وبلاگ

سال 2022 پر از حادثه و اتفاقات سرنوشت ساز برای بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس…
بازار فارکس
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

مهم ترین رویدادها و اتفاقات بازار فارکس در سالی که گذشت

زمان مطالعه: 6 دقیقه

سال 2022 پر از حادثه و اتفاقات سرنوشت ساز برای بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس بود. در این مقاله قصد داریم مهم ترین رویدادهایی که در سال گذشته بازارهای مالی را تحت تأثیر گذاشت، بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. حرفه شما، موتور تولید ثروت شماست!

پل کلیترو | Paul Clitheroe

 

قیمت ارز در بازار فارکس همواره در معرض نوسانات بوده است. این نوسانات ناشی از حوادث غیرمنتظره و اتفاقات بزرگ بازار مانند پیشرفت‌های فناوری یا رویدادهای سیاسی است. فهرست زیر برخی از مهم ترین رویدادهای ارزی سال 2022 را نشان می‌دهد. بسیاری از این رویدادها تأثیر قابل توجهی بر بازار در سال 2023 خواهند داشت.

مهم ترین رویدادها و اتفاقات فارکس در سال 2022

اتفاقات فارکس در سال 2022

سال 2022 تحت سلطه دو موضوع عمده بوده است: افزایش شدید تنش‌های ژئوپلیتیکی و تورم بی‌سابقه در اکثر اقتصادهای صنعتی. این دو حوزه کاملاً به هم مرتبط هستند و زنجیره‌ای از اتفاقات را برای فارکس و بازارهای مالی رقم زدند. در زیر مهم ترین رویدادها و اتفاقات را بررسی کرده‌ایم.

تصمیمات نرخ بهره

نرخ بهره

سرعت افزایش نرخ بهره ایالات‌متحده سریع‌تر از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر بوده است. نرخ بهره فقط در 11 ماه تا 375 واحد پایه افزایش پیدا کرد. (0.25٪ در ژانویه به 4.50 درصد در دسامبر)

تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره یکی از قدرتمندترین عوامل در ارزش ارز در بازار فارکس است. بانک‌های مرکزی با تغییر نرخ‌های بهره، میزان پول را در یک اقتصاد کنترل می‌کنند.

فدرال رزرو ایالات‌متحده، بانک مرکزی اروپا و بانک ژاپن تنها تعدادی از برترین بانک‌های مرکزی جهان هستند که در سال 2022 تصمیمات قابل توجهی در مورد نرخ بهره اتخاذ کردند. این اقدامات تأثیر زیادی بر بازار و میزان ارزهای این بانک‌ها گذاشت.

نرخ تورم و تولید ناخالصی داخلی

تورم و تولید ناخالصی داخلی

تورم بی‌سابقه در ایالات‌متحده که به دلیل اختلالات زنجیره تأمین سنگین و با اثر طولانی محرک‌های مالی همراه بود. علاوه بر این،حمله روسیه به اوکراین با افزایش عدم اطمینان در مورد تأمین‌کنندگان انرژی و کشاورزی باعث افزایش تورم دیگری شد.

داده‌های تورم و تولید ناخالص داخلی هر دو نشانه‌های مهمی از سلامت اقتصاد هستند. این دو شاخص می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت ارز داشته باشند. اقتصاددانان تورم را نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات توصیف می‌کنند. GDP ارزش کل همه کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور است.

انتظار می‌رود تا سال 2023، چندین اقتصاد بزرگ جهان، از جمله ایالات‌متحده، ارقام تورم و تولید ناخالص داخلی قابل توجهی را ارائه دهند.

رویدادهای سیاسی

با حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، یک دوره جدید و نامشخص در روابط بین‌الملل آغاز شده است. پیمایش این برخوردها همان‌طور که در بازار مالی آشکار می‌شود، بیش از پیش به ریسک شغلی سرمایه‌گذار تبدیل شده است. قیمت‌های جهانی کالاها دستخوش تغییر شده است. از طرف دیگر تورم افزایش پیدا کرده و اتحادیه اروپا و کل قاره را مجبور به بررسی مجدد سیاست‌های انرژی خود کرده است. مشکلات تأمین انرژی در اروپا ناشی از تحریم‌هایی است که علیه روسیه صورت گرفت.

انتخابات و سایر رویدادهای مهم سیاسی می‌تواند تأثیر زیادی بر بازار فارکس داشته باشد. عدم اطمینان سیاسی ممکن است نوسانات بازار را افزایش دهد. سرمایه‌گذاران و معامله گران در زمانی که رویدادهای سیاسی خاصی در جریان باشد، با احتیاط بیشتر به سمت بازار فارکس می‌آیند. دلیل این امر پیش‌بینی بسیار دشوار مسائل سیاسی است.

رویدادهای سیاسی مهم در سال 2022 مطمئناً بر بازار سال بعد (2023) تأثیر خواهد گذاشت. تغییرات در روابط بین‌المللی و معاملات تجاری و همچنین انتخابات در کشورهایی مانند ایالات‌متحده، برزیل و هند، همگی می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

جلسات و اطلاعیه های منظم بانک مرکزی

بانک مرکزی اروپا

بسیاری از جلسات کلیدی بانک مرکزی، از جمله نشست کمیته بازار باز فدرال رزرو (FOMC) و نشست شورای حاکمیتی بانک مرکزی اروپا، در سال 2022 برگزار شده است.

جلسات مقامات بانک مرکزی نیز از رویدادهای کلیدی است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر بازار ارز داشته باشد. این گفتگوها نشان می‌دهد که مقامات بانک مرکزی به چه فکر می‌کنند و می‌تواند نحوه نگاه بازار به تغییر بعدی نرخ‌های بهره را عوض کنند.

رکورد خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی

پس از مسدود شدن ذخایر طلا و ارز روسیه پس از تهاجم فوریه، سرمایه‌گذاری در خزانه‌داری ایالات‌متحده کمتر از قبل امن به نظر می‌رسد؛ بنابراین، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به دنبال جایگزین بودند و هنوز هم هستند. همچنین، نه چین و نه ژاپن دیگر اوراق قرضه ایالات‌متحده را نمی‌خرند که این یک روند معکوس در پویایی مالی جهانی است.

افزایش حمایت گرایی و دلار زدایی از جریان تجارت جهانی

دلار زدایی از جریان تجارت جهانی

در اواخر سال، اخباری مبنی بر توافق چین و عربستان سعودی مبنی بر مبادله نفت با یوان چین منتشر شد. چین یکی از اعضای مؤسس گروه BRICS است و ریاض در موارد متعدد تمایل خود را برای پیوستن به این شبکه ابراز کرده است. روسیه، در تلاش برای مقابله با تحریم‌ها، ترجیح داد صادرات انرژی خود را فقط به «کشورهای غیر دوست» ارائه دهد.

شاخص سلامت اقتصادی

اصطلاح «شاخص‌های سلامت اقتصادی» به آمارهای در دسترس عموم اشاره دارد که اطلاعاتی در مورد وضعیت اقتصاد ارائه می‌دهند. این ارقام از خرده فروشی و فعالیت‌های تولیدی تا نرخ اشتغال و تولید صنعتی را شامل می‌شود. سال 2022 داده‌های اقتصادی مهمی را به ما داد که وضعیت اقتصاد جهانی را روشن می‌کند و ارزش ارزهای مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دو مثال از این شاخص انتشار داده‌های اشتغال در ایالات‌متحده و شاخص مدیران خرید در اروپا (PMI) است.

تحولات تجاری اخیر

تحولات تجاری مانند تجدید نظر در تعرفه‌ها یا امضای قراردادهای تجاری جدید می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار فارکس داشته باشد. تغییر در سیاست تجاری می‌تواند بر تقاضای ارز یک کشور تأثیر بگذارد که به نوبه خود بر رقابت پذیری صادرات آن کشور تأثیر می‌گذارد.

چند رویداد تجاری مهم وجود دارد که می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در سال 2023 رخ دهد. بیشتر پیامدهای این رویدادها را در بازار فارکس خواهید دید. به عنوان مثال، ممکن است قراردادهای تجاری جدید امضا شود، یا ممکن است تغییر قابل توجهی در مناقشه تجاری جاری بین ایالات‌متحده و چین ایجاد شود.

بلایای طبیعی

بلایای طبیعی

بلایای طبیعی مانند طوفان، زلزله و آتش سوزی می‌تواند بر بازار فارکس تأثیر بگذارد. این بلایا ممکن است بر تقاضای ارز تأثیر بگذارد و عملیات روتین اقتصادی را مختل کند.

بلایای طبیعی بسیاری در سال 2022 رخ داد؛ مانند سیل در پاکستان و زلزله در ژاپن.

روندها و تحولات بازار ارزهای دیجیتال

حولات بازار ارزهای دیجیتال

در سال 2022، تغییرات بزرگ زیادی در صنعت ارزهای دیجیتال رخ داد. از جمله این تغییرات می‌توان به ظهور فناوری‌های جدید و سقوط صرافی‌هایی مانند FTX اشاره کرد. این تغییرات می‌تواند بر بازار فارکس و قیمت ارز تأثیر بگذارد. افزایش توجهات به ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که در سال 2023 به رشد خود ادامه خواهد داد.

سازگاری بازار

بازار فارکس به دلیل نوسانات شدید قیمتی که گاهی اوقات به عنوان “نوسانات بازار” شناخته می‌شود، معروف است. نوسانات شدید بازار می‌تواند بر قیمت ارز و اعتماد معامله گران به بازار تأثیر بگذارد.

رویدادهای مختلفی می‌توانند باعث نوسانات بازار در سال 2023 شوند. این تأثیرات شامل تغییرات در نرخ بهره، داده‌های اقتصادی و رویدادهای سیاسی است. معامله گران باید از پویایی‌های بی شمار در بازارها آگاه باشند تا برای این امر آماده شوند.

سخن پایانی

بازار فارکس به دلیل ماهیت پویا و دائماً در حال تغییر آن، ممکن است تحت تأثیر طیف گسترده‌ای از رویدادها و تحولات در سال قرار گیرد. تصمیمات نرخ بهره، داده‌های تورم و تولید ناخالص داخلی، رویدادهای سیاسی، جلسات بانک مرکزی، شاخص‌های اقتصادی، تحولات تجاری، بلایای طبیعی، تحولات بازار ارزهای دیجیتال، تنش‌های ژئوپلیتیکی و نوسانات بازار مهم‌ترین رویدادهای بازار فارکس هستند. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در دوره آموزش رایگان ارز دیجیتال، آموزش‌های اولیه این بازار را آموزش داده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره ی مالی یا اطلاعات بیشتر در خصوص بازارهای مالی یا سوالی در مورد دوره های حامی آکادمی دارید، با تیم ما در ارتباط باشید.

نویسنده: مهسا رزاقی

مطالب مرتبط

توضیح اصطلاح آربیتراژ در بازارهای مالی

مهم ترین رویدادها و اتفاقات دنیای کریپتو در سالی که گذشت

افزایش آمار کرونا در چین و بازگشایی مجدد مرزهای این کشور در سال جدید

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید