فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پایان جنگ روسیه و اوکراین

پایان جنگ روسیه و اوکراین همانند شروعش، تاثیرات مختلفی بر بازار های مالی مانند ارز دیجیتال، طلا، سهام، کامودیتی ها (نفت و ...) خواهد داشت. اما این تاثیرات در هر پایانی متفاوت خواهد بود. در این مقاله 4 سناریو احتمالی پایان جنگ اوکراین و روسیه را بررسی کردیم و تاثیرات آن بر بازار های مالی را شرح دادیم.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

جنگ روسیه و اوکراین چگونه پایان خواهد یافت؟ این سوالی است که در ذهن همه وجود دارد. سخت است که بدانیم در سر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه چه می گذرد. با این حال، این پنج سناریو سناریوهای بالقوه ای را برای بازارها و دارایی های اصلی ارائه می دهند: سهام، طلا، رمزارزها، نفت و دلار آمریکا. پایان جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند سناریو‌های مختلفی داشته باشد. محتمل ترین سناریو ها از نگاه کارشناسان حامی آکادمی به شرح زیر است:

  1. آتش بس و جنگ سرد بین روسیه و اوکراین
  2. توافق بین روسیه و اوکراین
  3. درگیری ناتو در جنگ روسیه و اوکراین
  4. تغییر رژیم روسیه و سرنگونی پوتین

در زیر هر کدام از این سناریو ها را یررسی کردیم و تاثیر هر کدام را بر بازار های مالی شرخ دادیم. با ما همراه باشید.

آتش بس و جنگ سرد بین روسیه و اوکراین

مقامات روسیه و اوکراین تقریباً از روزی که مسکو به نیروهای خود برای تصرف کیِف (Kyiv) دستور داد با هم در تماس بوده اند، اما مذاکرات بین روسیه و اوکراین تاکنون بی نتیجه بوده است. با این حال، گزارش های گاه به گاه از پیشرفت و وجود گفت و گو، امید  به آتش بس را روشن می کند. توقف خصومت‌ها اولین گام به سوی راه حل بلندمدت تلقی می‌شود، اما ممکن است به یک درگیری منجمد تبدیل شود، مشابه آنچه در منطقه دونباس اوکراین که از سال 2015 ادامه دارد.

تحریم های مستمر و بیشتر غرب، خطر وقوع یک جنگ تمام عیار جدید و عدم قطعیت قیمت نفت و گاز را حفظ خواهد کرد. دلار در اثر عدم اطمینان بازار سود می برد و لحن انقباض احتمالی فدرال رزرو – مربوط به افزایش قیمت انرژی و همچنین فشارهای داخلی و تورم – باعث تقویت بیشتر دلار خواهد شد. برای بازار رمزارزها در این شرایط با توجه به ناپایداری های اتفاق افتاده نزول پیش بینی می شود. طلا ممکن است از آتش بس ضربه بخورد و سپس به تدریج عقب نشینی کند، زیرا ذخایر عظیم این فلز گرانبها که توسط بانک مرکزی روسیه جمع شده است، می تواند برای تامین مالی اقتصاد خفه شده از تحریم های غرب فروخته شود.

احتمال: زیاد – این همان چیزی است که نه تنها در دونباس، بلکه در بخش هایی که روسیه از گرجستان خارج کرد نیز رخ داد.

توافق بین رپوتین و زلنسکی

اگر خصومت ها با یک توافق بلندمدت بین روسیه و اوکراین خاتمه می یافت، مردم در سراسر جهان و بازارها یک نفس راحتی کشیدند. در حالی که بسیاری گمان می کنند که توافقی برقرار شده است است، بازارها به سرعت واکنش نشان می دهند. با بازگشت روسیه به بازارهای جهانی با برخی ظرفیت ها، سهام افزایش می یابد و قیمت نفت کاهش می یابد. یک توافق در اروپا نیز می‌تواند با ایران امکان توافق را فراهم کند و ظرفیت بیشتری به بازارها بیافزاید. قیمت مواد غذایی کاهش خواهد یافت.

دلار در ابتدا در بحبوحه فروش دارایی‌های مطمئن سقوط خواهد کرد، اما بعداً افزایش خواهد یافت؛ زیرا فدرال رزرو همچنان در خط مقدم انقباض قرار دارد. ذکر این نکته ضروری است که تورم اصلی ایالات متحده نسبت به بسیاری از کشورها بالاتر است و این چیزی است که برای بانک مرکزی آمریکا اهمیت دارد. طلا در ابتدا می تواند به طرز شگفت انگیزی افزایش یابد، زیرا کاهش انتظارات تورمی باعث کاهش بازدهی اوراق قرضه  ایالات متحده می شود. با این حال، مسیر انقباضی شدن سیاستهای پولی فدرال رزرو و فقدان جذابیت دارایی های امن در نهایت بر فلز گرانبها فشار می آورد. بازار ارز دیجیتال از این امنیت بازارها رشد خواهند کرد.

احتمال: متوسط ​​به بالا – تعهد قانون اساسی اوکراین برای خودداری از ورود به ناتو در حین پیوستن به اتحادیه اروپا و عقب نشینی روسیه از بیشتر سرزمین هایش می تواند مبنای توافق باشد.

ناتو وارد جنگ روسیه و اوکراین می‌شود

اگر این جنگ به یک جنگ هسته ای تبدیل شود، سرمایه گذاری و پول اصلا اهمیتی نخواهد داشت. با این حال، اگر روسیه از تسلیحات شیمیایی استفاده کند و غرب تصمیم به اقدام بگیرد، یا اگر اشتباه محاسباتی هر دو طرف منجر به درگیری مستقیم بین هواپیماهای آمریکایی و روسیه شود، درگیری به طور چشمگیری گسترش خواهد یافت.

این امر باعث می شود سهام دچار سقوط گسترده‌ای شود که شاید منجر به توقف معاملات شود. دلار (Dollar)، ین (Japanese yen) و فرانک (Swiss franc) به عنوان ارزهای امن تقاضای بیشتری پیدا خواهند کرد. طلا در چنین سناریویی فضایی برای صعود تا 2500 دلار خواهد داشت، زیرا گمانه زنی در مورد جنگ هسته ای باعث می شود برخی این فلز گرانبها را ارز انتخابی پس از آخرالزمان بدانند. نفت در ابتدا افزایش می یابد، اما کشورهای تولیدکننده نفت می توانند تولید خود را افزایش دهند در حالی که افزایش قیمت سایر کالاها و تضعیف اعتماد مصرف کننده منجر به تخریب تقاضا می شود که در نهایت قیمت ها را کاهش می دهد. ناتو در نهایت در چنین جنگی پیروز خواهد شد، اما بهای ویرانگری برای جهان خواهد داشت. بازار ارز دیجیتال در ابتدا بسیار سقوط خواهد کرد. اما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله جابجایی دارایی ها، در بلندمدت صعودی شود.

احتمال: کم – روسیه و ایالات متحده هر دو در تلاش برای اجتناب از آن هستند.

تغییر رژیم روسیه و سرنگونی پوتین

سناریویی که بسیاری در غرب آرزوی آن را دارند، سرنگونی پوتین است. اما بسیار بعید است، زیرا کرملین تسلط قوی بر ارتش دارد و توسط بخش قابل توجهی از مردم حمایت می شود. با این حال، این یک سناریوی وحشی است زیرا هیچ کس نمی داند چه کسی جایگزین ولادیمیر پوتین خواهد شد. این می‌تواند یک حکومت نظامی متشکل از تندروها باشد که پوتین را یک کبوتر صلحجو جلوه دهد، می‌تواند لیبرال‌های مورد انتظار غرب باشد، یا شاید بدترین سناریو یک جنگ مداوم قدرت باشد. این سوال که چه کسی سلاح های هسته ای را در اختیار دارد بر بازارها سنگینی می کند.

با فرض اینکه یک کودتا در کاخ کرملین منجر به رژیم جدیدی شود که به جنگ پایان می‌دهد، این یک نتیجه خوشایند خواهد بود که مشابه یک معامله بلندمدت و حتی برای بازارها بهتر است. سهام و بازار ارز دیجیتال بالاتر می‌روند، نفت و طلا سقوط می‌کنند. دلار تنها زمانی بهبود می یابد که گرد و غبار فروکش کند و سیاست فدرال رزرو به جای ترس از جنگ بر بازارها تسلط یابد.

احتمال: بسیار کم – هیچ کس نمی‌خواهد یک قدرت خارجی دیکته کند که چه کسی بر کشور حکومت می‌کند – که در مورد روسیه، اوکراین و همه کشورهای مشابه صدق می‌کند.

نتیجه گیری نهایی در مورد پایان جنگ روسیه و اوکراین

شروع یک جنگ راحت تر از پایان دادن به آن است، و در حالی که این چهار سناریو متفکرترین نتایج را در بر می گیرند، موارد بسیار بیشتری وجود دارد که باید در نظر گرفت، به خصوص اگر جنگ ادامه یابد و عناصر اضافی آشکار شوند. دخالت چین در اعمال فشار بر هر دو طرف بسیار مهم است و همچنین نشانه‌ای است که می‌تواند تعیین کند کدام سناریو از اینها – یا سایرین – نتیجه نهایی است. در جدول زیر به طور خلاصه آینده هر کدام از بازار های مالی پس از وقوع سناریو مطرح شده نوشته شده است.

ارز دیجیتال طلا دلار نفت
آتش بس نزولی نزولی سپس صعودی صعودی صعودی
توافق روسیه و اوکراین صعودی صعودی نزولی سپس صعودی نزولی
ورود ناتو به جنگ نزولی صعودی صعودی صعودی
سرنگونی پوتین صعودی نزولی نامعلوم نزولی
2.5/5

دیدگاهتان را بنویسید