارز دیجیتال است که می‌توان آن را خرید و فروش کرد و برای خرید کالا و خدمات از آن استفاده کرد. بر خلاف دلار یا سایر ارزها، بیت کوین هیچ گونه شکل کاغذی و سکه‌ای ندارد. این یک ارز مجازی است و فقط به صورت دیجیتالی قابل استفاده است.

درک غیر متمرکز بودن بلاکچین

برای کودکتان توضیح دهید که در شکل متمرکز و سنتی برای تجارت، نیاز به نهادی مانند بانک است. بانک‌ها یا سایر مؤسسات مالی متمرکز، سوابق مربوط به دارایی‌ها را نگهداری می‌کنند. شخص بانکدار روی تمام تراکنش‌ها نظارت می‌کند و اعتبار برخی معاملات را تأیید می‌کند.

بلاکچین برای نوجوانان و کودکان

مقام مرکزی یا بانکدار باید امنیت دفتر کل (تمام دارایی‌ها و اطلاعات و تراکنش‌ها) را فراهم کند تا از هرگونه تغییر غیرموجه جلوگیری شود. علاوه بر این، بانکدار باید همیشه در دسترس باشد تا از تراکنش بین کاربران اطمینان حاصل کند. بانکدار باید اعتبار بالایی داشته باشد و فردی حرفه‌ای باشد تا از اشتباهات تصادفی جلوگیری کند.

اما در تکنولوژی بلاکچین این‌گونه نیست. در اینجا باید به کودکتان بیاموزید که چگونه بلاک چین، قدرت متمرکز را حذف می‌کند. در بلاکچین نیازی نیست که نگران اعتبار یا حرفه‌ای بودن بانکدار باشید. در بلاک چین، مهم نیست که یک کاربر در شبکه قابل اعتماد نیست یا یک کاربر خاص شبکه را به خطر می‌اندازد. تراکنش‌ها روی بلاک چین انجام می‌شود و حتی اگر یک فرد خاص مثل بانکدار در شبکه در دسترس نباشد، بازهم تراکنش‌ها ثبت می‌شوند.

توضیح ساده و داستانی غیر متمرکز بودن تکنولوژی بلاکچین

خلاقیت در توضیح دادن چنین مسائلی برای کودکان بسیار مهم است. برای توضیح غیر متمرکز بودن تکنولوژی بلاکچین به کودکان می‌توانید از مثال زیر استفاده کنید:

آموزش به کودکان

چند روز دیگر تولد علی است. پدربزرگ علی در شهر دیگری زندگی می‌کند و قصد دارد برای تولد نوه‌اش کادویی تهیه کند. علی دوست دارد که برای تولدش یک بازی PS4 هدیه بگیرد. قلم و کاغذ برمی‌دارد و نامه‌ای برای پدربزرگش می‌نویسد و در آن تقاضای یک بازی می‌کند.

علی نامه را به پدر خودش می‌دهد تا برای پدربزرگ ارسال کند. پدر علی نامه را می‌خواند و از آنجایی که دوست ندارد علی تمام وقتش را به بازی بگذراند، متن نامه را عوض کرده و به جای بازی تقاضای کتاب داستان می‌کند.

خب تا اینجا کودک متوجه می‌شود که پدر علی به عنوان یک واسطه می‌تواند به راحتی در نامه تغییر ایجاد کند. تغییری که صاحب نامه‌ یا همان علی آن را دوست ندارد.

حالا اگر علی به جای پدرش از یک فناوری بلاکچین استفاده می‌کرد چه می‌شد؟ فرض کنیم محلی برای ارسال نامه‌ی علی بدون واسطه (مانند بلاکچین) وجود دارد آنجا همه‌ی کاربران تقاضای علی را می‌بینند و زمانی که پدر علی نامه را تغییر می‌دهد، سایر کاربران متوجه می‌شوند و با تغییر مخالفت می‌کنند. درنهایت تقاضای علی به صورت درست به دست پدربزرگش می‌رسد و او صاحب بازی خود می‌شود.

سایر مباحث حوزه‌ی بلاکچین

مباحث حوزه‌ی بلاکچین

همان‌طور که در بالا خواندید، می‌توانید با داستان‌های ساده همه چیز را به کودکتان بیاموزید. با همین روش می‌توانید مفهوم اضافه شدن بلاک‌ها را نیز به او بگویید.

کتاب‌های مصور بسیار خوبی در بازار برای کودکان موجود است ازجمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب مصور جایی در بلاک چین اشاره کرد. در این کتاب مفاهیم بلاکچین به صورت داستانی و توسط شخصیتی به نام بلاکی توضیح داده می‌شود.

همچنین می‌توانید معنی ماینینگ و استخراج را با یک داستان در مورد معدن طلا برای آن‌ها توضیح دهید.

سخن پایانی

تکنولوژی بلاکچین و دنیای ارزهای دیجیتال روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شوند؛ بنابراین، اگر بچه‌های کوچکی دارید که در مورد این فناوری کنجکاو هستند، حتماً به آن‌ها آموزش دهید. آن‌ها حتی می‌توانند پس از رسیدن به سن مناسب، تجارت در حوزه‌ی رمزارزها را شروع کنند.حتماً نظرات و سؤالات خود را در کامنت ها برای ما بنویسید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید