تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا روز دوشنبه 16 خرداد
فهرست مطالب
اشتراک گذاری
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

تحلیل هفتگی قیمت انس جهانی طلا – دوشنبه 16 خرداد 1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در تحلیل انس جهانی طلا در هفته سوم خرداد، قیمت طلا بخشی از افزایش ارزش هفتگی خود را در روز جمعه از دست داد. زیرا بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده تحت تاثیر داده های بازار کار بهتر از حد انتظار قرار گرفت. حرکات اخیر قیمت حاکی از این است که برای این که قیمت در هر جهت بتواند مسیر خود را پیدا کند، باید از محدوده 1840-1875 دلار خارج شود.

داده های ماهانه برای تحلیل هفتگی انس جهانی طلا در هفته سوم خرداد

داده های ماهانه منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده در روز جمعه نشان داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ایالات متحده در ماه می 390,000 افزایش یافته است. این رقم از پیش بینی بازار 325000 فراتر رفت. علاوه بر این، گزارش ماه آوریل از 428,000 به 436,000 اصلاح شد. جزئیات بیشتر این گزارش نشان داد که نرخ مشارکت نیروی کار همانطور که انتظار می رفت به 62.3 درصد بهبود یافت و تورم دستمزد سالانه به 5.2 درصد کاهش یافت که مطابق با برآوردهای تحلیلگران بود.

بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده با واکنش اولیه به گزارش مشاغل خوش بینانه به سمت 3 درصد افزایش یافت و باعث شد XAUUSD پس از افزایش دو روزه کاهش یابد. بهترین چیزی که می توانید از گزارش روز جمعه به آن فکر کنید این است که فدرال رزرو می تواند به مسیر سیاست پولی خود ادامه دهد، اما این بدان معنا نیست که فدرال رزرو می تواند در هر یک از جلسات آتی بیش از نیم واحد بهره را افزایش دهد. این واقعیت به قیمت طلا کمک می کند تا بالا باقی بماند.

لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو روز پنجشنبه، خاطرنشان کرد که بعید می داند توقف افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر امکان پذیر باشد. برینارد در ادامه افزود: «ما مطمئناً آنچه را که لازم است برای کاهش تورم انجام خواهیم داد» و گفت که اقتصاد ایالات متحده هنوز حرکت زیادی دارد. این اظهارات تندروانه نتوانست باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا شود و به طلا اجازه داد تا در نیمه بالایی محدوده هفتگی خود در روز پنجشنبه به معامله ادامه دهد.

اتفاقات تاثیرگذار پیش رو بر قیمت انس جهانی طلا

هفته آینده، بانک مرکزی اروپا (ECB) تصمیم نرخ خود را اعلام خواهد کرد و بیانیه سیاست پولی را منتشر خواهد کرد. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در ماه جولای نرخ بهره خود را 25 واحد افزایش دهد. چندین سیاستگذار بانک مرکزی اروپا در چند هفته گذشته گفتند که این بانک ممکن است نیاز به بررسی افزایش نرخ بهره 50 واحدی برای مهار تورم داشته باشد.

با این حال، نشانه های از دست دادن شتاب رشد در اقتصاد اروپا، بانک مرکزی را در موقعیت سختی قرار داده است. در صورتی که بانک مرکزی اروپا چشم انداز نرخ بهره را مشخص کند، XAUEUR ممکن است تحت فشار نزولی شدید قرار گیرد و باعث شود که XAUUSD نیز پایین بیاید. با این وجود، ارزش دلار در بازار نیز در آن سناریو به طور منفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به طلا کمک می‌کند تا خیلی تحت فشار فروش قرار نگیرد.

جمعه 20 خرداد 1401

جمعه آینده، داده های تورم ماه مه را منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که بر اساس سالانه شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از 8.3 درصد در آوریل به 8.2 درصد کاهش یابد. واکنش بازار به داده‌های تورم باید کاملاً ساده باشد و گزارش CPI کمتر از حد انتظار بر بازده اوراق قرضه آمریکا تأثیر بگذارد و باعث تقویت XAUUSD و بالعکس شود.

تحلیل تکنیکال انس جهانی طلا

در تایم فریم روزانه قیمت یک شکل W را ایجاد کرده است. این یک الگوی برگشتی است و انتظار می رود قیمت در زمان مناسب به خط گردن استراحت دهد. با این حال، شکستن مقاومت نزدیک به 1860 دلار برای باز کردن مسیر به سمت هدف 1875 مورد نیاز است.

تحلیل تکنیکال انس جهانی طلا دوشنبه 16 خرداد در تایم فریم 1 روزه

در یک دید کلی تر، قیمت بین دو سطح استاتیک 1870 و 1840 (همپوشانی با سطوح 38.2% و 23.8% فیبوناچی ریتریسمنت) در حال نوسان است. شکسته شدن هر دوی این سطوح مشخص کننده حرکت بعدی صودی یا نزولی قیمت در میان مدت خواهد بود.

تحلیل تایم فریم هفتگی انس جهانی طلا 16 خرداد

در صورت شکست قیمت 1875 اهداف بعدی 1890 و 1910 در دسترس قرار خواهند گرفت. هر چند شکست این سطح برای گاوهای بازار بسیار سخت خواهد بود. تثبیت قیمت زیر 1840 نیز سبب حرکت نزولی تا 1820 و 1800 خواهد شد.

تحلیل قیمت انس جهانی طلا در تایم فریم 4 ساعته هفته سوم خرداد

در تایم فریم یک ساعته یک بازه نوسانی کوچکتر بین 1858 و 1848 شکل گرفته و به نظر می رسد قیمت پس از تست هر یک از این سطوح تغییر جهت داده است. بنابراین شکست پایدار هر کدام از سطوح بالا و یا پایین اهداف صعودی یا نزولی را در تایم فریم های بالاتر فعال می کند (1860 در صعود و 1830 در نزول)

تحلیل و بررسی هفتگی چارت 1 ساعته انس جهانی طلا 16 خرداد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید