تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا روز دوشنبه 26 اردیبهشت
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا – دوشنبه 26 اردیبهشت 1401

افت 3 درصدی انس جهانی طلا در هفته گذشته گمنه زنی هایی از ریزشی بزرگتر را به همراه خود داشت. در تحلیل قیمت انس جهانی طلا این هفته به بررسی وقایع هفته گذشته که بر روی قیمت انس تاثیر داشتند پرداختیم. همچنین نگاهی هم به وقایع هفته پیش رو انداختیم. در آخر از نظر تکنیکال، چارت انس جهانی طلا را تحلیل کردیم.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

طلا پس از سقوط به زیر 1800 دلار در روز جمعه بهبود یافت اما در نهایت بیش از 3 درصد به صورت هفتگی از دست داد و دومین افت بزرگ یک هفته ای خود را در سال به ثبت رساند. این واقعیت که انس به مدت دو روز متوالی زیر SMA 200 روزه بسته شد، می تواند به عنوان یک سیگنال نزولی قابل توجه تلقی شود.

هفته گذشته چه اتفاقی برای انس طلا افتاد؟

در زیر به بررسی وقایع هفته گذشته که تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم روی انس جهانی طلا داشتند را بررسی و تحلیل می‌کنیم.

دوشنبه 19 اردیبهشت

دلار در آغاز هفته قوی شد و باعث شد که طلا به کاهش خود ادامه دهد. در گزارشی که در آخر هفته منتشر شد، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که رشد اقتصاد جهانی می‌تواند با سرعتی سریع‌تر از حد انتظار کند شود، زیرا تورم برای مدت طولانی‌تر از پیش‌بینی‌ها بالاتر است. علاوه بر این، داده‌های چین نشان داد که صادرات در ماه آوریل 1.9 درصد به صورت سالانه افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 16.4 درصد بود و این ترس از رکود را افزایش داد.

سه‌شنبه 20 اردیبهشت

گزارش‌های مقامات چینی درباره تشدید محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا در شهر شانگهای با وجود کاهش تعداد عفونت‌ها، اجازه نداد ریسک پذیری بازار بهبود یابد. در همین حال، چند نفر از اعضای بانک مرکزی آمریکا حمایت خود را از دو افزایش 50 واحد پایه  دیگر در دو نشست سیاستی بعدی ابراز کردند که به دلار کمک کرد تا قدرت خود را حفظ کند. حتی رئیس فدرال رزرو کلیولند، خاطرنشان کرد که آنها برای همیشه افزایش نرخ 75 واحد  را رد نمی کنند.

چهارشنبه 21 اردیبهشت

داده های منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده در روز چهارشنبه نشان داد که تورم، همانطور که توسط شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) اندازه گیری شد، از 8.5 درصد در ماه مارس به 8.3 درصد در ماه آوریل کاهش یافت. با کاهش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به زیر 3 درصد پس از این داده ها، طلا موفق شد روز را در محدوده مثبت ببندد.

پنجشنبه 22 اردیبهشت

جو نامناسب بازار در روز پنجشنبه موجب تقویت دلار امن شد و باعث شد طلا متحمل زیان های سنگینی شده و برای اولین بار از فوریه به زیر SMA 200 روزه بسته شود. جروم پاول تکرار کرد که انتظار دارد دو افزایش 50 واحدی دیگر در ماه ژوئن و جولای نرخ بهره را داشته باشد و خاطرنشان کرد که در صورتی که داده‌ها به سمت اشتباه بروند، آماده انجام کارهای بیشتری هستند. در نتیجه، شاخص دلار آمریکا اواخر روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو دهه گذشته در 104.92 رسید.

جمعه 23 اردیبهشت

بازارها در روز جمعه نسبتاً آرام بودند و طلا نزدیک به پایین ترین سطح دو ماهه خود در 1810 دلار حرکت کرد. اگرچه فلز زرد در جلسه آمریکا برای مدت کوتاهی به زیر 1800 دلار سقوط کرد، اما پس از آن که انتشار ماهانه دانشگاه میشیگان نشان داد که اعتماد مصرف کننده در ایالات متحده در اوایل ماه مه بدتر شده است، توانست بخشی از زیان روزانه خود را پاک کند.

 

در هفته جاری چه اتفاقاتی بر انس جهانی طلا تاثیرگزار است؟

در این بخش هم وقایعی که در هفته جاری احتمال دارد اتفاق بیافتند را بررسی کردیم و تاثیر هر کدام بر انس جهانی طلا را تحلیل می‌کنیم.

دوشنبه 27 اردیبهشت

سرمایه گذاران اطلاعات خرده فروشی چین را زیر نظر خواهند داشت، که انتظار می رود در ماه آوریل سالانه 6 درصد کاهش داشته باشد. در چند هفته گذشته، هر زمانی که داده‌های چین به سرمایه‌گذاران تأثیر منفی قرنطینه‌ها بر فعالیت‌های اقتصادی را نشان داده است، قیمت طلا کاهش یافته است. در صورت کاهش فروش بیشتر از حد پیش بینی شده، می توان واکنش مشابهی را در ابتدای هفته شاهد بود. ارزیابی مثبت می تواند زیان طلا را محدود کند، اما بعید است که باعث افزایش قیمت چشم گیر شود مگر اینکه مقامات چینی شروع به کاهش محدودیت ها در شانگهای و پکن کنند.

سه شنبه 28 اردیبهشت

اداره سرشماری ایالات متحده افزایش ماهانه 0.6٪ در خرده‌فروشی ایالات متحده در ماه آوریل را گزارش کند. باز هم، تعجب آور است که شاهد تغییر قابل توجهی در احساس ریسک در یک نقطه داده واحد باشیم. حتی اگر انتشار خوش‌بینانه بتواند به سهام ایالات متحده کمک کند تا جذب شوند، این دیدگاه فدرال رزرو را نیز تایید می‌کند که آنها می‌توانند با سرعتی تهاجمی به کاهش نرخ بهره ادامه دهند، بدون اینکه نگران آسیب زدن به اقتصاد باشند. مهمتر از آن، تقاضای مصرف کننده سالم می تواند به عنوان عاملی در نظر گرفته شود که می تواند تورم را افزایش دهد.

اواخر هفته 29 اردیبهشت

در اواخر هفته، اسناد اقتصادی ایالات متحده شامل مطالبات اولیه بیکاری هفتگی و نظرسنجی تولیدی بانک فدرال رزرو فیلادلفیا برای ماه می خواهد بود.

به طور خلاصه، تضعیف طولانی مدت دلار در شرایط فعلی بازار محتمل به نظر نمی رسد. عواملی که باعث افزایش ارزش دلار شده‌اند، یعنی درگیری‌های روسیه و اوکراین، نگرانی‌ها از تورم در بحبوحه قرنطینه‌ها در چین و سیاست های سختگیرانه فدرال رزرو، در هفته آینده تغییری نمی کنند. از این رو، منطقی است که احتمال افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت ضعیف است.

بررسی تکنیکال روند در تایم روزانه

شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه برای اولین بار از آگوست به دنبال اقدام قیمت این هفته به 30 سقوط کرد، که نشان می دهد طلا می تواند قبل از سقوط بعدی، اصلاح داشته باشد.

تحلیل چارت انس جهانی طلا

در حالت صعودی، SMA 200 روزه مقاومت داینامیک در 1840 دلار ایجاد کرده است که می تواند به عنوان یک تارگت در نظر گرفته شود. با این حال، تا زمانی که طلا نتواند در تایم روزانه بالاتر از آن بسته شود، روند نزولی همچنان قدرتمند است.

1800 دلار (سطح روانشناختی، پایین ترین سطح 13 مه) به عنوان اولین حمایت قبل از 1790 دلار (نقطه آغاز روند صعودی فوریه تا مارس) و 1780 دلار (پایین ترین سطح 28 ژانویه) قرار می گیرد.

از طرف دیگر، اگر خریداران موفق به فتح 1840 دلار به عنوان حمایت شوند، می توان شاهد افزایش قیمت به 1860 دلار (مقاومت بعدی) و 1880 دلار (SMA 100 روزه) بود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید