فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

علت سقوط لونا؛ ریزش 95 درصدی ترا لونا در یک شب عمدی بود؟

روز دوشنبه، قیمت ارزهای رمزنگاری شده محبوب مانند بیت کوین، اتریوم و بسیاری دیگر، پس از نزدیک به دو ماه قرمزی مداوم، به شدت کاهش یافت. کاهش سریع بود، اما این در دنیای ارزهای دیجیتال تقریباً معمول است. چیزی که غیرمعمول است، استیبل کوین UST بود که قرار است همیشه یک دلار آمریکا ارزش گذاری شود، ناگهان 0.23 دلار قیمت گذاری شد و در زمان نوشتن به 0.45 دلار رسید که باعث سقوط لونا (LUNA) شد. ریزش 95 درصدی ترا لونا از حدود 120 دلار به زیر 10 دلار همه را در شوک فرو برد. حال در این مقاله علت ریزش ترا لونا را بررسی می‌کنیم.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر فقط یک پروژه کوچک کریپتو سقوط لونا را تجربه می‌کرد، هیچ کس ککش هم نمی گزید. اما ترا یا TerraUSD که موجب ریزش 95 درصدی لونا شد، دارای ارزش بازار تقریباً 16.7 میلیارد دلار است (خوب، باید بیش از 18 میلیارد دلار باشد، اما دوباره، UST در حال حاضر زیر 1 دلار ارزش دارد. بنابراین ناهنجاری است)، و یکی از بزرگترین پروژه های استیبل کوین در کریپتو است (استیبل کوین نوع خاصی از ارز دیجیتال است که با قیمت یک دارایی واقعی مطابقت دارد).

علت سروصدای ریزش سنگین لونا

تصور کنید دلار آمریکا ارزش خود را از دست بدهد. تصور آن چندان سخت نیست، اسمش تورم است و در حال حاضر بیداد می کند. اما تصور کنید دلار در عرض چند ساعت یا چند دقیقه قدرت خرید خود را از دست بدهد (برای ما ایرانی ها تصور این هم خیلی سخت نیست!). شکلاتی که امروز صبح 3 دلار قیمت دارد، 4 دلار در بعدازظهر است، و مقدار دلار در حساب بانکی شما به اندازه این اختلاف رشد نکرده است. چنین چیزی باعث هرج و مرج در اقتصاد ایالات متحده (و جهانی) می شود و قیمت های حمل و نقل به طور ناگهانی افزایش می یابد (فقط یک موضوع) و باعث می شود قیمت های دیگر حتی بیشتر رشد کنند و در نهایت خرید کالاهای ضروری  مثل غذا را برای بسیاری از مردم سخت یا غیرممکن می کند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، اوضاع آنقدرها هم بد نیست، زیرا اقتصاد کل کشورها در خطر نیست، اما همچنان شرایط بد  است. هر کسی که روی ارزش  یک دلاری  UST 1حساب کرده باشد، برای مثال شخصی که UST را با پروتکل مالی غیرمتمرکز وام می دهد، با مشکل مواجه است. و از برخی جهات، دامپینگ UST بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیز تأثیر می گذارد.

UST نوع خاصی از استیبل کوین است که به آن استیبل کوین الگوریتمی می گویند. این بدان معناست که برخلاف USDC و USDT، پول نقد واقعی در بانک پشتیبانی نمی‌شود، اما از طریق مکانیسم دیگری پیوند خود را با دلار حفظ می‌کند.

پیچیدگی های نحوه عملکرد UST نسبتاً پیچیده است. در اینجا یک نسخه ساده آماده کرده ایم. UST توسط شرکتی به نام Terraform Labs ایجاد و نگهداری می شود که از بلاک چین Terra نیز نگهداری می کند. ترا یک ارز رمزنگاری “خواهر” به نام LUNA دارد که به طور جدایی ناپذیری به آن مرتبط است، زیرا برای ایجاد UST باید LUNA را بسوزانید و بالعکس. همیشه می توانید 1 UST را با 1 دلار لونا مبادله کنید. این سیستم برای استفاده از عرضه و تقاضا طراحی شده است. اگر تقاضا برای UST کاهش یابد و قیمت آن با دلار کاهش یابد، آربیتراژورها (تجاری که از ناکارآمدی بازار کسب درآمد می کنند) (در تئوری) LUNA را به قیمت UST می فروشند تا زمانی که تعادل برقرار شود.

مکانیسم های پشتیبانی از قیمت UST نیمه خودکار هستند و در اکثر سناریوها به خوبی کار می کنند، حتی زمانی که نوسانات زیادی وجود دارد. اما آنها در سناریوهای شدید، مانند تقاضای بازار برای LUNA و/یا UST که یک شبه ناپدید می شوند، به خوبی کار نمی کنند.

مکانیسم دیگری وجود دارد که از پیوند UST به دلار محافظت می کند. این سازمان که LFG (Luna Foundation Guard) نامیده می شود، یک سازمان با بودجه خوب است که می تواند وثیقه مورد نیاز برای محافظت از قیمت UST را اضافه کند. راه آسان برای انجام این کار فقط ذخیره دلار به عنوان پشتوانه است، اما LFG مقادیر زیادی بیت کوین خریداری  و آن را به خزانه اضافه کرد که برای محافظت از قیمت UST استفاده شود.

قیمت بیت کوین به خودی خود بی ثبات است و در شرایط فعلی اقتصاد کلان به خوبی عمل نمی کند، با تغییر فدرال رزرو از تسهیل کمی به انقباض، زنجیره تامین ویرانی در تولید، و جنگ در اوکراین که بیداد می کند و آشفتگی های بیشتری را به بازارهای متزلزل اضافه می کند. . نتیجه؟ قیمت سهام در چند روز گذشته به سرعت در حال کاهش بوده است و بیت کوین که خود نیز به طور گسترده به عنوان یک دارایی پرخطر در نظر گرفته می شود، به دنبال آن است. بنابراین اکنون آن بیت‌کوین‌هایی که LFG اخیرا خریداری کرده، ارزش کمتری دارند و LFG ممکن است مجبور شود آنها را به دلار با قیمت پایین‌تری بفروشد.

خزانه LFG عمیق است و ممکن است سرمایه گذاران بزرگ دیگری نیز وجود داشته باشند که بخواهند وارد شوند و به حفظ قیمت UST کمک کنند. اما اعتماد به UST متزلزل شده است، و برخی از مردم می ترسند که ممکن است قیمت به صفر برسد، بنابراین آنها ترا و لونا را می فروشند تا زودتر از شر آن خلاص شوند.

آیا ممکن است سقوط لونا عمدی باشد؟

وقتی یک زمین بازی دارید که می توانید در آن پول واقعی به دست آورید، و چیزی مانند UST را به آن معرفی کنید، کسی پیدا می شود که فکر کند می شود از آن استفاده کند. منتظر شرایط بیرونی عالی باشید، سپس مقادیر انبوهی از UST را دامپ کنید تا قیمتش آن را کاهش دهید، و سپس، در میان وحشت، LUNA را شورت کنید، و شاید حتی قبل از اینکه UST اتصال خود را را بازیابی کند مبالغ هنگفتی لونا بخرید. این فقط یک مثال ساده است، اما شخصی مقدار زیادی UST فروخته و مقدار زیادی LUNA را کوتاه کرده است.

بعد از ریزش سنگین LUNA چه اتفاقی می‌افتد؟

این اتفاقات می افتد. UST قبلاً چندین بحران از این قبیل داشت، و همیشه پیوند خود را با دلار بازگرداند، و ممکن است این بار نیز اتفاق بیفتد (قیمت UST در چند ساعت گذشته افزایش یافته است و در حالی که هنوز با 1 دلار فاصله زیادی دارد. ، به نظر می رسد به آنجا می رسد). یا UST می تواند کاهش یابد و به بسیاری از سرمایه گذاران در این فرآیند آسیب برساند و عدم اطمینان بیشتری را به بازار بیاورد. اگر LFG مجبور شود تمام بیت کوین خود را بفروشد، احتمالاً برای قیمت بیت کوین بد خواهد بود. اما در دراز مدت، بیت کوین، اتریوم و سایر استیبل کوین ها باید خوب باشند.

چه درس هایی باید از سقوط لونا آموخت؟

نکته واضح این است که ارزهای رمزپایه خطرناک هستند، اما احتمالاً از قبل می دانستید.

همچنین، بازار ارزهای دیجیتال جوان است و پلتفرم‌های برنامه غیرمتمرکز مانند اتریوم اساساً امکانات بی‌نهایتی را برای ایجاد محصولات مالی مختلف فراهم می‌کنند. این محصولات به روش مالی سنتی آزمایش و آزمایش نشده اند و ممکن است همه چیز به سرعت و به سختی اشتباه پیش برود.

به طور دقیق‌تر، استیبل کوین‌های الگوریتمی – اگرچه ذاتاً بد نیستند – اما خطرناک هستند. یک استیبل کوین که پشتوانه دلار در برابر دلار است، با دلارهایی که به صورت نقد واقعی در یک بانک نگهداری می‌شوند، احتمال کمتری دارد که نسبت به دلار کاهش یابد. یک استیبل کوین الگوریتمی، اگرچه همیشه تا حدی توسط چیزی ارزشمند در جایی پشتیبانی می‌شود، اما مکانیسم آن بسیار پیچیده است. و اگرچه ممکن است در 99 درصد مواقع همه چیز خوب به نظر برسد، اما در آن موقعیت عجیب و غریب که بازارها شروع به فروپاشی می کنند، مکانیسم محافظت از ارزش آن ممکن است کاهش یابد.

 

 

2.8/5

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید