وبلاگ

در زمینه بلاک چین، فورک یک پدیده فنی است و زمانی رخ می‌دهد که یک…
فورک (Fork)
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

آشنایی با اصطلاح فورک (Fork)

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در زمینه بلاک چین، فورک یک پدیده فنی است و زمانی رخ می‌دهد که یک بلاک چین به دو شاخه مجزا تقسیم شود. این دو شاخه تاریخچه تراکنش‌های خود را تا نقطه تقسیم به اشتراک می‌گذارند. از آنجا به بعد هر کدام به طور مستقل به مسیر خود ادامه می‌دهند. اگر دوست دارید در مورد اصطلاح Fork بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

بازار سهام پر از افرادی است که قیمت همه ‌چیز را می‌ دانند ولی ارزش هیچ‌ چیز را نمی ‌دانند.

فیلیپ فیشر | Philip Arthur Fisher

 

 

فورک بلاک چین چیست؟

فورک بلاک چین

دلایل احتمالی زیادی برای وقوع فورک های بلاک چین وجود دارد. Fork می‌تواند تصادفی یا عمدی باشد. Forkهای عمدی بیشتر به دو دسته سافت فورک یا هارد فورک دسته بندی می‌شوند.

فورک‌های تصادفی و عمدی

در هر لحظه، هزاران ماینر در حال رقابت برای ایجاد یک بلوک جدید هستند. با این همه ماینینگ در یک زمان، دو یا چند ماینر گاهی یک بلوک جدید را به طور هم‌زمان استخراج می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، یک Fork تصادفی ایجاد می‌شود. مشکل زمانی حل می‌شود که بلوک های جدید به یکی از زنجیره‌ها اضافه شود. وقتی این اتفاق بیفتد، شبکه به کار روی زنجیره طولانی‌تر ادامه می‌دهد و زنجیره کوتاه‌تر را رها می‌کند.

هنگامی که یک Fork عمدی ساخته می‌شود، شبکه روی یک زنجیره واحد دوباره همگرا نمی‌شود. این نوع فورک توسط توسعه‌دهندگان بلاک چین برای اعمال تغییرات در پروتکل استفاده می‌شود. به عنوان مثال، توسعه‌دهندگان ممکن است از یک فورک عمدی برای افزایش اندازه بلوک، کاهش زمان بلوک یا حتی پیاده سازی یک الگوریتم کاملاً جدید استفاده کنند. یک Fork عمدی می‌تواند سافت یا هارد باشد. این دو از نظر سازگاری با زنجیره و کاربرد آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارند.

هارد فورک

هارد فورک , سافت فورک

Hard Fork، فورکی است که قوانین جدیدی را معرفی می‌کند و گره‌های موجود در شبکه را ملزم می‌کند تا نرم افزار خود را ارتقا دهند. یک بلاک چین با محدودیت اندازه بلوک 1 مگابایت را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید بلوک‌های بزرگ‌تری داشته باشید که بتوانند تا ۸ مگابایت داده را ذخیره کنند، باید مجموعه‌ای از قوانین جدید را پیاده‌سازی کنید که محدودیت اندازه بلوک را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش می‌دهد. این موضوع منجر به ایجاد هارد فورک می‌شود.

وقتی Hard Fork اتفاق می‌افتد، اعضای انجمن (کاربران و ماینرها) باید تصمیم بگیرند. آن‌ها می‌توانند گره خود را به روز کنند و به زنجیره تازه فورک شده سوئیچ کنند یا می‌توانند کار با نرم افزار قدیمی را ادامه دهند. در هر صورت، آن‌ها دارای ارز دیجیتال در هر دو زنجیره هستند.

پس از ایجاد تغییر، هر گره‌ای که نتواند به قوانین اجماع جدید ارتقا یابد، دیگر نمی‌تواند در مکانیسم اجماع شرکت کند. در لحظه‌ای که هاردفورک انجام می‌شود، آن‌ها را به یک زنجیر جداگانه وادار می‌کنند. سیستم‌های ارتقا نیافته دیگر نمی‌توانند قوانین اجماع جدید را پردازش کنند و باعث می‌شود که بلاک چین با یک هارد فورک با زنجیره اصلی ناسازگار باشد.

سافت فورک

برخلاف هارد فورک ها، تغییراتی که توسط  Soft Fork ها اعمال می‌شود، زنجیره‌ها را با هم سازگار می‌کند. سافت فورک نیازی به ارتقاء گره‌ها ندارد. آن‌ها می‌توانند به اجرای نسخه نرم‌افزار قدیمی ادامه دهند و همچنان در شبکه ارتقا یافته به‌عنوان اعتبارسنجی تراکنش‌ها شرکت کنند. سافت Forkها را می‌توان توسط کاربران (UASF یا سافت فورک فعال شده توسط کاربر) یا ماینرها (MASF یا سافت فورک های فعال شده استخراج کننده) فعال کرد.

فورک ها چه کاربردی دارند؟

کاربردی فورک ها

Forkها یکی از راه‌های ایجاد ارزهای دیجیتال جدید هستند. برخی از ارزهای محبوب محصول هارد فورک هستند. یک مثال بیت کوین کش است که در آگوست 2017 از بیت کوین فورک شد. Fork بیت کوین کش محدودیت اندازه بلوک را از 1 به 8 مگابایت و بعداً به 32 مگابایت تغییر داد.

نمونه دیگری از هارد فورک Ethereum Classic است. این ارز در اکتبر 2016 ایجاد شد، زمانی که گروهی از توسعه‌دهندگان قوانین جدیدی را که با هارد فورک اجرا شده بود، رد کردند. در عوض، آن‌ها ترجیح دادند به استفاده از بلاک چین قدیمی اتریوم ادامه دهند که بعداً به اتریوم کلاسیک تغییر نام داد.

سخن پایانی

دانستن Forkها برای هر کسی که صاحب ارزهای دیجیتال است مفید خواهد بود. در صورتی که یک ارز رمزنگاری که مالک آن هستید در معرض هارد فورک باشد، این دانش به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای خود بگیرید. حتما نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

مرج اتریوم چیست؟ همه چیز در مورد آپدیت اتریوم به زبان ساده

 

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید