تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا روز دوشنبه 2 خرداد
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا – دوشنبه 2 خرداد 1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در تحلیل انس جهانی طلا در هفته اول خرداد، طلا پس از سقوط به کمتر از 1800 دلار در ابتدای هفته، مسیر خود را معکوس کرد و به یک زنجیره باخت چهار هفته‌ای پایان داد. شاخص‌های تکنیکال حاکی از آن است که برای XAU/USD ممکن است ادامه صعود در هفته آینده دشوار باشد، اما واکنش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده به صورتجلسه ماه می کمیته بازار آزاد فدرال رزرو باید باعث حرکت این جفت ارز در اواخر هفته شود.

هفته گذشته چه اتفاقی برای انس طلا افتاد؟

در زیر به بررسی وقایع هفته گذشته که تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم روی انس جهانی طلا داشتند را بررسی و تحلیل می‌کنیم.

دوشنبه 26 اردیبهشت

فضای بازار ریسک گریز به دلار کمک کرد تا به قدرت گرفتن خود ادامه دهد و باعث شد XAU/USD به پایین ترین سطح خود از اواخر ژانویه به 1786 دلار برسد. داده‌های چین نشان داد که خرده‌فروشی و تولید صنعتی به ترتیب 11.1 درصد و 2.9 درصد به صورت سالانه در ماه آوریل کاهش یافته است که به سرمایه‌گذاران تأثیر منفی سیاست کووید صفر را بر اقتصاد نشان می دهد. شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح خود از اواخر سال 2002 رسید.

سه شنبه 27 اردیبهشت

شانگهای اعلام کرد که در تمام مناطق عفونت‌های کروناویروس به صفر رسیده است و مجدداً تأکید کرد که از 21 مه کاهش تدریجی محدودیت‌ها را با هدف رفع کامل قرنطینه تا اول ژوئن آغاز می‌کند. اگرچه این موضوع کمک کردتا قیمت طلا جهش مجدد کند اما افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، صعود XAU/USD را محدود کرد. اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که فروش خرده فروشی در ماه آوریل 0.9٪ به صورت ماهانه افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 0.7٪ بود. در همین حال، جروم پاول تکرار کرد که سیاستگذاران فدرال رزرو از افزایش 50 واحدی نرخ بهره در دو جلسه بعدی حمایت گسترده ای داشتند.

چهارشنبه و پنج شنبه، 28 و 29 اردیبهشت

طلا در روز چهارشنبه نسبتاً آرام ماند و روز را ثابت نگه داشت و در روز پنجشنبه حرکت صعودی خود را افزایش داد. ارقام ناامیدکننده درآمد و چشم‌اندازهای ناامیدکننده فروش خرده‌فروشان بزرگ در ایالات متحده، از جمله Walmart، Target و Kohl’s، باعث حرکت سرمایه به سمت به دارایی های امن در روز پنجشنبه شد و طلا نزدیک به 1.5 درصد افزایش یافت و بزرگترین افزایش یک روزه خود از اوایل ماه مارس را به ثبت رساند. علاوه بر این، XAU/USD به بالای SMA کلیدی 200 روزه طی رالی روز پنجشنبه صعود کرد و خریداران تکنیکال را بیشتر به خود جلب کرد.

جمعه 30 اردیبهشت

در غیاب انتشار داده‌های کلان سطح بالا و سرفصل‌های اساسی، طلا سودهای هفتگی خود را تثبیت کرد و در نهایت زیان روزانه متوسطی را به ثبت رساند. صرف نظر از این، XAU/USD برای اولین بار از اواسط آوریل افزایش هفتگی را ثبت کرد.

در هفته پیش رو چه اتفاقاتی بر انس جهانی طلا تاثیرگزار است؟

 سه شنبه 3 خرداد

S&P Global گزارش های PMI را برای ایالات متحده در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود این گزارشات نشان دهند که فعالیت‌های تجاری در اوایل ماه مه هم در بخش خدمات و هم در بخش تولید با سرعتی قوی به گسترش خود ادامه دادند. با این حال، اگر این داده به افزایش قیمت نهاده ها و مشکلاتی که شرکت ها برای پر کردن موقعیت های شغلی با آن مواجه هستند اشاره کنند، دلار می تواند تقویت شود و بر قیمت انس فشار بیاورد.

چهارشنبه 4 خرداد

فدرال رزرو صورتجلسه نشست ماه مه خود را منتشر خواهد کرد که در آن تصمیم گرفت تا نرخ بهره خود را 50 واحد افزایش دهد. هر چند پاول گفت: «افزایش 75 واحد پایه (bps) چیزی نیست که کمیته فعالانه در حال بررسی آن باشد.” اما اگر در صورتجلسه مشخص شود که برخی از سیاستگذاران نسبت به ایده افزایش نرخ بالاتر از 50 واحد تمایل نشان می دهند، این امر می تواند به عنوان یک حرکت انقباضی تلقی شود و بازدهی را افزایش دهد و به نوبه خود موجب افت قیمت طلا شود.

از سوی دیگر، اگر مقامات فدرال رزرو تمایل خود را برای افزایش 50 واحدی نرخ بهره در دو جلسه بعدی اعلام کنند، نشان می دهد که سیاست‌گذاران ممکن است به دنبال موضع محتاطانه‌ای باشند تا تأثیر نرخ‌های بالاتر بر تورم و فعالیت مصرف‌کننده را ببینند. در چنین سناریویی، کاهش قیمت دلار می‌تواند افزایش یافته و راه را برای یک صعود طولانی‌مدت در انس هموار کند.

سند اقتصادی ایالات متحده رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول و داده های شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) را در نیمه دوم هفته نشان خواهد داد. بعید است که انتشار تولید ناخالص داخلی واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند. انتظار می رود تورم اصلی PCE از 5.2 درصد در ماه مارس به 4.6 درصد به صورت سالانه در آوریل کاهش یابد. در صورتی که این داده‌ها مطابق با پیش‌بینی بازار یا حتی پایین‌تر از آن باشد، احتمالاً طلا قبل از آخر هفته جذابیت بیشتری برای خرید پیدا خواهد کرد و بالعکس.

در این میان، سرمایه گذاران همچنان تحولات مرتبط با ویروس کرونا در چین را زیر نظر خواهند داشت. اخبار مثبت در این زمینه باید به افزایش قدرت طلا کمک کند زیرا به افزایش تقاضا اشاره می کند.

بررسی تکنیکال روند انس طلا در تایم روزانه

در نمودار روزانه، شاخص قدرت نسبی (RSI) علیرغم بازگشت مجدد این هفته، زیر 50 باقی می ماند، که نشان می دهد پیشرفت اخیر این جفت بخشی از یک اصلاح بوده است. علاوه بر این، این جفت هنوز شکستن مقاومت SMA 200روزه را تایید نکرده است که در حال حاضر حدود 1840 دلار است.

تحلیل انس جهانی طلا تایم فریم روزانه دوشنبه 2 خرداد

در صورتی که طلا شروع بتواند از 1840 دلار به عنوان حمایت استفاده کند، بسته شدن  کندل روزانه بالاتر از این سطح و 1850 می تواند به عنوان یک حرکت صعودی تلقی شود و اهداف بعدی به سمت 1870 دلار فعال می شود (فیبوناچی 38.2% اصلاح).

از طرف دیگر، اگر طلا نتواند SMA 200 روزه را بشکند، فروشندگان می توانند دوباره قدرت بگیرند. در آن سناریو، 1810 دلار (سطح ایستا) به عنوان هدف نزولی بعدی قبل از 1800 دلار (سطح روانی) قرار می گیرد.

بررسی سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشنی انس جهانی طلا روز دوشنبه 2 خرداد

در تایم فریم 4 ساعته نیز مقاومت های 1850 و 1880 مشخص شذه اند. قیمت یک الگوی دوقلوی مف تشکیل داده که شکست خط گردن میتواند هدف 1870 و 1880 دلاری را نشان دهد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید